Jak uzyskać ekokredyt i na co przeznaczyć go w firmie?

7 min

przedsiębiorca trzyma listek w kieszonce w marynarce

Inwestycje w rozwiązania sprzyjające środowisku naturalnemu pozwalają nie tylko zadbać o stan planety, ale również uzyskać wymierne oszczędności. Jeśli myślisz o tym, aby przeprowadzić je w swojej firmie, możesz otrzymać dodatkowe środki na specjalnych warunkach. Pozwalają na to pożyczki i kredyty ekologiczne.

Troska o ekologię to jeden z najważniejszych trendów we współczesnym biznesie. Potwierdza to raport EY i ING Biznes dla klimatu. Raport o zmianie priorytetów. Z raportu dowiadujemy się, że aż 69% respondentów stwierdza, iż dobry przykład powinny dawać przede wszystkim znane i cenione marki. Z kolei 57% działających na globalnym rynku firm uważa, że pandemia przyspieszyła zmiany związane z ochroną środowiska naturalnego1.

Ekologia to jednak nie deklaracje i PR, ale przede wszystkim konkretne działania. Aby je zrealizować, potrzebne są środki. Poza licznymi programami i dotacjami do Twojej dyspozycji pozostają również produkty oferowane przez banki. Kredyt na cele ekologiczne pozwoli Ci nie tylko zrealizować inwestycje, ale również uzyskać spore oszczędności. Przed wyborem formy finansowania poznaj dostępne możliwości.

Czym ekokredyt różni się od pozostałych ofert?

Ekokredyty to kredyty udzielane w celu finansowania inwestycji związanych z ekologią i ochroną środowiska naturalnego. Same w sobie przybierają jednak różne formy: możesz znaleźć zarówno ekokredyt hipoteczny, który umożliwia zakup lub budowę niskoemisyjnych nieruchomości, jak i kredyty inwestycyjne czy ekopożyczki pozwalające m.in. na zakup nowoczesnych urządzeń czy modernizację Twojego przedsiębiorstwa.

Dlaczego warto wybrać ekokredyt? Jego warunki mogą być zdecydowanie lepsze od tych, które uzyskasz, jeżeli zdecydujesz się na standardowy kredyt dla firm. W większości przypadków niższa będzie prowizja za udzielenie finansowania i marża banku, co przekłada się również na niższe oprocentowanie. Z czego to wynika?

Atrakcyjne finansowanie ma zachęcać do inwestycji w przyjazne środowisku rozwiązania, a banki stawiające na zrównoważony rozwój chcą w ten sposób wspierać swoich klientów. Dużą popularnością cieszy się również ekokredyt z dopłatami: w takim przypadku preferencyjne warunki mogą wynikać np. z dopłat pochodzących z funduszy europejskich czy rządowych.

Ważnym ograniczeniem w przypadku ekologicznego kredytu jest cel finansowania. W przeciwieństwie do wielu innych produktów banku kredytobiorca musi przeznaczyć środki na inwestycje zgodne z określonymi w umowie warunkami dotyczącymi ochrony środowiska. Szczegóły zależą od konkretnej oferty, dlatego musisz ją dokładnie przeanalizować przed podjęciem decyzji.

Na co można przeznaczyć środki z ekokredytu?

Co uda Ci się sfinansować dzięki wyborowi kredytów na cele ekologiczne? Oto przykładowe cele, które możesz zrealizować w swojej firmie:

 • inwestycja w odnawialne źródła energii (np. w fotowoltaikę, elektrownie wiatrowe, wodne, instalacje do wytwarzania energii z biomasy);
 • modernizacja budynków mająca na celu obniżenie ich zapotrzebowania energetycznego;
 • wymiana źródeł ogrzewania na ekologiczne;
 • zakup energooszczędnych urządzeń;
 • zakup samochodów elektrycznych i innych pojazdów elektrycznych;
 • inwestycje w badania i rozwój.

Zakup energooszczędnego oświetlenia i sprzętu biurowego

To, jak Twoja firma wpływa na środowisko naturalne, w znacznej mierze zależy od urządzeń, z jakich korzystasz. Im więcej energii elektrycznej potrzebują, tym większe nie tylko rachunki do zapłaty, ale również koszty środowiskowe. Zwłaszcza w przypadku energetyki opartej wciąż w znacznej mierze na nieodnawialnych źródłach energii. Możesz jednak znacząco obniżyć zużycie, stawiając na energooszczędny sprzęt.

Dobrym punktem wyjścia jest wymiana oświetlenia na nowoczesne żarówki LED. Jakie oszczędności uzyskasz?

Przykład: Jeśli zamienisz standardową żarówkę 50W na żarówkę LED 3,5 W, to w ciągu roku, przy założeniu, że codziennie będziesz używać jej przez 8 godzin, zużyjesz ok. 10 kWh zamiast 146 kWh. A jaki ma to wpływ na środowisko? Według danych serwisu Our World In Data wyprodukowanie 1 kilowatogodziny energii w Polsce wiąże się z emisją 657,1 gramów CO22.

Na żarówce, z której korzystasz np. w celu oświetlania biura, w czasach rekordowych cen energii dla przedsiębiorców możesz więc oszczędzić nawet kilkaset złotych w ciągu roku. A to oznacza mniejszą o ponad 85 kg produkcję dwutlenku węgla!

Rzecz jasna, aby poznać realną skalę korzyści, musisz wziąć pod uwagę wszystkie urządzenia pobierające energię, które wykorzystujesz w firmie. Wymiana ich na energooszczędne alternatywy wiąże się z kosztami, jednak inwestycję możesz zrealizować dzięki ekokredytowi lub pożyczce.

Smart living – ekozarządzanie energią w firmie

Wpływ na zapotrzebowanie energetyczne Twojej firmy mają nie tylko parametry urządzeń elektrycznych, ale również sposób, w jaki z nich korzystasz. Smart Living to szerokie pojęcie, które zdobywa jednak coraz większą popularność. Inteligentne systemy pozwalają zarządzać niemal całym Twoim otoczeniem, w tym urządzeniami zużywającymi energię. Dobrze skonfigurowana technologia pomoże zoptymalizować nie tylko Twój dom lub mieszkanie, ale również firmę.

Pożyczką lub kredytem ekologicznym możesz objąć zakup urządzeń czy systemów, które zautomatyzują i zoptymalizują ogrzewanie w Twojej firmie lub ograniczą zużycie energii elektrycznej np. poprzez dostosowywanie oświetlenia do aktualnych warunków.

Poza tym system może również usprawnić działanie klimatyzacji i wentylacji pomieszczeń. Zanim zawrzesz umowę, dokładnie poznaj dostępne opcje; możesz także skonsultować się ze specjalistami w tym zakresie. Przeprowadzenie kompleksowej inwestycji pozwoli Ci osiągnąć zdecydowanie lepsze rezultaty i najkorzystniej sfinansować inwestycję.

Kupno samochodu elektrycznego na firmę

Według danych Parlamentu Europejskiego w ciągu ostatnich trzydziestu lat emisja gazów cieplarnianych związanych z transportem wzrosła o ponad jedną trzecią3. Za ponad 70% emisji odpowiada transport drogowy. W tej grupie największym obciążeniem dla środowiska są samochody osobowe (60,6%), następne miejsce zajmują ciężarówki (27,1%), a trzecie samochody dostawcze (11%).

Oczywiście wiele z nich ma związek z prowadzonymi działalnościami gospodarczymi. Niezależnie od tego, czy w firmie zarządzasz dużą flotą pojazdów, czy dysponujesz jednym samochodem wykorzystywanym również prywatnie, masz możliwość realnego obniżenia kosztów środowiskowych i skorzystania z możliwości ekokredytów.

Ze względu na atrakcyjne warunki finansowania i uproszczone formalności mogą stać się alternatywą dla standardowego leasingu. Część banków zgodzi się na sfinansowanie zakupu nie tylko samochodów elektrycznych, ale również pojazdów hybrydowych, a nawet rowerów elektrycznych.

Jeżeli jednak zdecydujesz się na leasing, pamiętaj, że w przypadku samochodów elektrycznych limit odliczeń rat leasingu lub odpisów amortyzacyjnych wynosi 225 tys. zł zamiast 150 tys., które mogą odliczać przedsiębiorcy stawiający na auta spalinowe.

Inwestycje w wodę – odzyskiwane, uzdatnianie, oczyszczanie

Jednym ze szczególnych zasobów, które również zużywa Twoja firma, jest woda. Wniosek o ekokredyt może objąć wiele inwestycji związanych z minimalizacją jej zużycia, oczyszczaniem i odzyskiwaniem. Dotyczy to np. budowy oczyszczalni, stacji uzdatniania czy filtracji wody.

To szczególnie korzystne rozwiązanie, jeżeli np. budynek należący do Twojego przedsiębiorstwa nie może być podłączony do sieci kanalizacyjnej. Pozwoli Ci to również uzyskać spore oszczędności, zwłaszcza jeżeli zdecydujesz się na odzyskiwanie wody deszczowej, a profil Twojej działalności wiąże się ze znacznym zużyciem zasobów.

Fotowoltaika i pompy ciepła w firmie

W ciągu ostatnich lat inwestycje w fotowoltaikę stały się bardzo popularne zarówno wśród przedsiębiorców, jak i konsumentów. To rozwiązanie gwarantuje wiele korzyści, a najważniejszą z nich jest uzyskanie dużych oszczędności na energii elektrycznej, a w niektórych przypadkach nawet zapewnienie niezależności energetycznej. Według danych Agencji Rynku Energii cytowanych przez portal Wysokie Napięcie w maju 2022 roku moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce przekroczyła 10 GW, co oznacza wzrost o połowę zaledwie w ciągu roku i 7% udziału w łącznej produkcji energii elektrycznej4.

