Od 2024 r. założenie firmy będzie możliwe tylko przez internet

3 min

mężczyzna wpatruje się w laptop

Ministerstwo Rozwoju i Technologii dąży do przyśpieszenia cyfryzacji biznesu. Już całkiem niedługo wnioski o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej będzie można składać jedynie drogą elektroniczną. Wszystko wskazuje na to, że 2024 rok będzie dla przedsiębiorców czasem wielkich zmian. 

Zakładanie firmy bez wychodzenia z domu od 2024 roku

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji możesz zapoznać się m.in. z projektem o nowelizacji Ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy. Projekt koncentruje się na tym, aby maksymalnie uprościć proces zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców

Ostatnie lata pandemii pokazały, jak ważne jest funkcjonowanie e-usług publicznych w obszarze przedsiębiorczości. Pandemia przyśpieszyła cyfryzację polskich przedsiębiorców – ponad 60% z nich korzysta dziś z CEIDG online. Przed pandemią było to zaledwie 20%. Nowelizacja ustawy to kolejny krok w stronę pełnej cyfryzacji usług publicznych oraz znaczące usprawnienie w prowadzeniu firm  – wypowiedź wiceminister rozwoju i technologii Olgi Semeniuk.

Zgodnie z założeniem projektu planowane jest wdrożenie cyfrowej rejestracji JDG (jednoosobowa działalność gospodarcza). Zmiana ma wejść w życie 1 października 2024 roku. Inne wnioski CEIDG – o zawieszeniu, wznowieniu, zakończeniu jednoosobowej działalności gospodarczej czy zmianie wpisu – będą przyjmowane w formie papierowej do 1 października 2026 roku. 

Zakładanie firmy – jak to wygląda obecnie?

Na ten moment, aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą, należy złożyć wniosek CEIDG-1. Można to zrobić na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest osobista wizyta w urzędzie miasta lub gminy. Druga opcja to wysłanie wniosku listem poleconym z podpisem poświadczonym przez notariusza. Ostatnie – najczęściej wybierane rozwiązanie – to złożenie wniosku za pośrednictwem strony ceidg.gov.pl

Chociaż zakładanie działalności przez internet nie jest skomplikowanym procesem, należy pamiętać, że konieczne jest posiadanie profilu zaufanego ePUAP bądź certyfikatu kwalifikowanego. Tylko w ten sposób możesz uzyskać elektroniczny podpis, potwierdzający Twoją tożsamość. 

Istnieje możliwość założenia w ten sposób firmy, ale również zarejestrowania się do ZUS-u oraz do VAT. Wszystkie dane są automatycznie przekazywane do odpowiednich instytucji. 

Proponowane zmiany – co jeszcze może się zmienić?

Cyfrowe zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej to tylko jeden z punktów nowelizacji ustawy. Co jeszcze przewiduje projekt? Poniżej znajdziesz jego najważniejsze założenia: 

  • Poszerzenie zakresu spółek cywilnych i usprawnienie ich funkcjonowania – w planach jest odejście od osobnych wniosków do ZUS, urzędu skarbowego, KRUS, GUS i utworzenie tzw. „jednego okienka” dla rejestracji spółki cywilnej. Zamiast kilku dokumentów będzie funkcjonował jeden zintegrowany. 
  • Zmiany dotyczące pełnomocników – usprawnienie w kwestii publikacji informacji o pełnomocniku za pośrednictwem CEIDG. Dotyczy to przede wszystkim jednostek organizacyjnych, nieposiadających osobowości prawnej (np. spółek jawnych). 
  • Udoskonalenie przepisów dotyczących m.in. zarządu sukcesyjnego, syndyka, posiadania tytułu prawnego do nieruchomości przez przedsiębiorcę, informacji o kwalifikacjach rzemieślniczych, uregulowanie kwestii udostępniania danych w CEIDG itd. 

Dodatkowa zmiana przewiduje, że od 1 stycznia 2024 roku wszyscy wystawiający faktury VAT będą musieli korzystać z Krajowego Systemu Elektronicznych Faktur, czyli e-faktur. Prowadzenie działalności gospodarczej będzie mogło w całości odbywać się online.

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy