Umowa o zakazie konkurencji – wzór dokumentu

Umowa o zakazie konkurencji ma na celu ochronę interesów przedsiębiorcy. Kodeks Pracy przewiduje, że może być podpisana z każdym pracownikiem – pod warunkiem że ma on dostęp do informacji ważnych z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania firmy. Dowiedz się więcej na temat dokumentu i pobierz umowę o zakazie konkurencji, klikając odpowiednią ikonę.

  • Ikona pliku DOCPobierz plik

  • Ikona pliku PDFPobierz plik
Ciekawostka
Zawarcie umowy o zakazie konkurencji możliwe jest w trakcie trwania stosunku pracy lub po jego ustaniu.

Dlaczego warto podpisać umowę o zakazie konkurencji?

Umowa o zakazie konkurencji ma na celu ograniczenie podejmowania przez pracownika działań konkurencyjnych w stosunku do przedsiębiorstwa, w którym jest lub był zatrudniony. Na jej mocy pracownik zobowiązuje się, że nie będzie wykonywał pracy, którą można uznać za konkurencyjną i wpływającą niekorzystnie na dobro firmy.


Dokument może obejmować zarówno zakaz pracy w przedsiębiorstwie o takim samym lub bardzo podobnym profilu działalności, jak i zakaz prowadzenia własnej działalności gospodarczej w danej branży. Jej wariantem jest umowa o zakazie konkurencji B2B zawierana między dwiema firmami, z których jedna świadczy usługi na rzecz drugiej.

Kiedy zawrzeć umowę regulującą działalność konkurencyjną?

Kodeks pracy nie ogranicza czasu na podpisanie dokumentu. Możliwe jest zawarcie umowy o zakazie konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy lub po jego ustaniu. Warto jednak pamiętać, że w pierwszym przypadku pracownik jest zobowiązany do dbania o dobro przedsiębiorstwa, w którym pracuje. 


Nieco inaczej wygląda umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Podpisuje się ją po wygaśnięciu lub rozwiązaniu z pracownikiem umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. W zamian za wywiązywanie się z warunków umowy, pracodawca jest zobowiązany wypłacić pracownikowi rekompensatę finansową, która ma na celu pokrycie potencjalnych strat wynikających z respektowania zakazu. W innym przypadku umowa o zakazie konkurencji jest niezgodna z prawem.

Co powinna zawierać umowa o zakazie konkurencji?

Zawarcie umowy o zakazie konkurencji z pracownikiem czy między przedsiębiorcami wymaga formy pisemnej – w innym przypadku ustalenia są nieważne. Dokument obligatoryjnie musi zawierać kilka kluczowych informacji:

  • dane stron umowy – zwykle są nimi pracownik i pracodawca, ale możliwe jest zawarcie umowy o zakazie konkurencji między przedsiębiorcami;
  • czas obowiązywania umowy;
  • zakres zakazu konkurencji – wyjaśnienie, jakie działania są zabronione oraz na rzecz jakich podmiotów;
  • konsekwencje naruszenia umowy – wskazanie skutków prawnych i finansowych dla strony, która naruszy umowę;
  • wysokość rekompensaty dla pracownika – dotyczy wyłącznie umowy o zakazie konkurencji po zakończeniu stosunku pracy;
  • warunki rozwiązania umowy – określenie zasad, które mogą być podstawą do rozwiązania umowy przed zakończeniem okresu jej obowiązywania.

Czego nie umieszczać w umowie o zakazie konkurencji?

Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy zadają sobie często pytanie, czy umowa o zakazie konkurencji jest zgodna z prawem. Odpowiedź jest oczywiście twierdząca, pod warunkiem że jest sporządzona w odpowiedni sposób. Wśród czynników, które mogą zaważyć na jej ważności, można wymienić:

  • zbyt długi okres obowiązywania umowy – zwykle wynosi od 6 miesięcy do roku od chwili ustania stosunku pracy;
  • zbyt szeroki lub niejasno określony zakres działań konkurencyjnych;
  • warunki umowy mocno ograniczające możliwości zawodowe pracownika lub współpracującego z firmą przedsiębiorcy;

brak rekompensaty za przestrzeganie zasad umowy zawartej po ustaniu stosunku pracy.

Wzór umowy o zakazie konkurencji do pobrania

Dokument możesz oczywiście sporządzić samodzielnie, ale aby oszczędzić czas, pobierz wzór umowy o zakazie konkurencji w dogodnym dla Ciebie formacie: .pdf lub .docx. Wystarczy, że klikniesz odpowiednią ikonę. Pobranie dokumentu jest bezpłatne. Pamiętaj, że umowa o zakazie konkurencji musi zostać podpisana w dwóch egzemplarzach – po jednej dla każdej ze stron.

Zamieszczane wzory dokumentów mają charakter orientacyjny i nie stanowią porady prawnej ani podatkowej. Firmove.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych w tych wzorach.