Aby zachować jeszcze wyższy stopień niezależności energetycznej, pomyśl również o uwzględnieniu w projekcie ekologicznych i oszczędnych źródeł ogrzewania, takich jak pompy ciepła. Dzięki temu rachunek za energię będzie zdecydowanie niższy. Inwestycję możesz sfinansować z pomocą dopłat i  dotacji oraz oczywiście ekokredytu.

Ocieplanie i uszczelnianie budynków firmowych

Opłata za ogrzewanie w znacznym stopniu zależy od charakterystyki cieplnej budynku. To kolejny obszar, na który masz znaczny wpływ. Kompleksowa termomodernizacja jest dużym wydatkiem, ale to jedna z najważniejszych inwestycji pozwalających na uzyskanie długofalowych oszczędności. Jest to również jeden z najczęściej finansowanych celów poprzez ekokredyty. Aby było to możliwe, należy wykazać, że dzięki projektowi polepszył się standard energetyczny nieruchomości.

Ekokredyt dla firm krok po kroku

Jak widzisz, ekokredyt może pozwolić Ci na realizację bardzo zróżnicowanych inwestycji – zarówno tych mniejszych, jak i wymagających wysokich nakładów finansowych. Jak znaleźć odpowiednią propozycję? Oto, co trzeba zrobić krok po kroku.

 1. Sprecyzuj swoje cele: gama produktów pozwalających na finansowanie wydatków związanych z ekologią jest bardzo zróżnicowana. Najpierw określ więc, czego potrzebujesz. Zwróć uwagę na to, że w niektórych ofertach używa się słowa ekopożyczka. Może się to wiązać z niższymi kwotami i krótszymi okresami spłaty, jednak w praktyce zależy od konkretnej instytucji.
   
 2. Znajdź odpowiednie kredyty: internet pozwoli Ci ustalić, jak prezentuje się aktualna oferta banków. Poszukaj takiej, która odpowiada Twoim potrzebom dotyczącym wysokości finansowania i warunków spłaty. Zwróć również uwagę na cel inwestycji. Jeśli potrzebujesz dodatkowego wyjaśnienia, skontaktuj się z pracownikami banku i poproś o przedstawienie szczegółowych informacji.
   
 3. Porównaj oferty: w następnym kroku porównaj ze sobą poszczególne oferty pod względem rzeczywistych kosztów. Przede wszystkim zwróć uwagę na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Uwzględnia zróżnicowane koszty kredytu, jakie musi ponieść pożyczkobiorca. Sprawdź także, jak wygląda kwestia prowizji: w niektórych przypadkach trzeba będzie ją opłacić jednorazowo. W obliczeniach uwzględnij również inne koszty, takie jak obowiązkowe ubezpieczenie, jeżeli jest wymagane.
   
 4. Podpisz umowę kredytową: coraz częściej cała procedura może mieć miejsce zdalnie. Niezbędne dokumenty, pozwalające między innymi na weryfikację zdolności kredytowej, prześlesz w formie cyfrowej. Umowy mogą być podpisywane zdalnie w bankowości internetowej, czekać na kredytobiorców w najbliższym oddziale banku czy być przesłane kurierem.
 5. Sprawdź, co musisz zrobić po otrzymaniu kredytu: Oczywiście otrzymanie środków to nie wszystko. W większości przypadków musisz również wykazać, że zostały spożytkowane zgodnie z ustalonym we wniosku kredytowym celem. To, jak to będzie wyglądać, zależy od szczegółów konkretnego przedsięwzięcia i wymogów banku, który udzielił finansowania. Przykładowo: jeżeli ekokredyt został udzielony w celu przeprowadzenia termomodernizacji budynku, konieczne może być przeprowadzenie audytu energetycznego przed rozpoczęciem prac i po ich zakończeniu. Warunkiem spełnienia wymogów instytucji będzie natomiast uzyskanie określonego polepszenia standardu energetycznego nieruchomości. Jeżeli korzystasz z kredytu z dopłatami, konieczne może być także udostępnianie bardziej rozbudowanej dokumentacji i umożliwienie urzędnikom przeprowadzenia kontroli.

   

1https://assets.ey.com/content/dam/ey-sites/ey-com/pl_pl/topics/climate-change/raport_ing_ey_biznes-dla-klimatu_raport_o_zmianie_priorytetow_20-09-2021.pdf

2https://ourworldindata.org/co2/country/poland

3https://www.europarl.europa.eu/topics/pl/article/20190313STO31218/emisje-co2-z-samochodow-fakty-i-liczby-infografiki

4 https://wysokienapiecie.pl/73113-moc-fotowoltaiki-w-polsce/

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy