Jak możesz rozwinąć swoją firmę z ekopożyczką i jak się o nią ubiegać?

6 min

panele fotowoltaiczne ustawione na trawie

Troska o środowisko naturalne to jeden z najważniejszych kierunków we współczesnym biznesie. Ekologiczne postawy są coraz mocniej prezentowane przez biznesy wszelkiej maści – a dodatkowo po prostu się opłacają. Dzięki wsparciu preferencyjnej ekopożyczki dla firm możesz sfinansować wiele inwestycji.

Kto może ubiegać się o ekopożyczkę dla firm?

Rozwijając swoją firmę, musisz brać pod uwagę wiele kwestii. Coraz ważniejszą rolę odgrywa to, jak Twoje działania wpływają na stan naszej planety. To ważne również dla Twoich klientów.

Według raportu ING i EY Biznes dla klimatu: Raport o zmianie priorytetów, 52% konsumentów deklaruje, że będą zwracać większą uwagę na to, jak ich decyzje wpływają na środowisko. 45% opowiada się natomiast za zrównoważonym rozwojem1.

Modernizacja Twojej firmy to nie tylko ważna deklaracja, ale również wymierne oszczędności, które możesz osiągnąć już teraz. Wśród różnych źródeł finansowania dużą popularnością cieszy się ekopożyczka.

Ekologiczna pożyczka jest produktem dla przedsiębiorców, którzy chcą zrealizować cele związane z ekologią. Wniosek możesz więc złożyć, jeżeli prowadzisz swoją firmę i planujesz przeprowadzenie inwestycji zgodnych z regulaminem pożyczki. Z uwagi na szczególny, proekologiczny cel, uzyskasz wyjątkowe warunki.

Jak ubiegać się o ekopożyczkę dla firm? Najlepiej przez internet!

Banki coraz częściej oferują możliwość uzyskania finansowania zdalnie. W taki sposób działa również ekopożyczka. Wniosek złożysz online za pośrednictwem serwisu bankowości internetowej banku. Dzięki temu dodatkowo zmniejszysz ślad węglowy, jaki generuje transport i przetwarzane dokumenty. W ten sam sposób załączysz również np. skany faktur, które pozwolą Ci obniżyć prowizję oraz marżę banku.

Jeżeli wnioskujesz o nową pożyczkę lub kredyt, musisz pamiętać, że bank oceni Twoją zdolność kredytową i indywidualną sytuację finansową. To od niej zależeć będzie to, czy możliwe będzie skorzystanie z oferty.

Najmniejsze ekozmiany – mały krok w dobrym kierunku

Zaletą ekopożyczki jest duża elastyczność. W ten sposób otrzymasz zarówno mniejsze wsparcie, jak i środki na pokrycie dużych inwestycji. Czasami pozornie drobne zmiany pozwalają osiągnąć świetne rezultaty i nie tylko wpłynąć na stan środowiska, ale również uzyskać długofalowe oszczędności. Co do nich należy? Można tu wskazać na zakupy:

  • oświetlenia LED,
  • systemów sterowania oświetleniem i inteligentnego zarządzania urządzeniami,
  • energooszczędnego sprzętu z klasą energooszczędności A (przed marcem 2021 A+++),
  • materiałów do ocieplania, drzwi i okien zewnętrznych,
  • sprzętu komputerowego posiadającego certyfikat sprawności minimum 80 Plus Platinum.

Nakłady nie muszą być więc duże – w większości przypadków wystarczy kilka tysięcy złotych – szybko zobaczysz jednak, jak wpłyną na Twoje opłaty za energię elektryczną. Szacuje się, że sama wymiana oświetlenia może dać nawet 60% oszczędności, a dodatkowe kilkanaście procent gwarantuje inteligentne sterowanie (także z wykorzystaniem aplikacji mobilnej). Witryna chłodnicza z klasą energetyczną D w ciągu roku zużywa ok. 750 kWh, natomiast jeżeli zdecydujesz się na inwestycję w model z wyższą klasą energetyczną, zużycie spadnie o ponad połowę. To nawet kilkaset złotych oszczędności tylko na jednym urządzeniu.

Ekoinwestycje średniej wielkości – oto co możesz zrobić

Pożyczki na cele ekologiczne mogą wspomóc również realizację zdecydowanie większych inwestycji, które wymagają wyższych nakładów finansowych i pracy. Na realizację takiego celu przeznaczysz około kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale rezultaty są tego warte. Jest to np. zakup:

  • odnawialnych źródeł energii, np. pomp ciepła, wiatraków, ogniw fotowoltaicznych,
  • systemów odzysku wody deszczowej,
  • oczyszczalni ścieków,
  • systemów uzdatniania wody.

W tym segmencie największą popularnością cieszy się ekopożyczka na fotowoltaikę. Nic w tym dziwnego: posiadanie własnych ogniw fotowoltaicznych to jeden z najlepszych sposobów na obniżenie rachunków za energię. Instalacja o mocy 20 kW może w ciągu roku wygenerować nawet 20 000 kWh energii. Coraz częściej pojawia się również potrzeba sfinansowania magazynów energii, które służą do przechowywania energii elektrycznej wyprodukowanej z fotowoltaiki. Dzięki takim rozwiązaniom można wykorzystać do 100% wyprodukowanej energii z instalacji - bez dodatkowych kosztów oraz bez obaw wynikających np. z potencjalnych awarii sieci.

Jeżeli dodatkowo postawisz na rozwiązania, które przyczynią się do minimalizacji zapotrzebowania na energię, będziesz cieszyć się tanią w utrzymaniu, a jednocześnie ekologiczną siedzibą firmy.

Zielona rewolucja w firmie – duże inwestycje z ekopożyczką

Ekopożyczka sprawdzi się również w przypadku kompleksowych inwestycji, w ramach których zdecydujesz się np. na przystosowanie całego przedsiębiorstwa do ekologicznych standardów. Możesz więc zdecydować się np. na termomodernizację firmowych budynków, instalację fotowoltaiki i pompy ciepła oraz inteligentnych systemów zarządzania urządzeniami elektrycznymi.

Usługa może kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych. W ten sposób możesz jednak osiągnąć najlepszy rezultat i długofalowo niższe koszty prowadzenia biznesu, co docenią również konsumenci.

Innym celem, który możesz zrealizować, będzie zakup samochodów elektrycznych oraz elektrycznych motocykli czy skuterów. Oferta producentów jest coraz bogatsza i obejmuje również auta dostawcze i ciężarowe. Jeżeli myślisz o ekologicznym kredycie, pamiętaj, że możesz skorzystać z programu „Mój elektryk”, który pozwoli Ci na uzyskanie atrakcyjnych dopłat.

Umowa z bankiem może obejmować zakwalifikowanie również innych wydatków. W praktyce ekopożyczka pozwoli Ci sfinansować wiele inwestycji, które sprzyjają nie tylko środowisku naturalnemu, ale również Twojemu biznesowi.

 

1 https://assets.ey.com/content/dam/ey-sites/ey-com/pl_pl/topics/climate-change/raport_ing_ey_biznes-dla-klimatu_raport_o_zmianie_priorytetow_20-09-2021.pdf

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy