PIT-2 – wzór obowiązujący od 1 stycznia 2023 roku
PIT-2 to oświadczenie podatnika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Od 1 stycznia 2023 roku obowiązuje nowy formularz dokumentu. Pobierz aktualny wzór PIT-2, klikając w odpowiednią ikonę. O tym, kto go musi wypełnić i jak to zrobić, przeczytasz poniżej.
- Pobierz plik
- Pobierz plik
Czym jest PIT-2 i kto musi go wypełniać?
Każdy pracodawca ma obowiązek do odprowadzania w imieniu pracownika zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Nie ma w tym przypadku znaczenia forma zatrudnienia – może być nią zarówno umowa o pracę, jak i umowa cywilnoprawna. Każdy pracodawca musi zatem wiedzieć, co to jest PIT-2. To formularz, który zawiera istotne informacje dotyczące poboru zaliczek na podatek dochodowy. Dzięki niemu płatnik może prawidłowo obliczyć kwoty odprowadzane do fiskusa.
Kto wypełnia PIT-2? Formularz składa podatnik, czyli pracownik, do płatnika, a więc pracodawcy. Dokument jest zwykle składany przed rozpoczęciem pracy u danego pracodawcy i obowiązuje do odwołania. Nowelizacja Polskiego Ładu wprowadza też możliwości złożenia lub wycofania formularza w trakcie trwania stosunku pracy, w dowolnym dniu w roku. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić dane wskazane w PIT-2 najpóźniej w kolejnym miesiącu.
Czy PIT-2 jest obowiązkowy? Nie. Zarówno pracownik, jak i pracodawca nie muszą więc obawiać się prawnych konsekwencji w przypadku niezłożenia dokumentu. Warto jednak pamiętać, że wskazuje on kwotę zmniejszającą podatek przy obliczaniu comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Czy kwota ta przepadnie? Nie. Zostanie po prostu uwzględniona w rozliczeniu rocznym. Czy opłaca się PIT-2 złożyć? Oczywiście, że tak, ponieważ daje pracownikowi możliwość skorzystania z dodatkowych ulg.
Jakie zmiany wprowadzono w formularzu PIT-2 od 1 stycznia 2023?
Formularz PIT-2 obowiązujący od 2023 roku jest bardziej rozbudowany niż jego poprzednia wersja. Pracownik zatrudniony u dwóch lub trzech pracodawców może składać u każdego z nich druk PIT-2, pod warunkiem podzielenia między nich kwoty zmniejszającej podatek. Nowy formularz daje także możliwość skorzystania z ulgi dla rodziny 4+, ulgi dla pracującego seniora czy ulgi na powrót. W nowym formularzu PIT-2 można też zgłosić pracodawcy chęć wspólnego rozliczenia się z małżonkiem.
Rodzice samotnie wychowujący dziecko mogą na druku poinformować o tym płatnika i już na etapie naliczania wynagrodzenia skorzystać z udogodnień. Istnieje też możliwość złożenia wniosku o niepobieranie zaliczek na podatek dochodowy, jeśli podatnik przewiduje, że w danym roku jego dochody nie przekroczą kwoty wolnej od podatku. Co ważne, od 1 stycznia 2023 roku PIT-2 składają nie tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę. Taką możliwość mają też pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowy cywilnoprawne.
Jak wypełnić formularz PIT-2?
Formularz PIT-2 obowiązujący od 2023 roku wyszczególnia wszelkie okoliczności, które mogą mieć znaczenie przy ustalaniu miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Jest on podzielony na klika części:
- Część C – ten blok wypełniają osoby zatrudnione na umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną, które chcą korzystać z miesięcznego odliczania kwoty zmniejszającej podatek. W tej części można zadeklarować, o jaką część kwoty płatnik ma zmniejszyć zaliczkę na podatek.
- Część D – jest odpowiedzią dla osób, które zastanawiają się, jak wypełnić PIT-2 dla pracującego emeryta. Dotyczy też rencistów. W tym przypadku kwota zmniejszająca zaliczkę na podatek dochodowy może być rozliczana zarówno w ZUS, jak i u pracodawcy lub pracodawców.
- Część E – jest przewidziana dla osób, które chcą rozliczać się wspólnie z małżonkiem oraz rodzica samotnie wychowującego dziecko.
- Część F – wypełniają ją osoby mieszkające poza miejscem, w którym znajduje się ich zakład pracy i w związku z tym ponoszą wyższe koszty uzyskania przychodu.
- Część G – przeznaczona dla osób, które chcą skorzystać z ulg.
- Część H – uzupełniają ją osoby poniżej 26 roku życia, które chcą zrezygnować z przysługującej im ulgi dla młodych.
- Część I – wypełniają ją osoby wykonujące pracę twórczą, w której następuje przeniesienie praw własności.
- Część J – jest przeznaczona dla osób, które przewidują, że w danym roku ich dochody nie przekroczą kwoty wolnej od podatku.
Przykładowy wzór formularza PIT-2
Obowiązujący obecnie wzór formularza PIT-2 pobierzesz powyżej. Dokument jest dostępny w formacie do wydruku oraz w pliku edytowalnym. Pamiętaj, że w dokumencie musisz ująć wszystkie informacje zgodnie z prawą. Zatajenie lub podanie nieprawdy grozi karami przewidzianymi w Kodeksie karnym skarbowym.
Zamieszczane wzory dokumentów mają charakter orientacyjny i nie stanowią porady prawnej ani podatkowej. Firmove.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych w tych wzorach.