Nowe PKD 2025: kompleksowy przewodnik po zmianach w Polskiej Klasyfikacji Działalności

9 min

pracownicy rozmawiają o zmianach, od 2025 zmiany w wykazie kodów PKD

Jedna z informacji, jaką musisz podać na samym początku, zakładając firmę, to profil działania. W tym celu należy posłużyć się kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), które urzędy i instytucje publiczne wykorzystują do klasyfikowania i grupowania podmiotów gospodarczych według rodzaju prowadzonej działalności. 

Czym jest Polska Klasyfikacja Działalności (PKD)?

W 2025 roku czeka nas istotna zmiana. Zostanie wprowadzone nowe PKD, które ma lepiej odzwierciedlać współczesną strukturę gospodarki i dostosować polski system do tego, który aktualnie wykorzystuje się w Europie. Zacznijmy od przypomnienia.

Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) to system, który służy do jednolitego grupowania podmiotów gospodarczych na potrzeby statystyki, ewidencji i dokumentacji urzędowej. 

Prowadząc działalność gospodarczą, przede wszystkim masz do czynienia z kodami PKD. Po raz pierwszy musisz określić odpowiedni profil działania już podczas rejestracji firmy. W razie potrzeby w dowolnym momencie możesz dokonać ich zmiany.

Aktualnie obowiązującą wersję PKD 2007 wprowadziło rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. i wykaz jest stosowany w rejestrach urzędowych podmiotów gospodarki narodowej. PKD 2007 obejmuje kilka poziomów klasyfikacji: od sekcji (oznaczonych literami od A do U) przez działy, grupy, klasy, aż po podklasy, które są najbardziej szczegółowym poziomem klasyfikacji. Już niedługo nastąpi jednak zmiana PKD na nowe oznaczenia, więc warto być na bieżąco z publikowanymi informacjami. Jak będzie wyglądała? O tym w dalszej części artykułu. 

Powody wprowadzenia nowej klasyfikacji PKD 2025

Dynamiczny rozwój gospodarki, pojawienie się nowych branż i zmiana charakteru wielu istniejących działalności sprawiły, że obecna klasyfikacja PKD 2007 przestała w pełni odpowiadać obrazowi rynku. To jednak szerszy problem zauważalny także na poziomie europejskim. W związku z tym w latach 2018–2021 specjalna Grupa Robocza ds. rewizji NACE Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej pracowała nad zmianami w jednolitym systemie Statystycznej Klasyfikacji Działalności Gospodarczych NACE. Efektem jej prac było wprowadzenie udoskonalonej klasyfikacji NACE Rev.2.1. Nowe PKD jest właśnie działaniem mającym na celu dostosowanie oznaczeń i systematyki w rejestrze krajowym do unijnych regulacji. Zachowuje pełną spójność metodologiczną, pojęciową, zakresową i kodową ze znowelizowaną statystyczną klasyfikacją działalności gospodarczej NACE Rev. 2.

Dzięki temu możliwe stają się:

  • dostosowanie do zmian technologicznych – obecne PKD nie uwzględnia wielu nowoczesnych form działalności, zwłaszcza w sektorze cyfrowym i technologicznym;
  • precyzyjniejsze grupowanie działalności – dzisiaj kody PKD często są zbyt ogólne, co utrudnia dokładną analizę statystyczną i planowanie gospodarcze. Nowe kody PKD będą bardziej skonkretyzowane.
  • łatwiejsze klasyfikowanie działalności – nowa klasyfikacja ma pomóc w dokładniejszym określeniu profilu działalności, co może mieć znaczenie przy ubieganiu się o dotacje czy podczas nawiązywania współpracy z kontrahentami;
  • poprawa jakości statystyk gospodarczych – bardziej precyzyjne kody PKD umożliwią lepsze zbieranie i analizowanie danych o polskiej i europejskiej gospodarce.

Kluczowe zmiany w PKD 2025 i ich znaczenie dla przedsiębiorców

Nowe PKD 2025 wprowadza szereg istotnych zmian, które mają duże znaczenie nie tylko dla urzędów, ale również dla przedsiębiorców. Przede wszystkim są to:

  • wydzielenie nowych klas i podklas – powstaną nowe sekcje, które lepiej odzwierciedlą współczesną strukturę gospodarki. Wiele obecnych kodów PKD zostanie podzielonych na bardziej szczegółowe podkategorie, co pozwoli na precyzyjniejsze określenie profilu działalności;
  • aktualizacja nazewnictwa – nazwy niektórych kategorii zostaną zaktualizowane, aby lepiej odzwierciedlały charakter współczesnych działalności gospodarczych. Stare i nowe PKD mogą się znacząco różnić;
  • wprowadzenie nowych kodów dla innowacyjnych branż – pojawią się nowe kody dla branż, które dynamicznie się rozwijają, takich jak np. odnawialne źródła energii;
  • zmiany w klasyfikacji usług – sektor usług, który stanowi coraz większą część gospodarki, zostanie dokładniej sklasyfikowany. Szczególne zmiany obejmą m.in. sektor usług pośrednictwa.

Porównanie PKD 2007 i PKD 2025

Przyjrzyjmy się bliżej zmianom proponowanym w ramach PKD 2025. Pamiętaj, że szczegóły nowej klasyfikacji są wciąż w fazie opracowywania i mogą ulec zmianie przed ostatecznym wdrożeniem.

Istotną różnicą będzie sam sposób wydzielenia kodów charakteryzujących działalności. Liczba sekcji i działów nie będzie się znacząco różnić, ale planowane jest wprowadzenie dodatkowych grup, klas i podklas, co pozwoli na lepsze scharakteryzowanie poszczególnych działalności.

Poziom klasyfikacji Liczebość grupowań na poszczególnych poziomach
  PKD 2007 PKD 2025
Sekcje  21 22
Działy 88 87
Grupy 272 287
Klasy 615 651
Podklasy 654 717

 

Nowe sekcje będą prezentować się następująco:
 

PKD-2007 PKD-2025
Sekcja  Opis Sekcja  Opis
A Rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo A Rolnictwo, leśnictwo i rybactwo
B Górnictwo i wydobywanie B Górnictwo i wydobywanie
C Produkcja C Przetwórstwo przemysłowe
D Zasilanie energią elektryczną, gazem, parą wodną i klimatyzacją D Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię 
elektryczną, gaz, parę wodną i powietrze do układów  klimatyzacyjnych
E Zaopatrzenie w wodę; usługi kanalizacyjne, gospodarowanie odpadami i rekultywacja E Dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami oraz działalność związana z rekultywacją
F Budownictwo F Budownictwo
G

  Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów silnikowych i motocykli  

G Handel hurtowy i detaliczny
H Transport i przechowywanie  H Transport i gospodarka magazynowa
I Działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi I Działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi
J Informacja i komunikacja J Działalność wydawnicza i nadawcza oraz związana z produkcją i dystrybucją treści

K
Działalność usługowa w zakresie telekomunikacji, programowania komputerowego, doradztwa, infrastruktury obliczeniowej oraz pozostała działalność usługowa w zakresie informacji
K Działalność finansowa i ubezpieczeniowa  L Działalność finansowa i ubezpieczeniowa
L Działalność związana z nieruchomościami  M Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości
M Działalność zawodowa, naukowa i techniczna  N Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna
N Działalność usługowa związana z administracją i wsparciem  O Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca
O Administracja publiczna i obrona; obowiązkowe zabezpieczenie społeczne P Administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe ubezpieczenia społeczne
P Edukacja  Q Edukacja 
Q Działalność w zakresie zdrowia ludzkiego i pracy socjalnej  R Opieka zdrowotna i pomoc społeczna
R Sztuka, rozrywka i rekreacja  S Działalność związana z kulturą, sportem i rekreacją
S Pozostała działalność usługowa  T

Pozostała działalność usługowa 

T Działalność gospodarstw domowych jako pracodawcy; niezróżnicowana działalność gospodarstw domowych produkująca towary i usługi na własny użytek  U Gospodarstwa domowe zatrudniające pracowników oraz gospodarstwa domowe produkujące wyroby i świadczące usługi na własne potrzeby
U Działalność organizacji i organów eksterytorialnych V Organizacje i zespoły eksterytorialne

Jak będzie wyglądał proces wdrażania PKD 2025 i jak się przygotować do zmian?

Proces wdrażania nowego PKD 2025 jest rozłożony w czasie i będzie składał się z kilku etapów:

  • Opracowanie i konsultacje – obecnie trwają prace nad szczegółami nowej klasyfikacji. Główny Urząd Statystyczny prowadzi konsultacje z różnymi instytucjami i organizacjami branżowymi.
  • Przyjęcie rozporządzenia – nowe PKD zostanie wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów, które określi szczegółową strukturę klasyfikacji i terminy jej wdrożenia.
  • Okres przejściowy – prawdopodobnie zostanie wprowadzony okres przejściowy, podczas którego przedsiębiorcy będą mogli dostosować swoje kody PKD do nowej klasyfikacji.
  • Aktualizacja rejestrów – urzędy i instytucje publiczne będą musiały zaktualizować swoje bazy danych i rejestry, w tym Krajowy Rejestr Urzędowy Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON).
  • Pełne wdrożenie.

Jak możesz przygotować się do zmian? Przede wszystkim bądź na bieżąco z komunikatami Głównego Urzędu Statystycznego i Ministerstwa Rozwoju. Jeszcze przed wprowadzeniem zaktualizowanej klasyfikacji dokładnie przeanalizuj profil swojej działalności i zastanów się, czy obecne kody PKD nadal są odpowiednie. Następnie sprawdź, jak będą się prezentować kody najlepiej opisujące Twoją działalność.

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy

  • #na startwięcej artykułów z tagiem:#na start
  • #bizneswięcej artykułów z tagiem:#biznes
  • #podatkiwięcej artykułów z tagiem:#podatki
  • #marketingwięcej artykułów z tagiem:#marketing
  • #prawowięcej artykułów z tagiem:#prawo
  • #strategiawięcej artykułów z tagiem:#strategia
  • #pracownicywięcej artykułów z tagiem:#pracownicy
  • #księgowośćwięcej artykułów z tagiem:#księgowość
  • #wideowięcej artykułów z tagiem:#wideo
  • #finansowaniewięcej artykułów z tagiem:#finansowanie
  • #sprzedażwięcej artykułów z tagiem:#sprzedaż
  • #ekowięcej artykułów z tagiem:#eko
  • #markawięcej artykułów z tagiem:#marka
  • #ESGwięcej artykułów z tagiem:#ESG
  • #pomysł na bizneswięcej artykułów z tagiem:#pomysł na biznes
  • #e-commercewięcej artykułów z tagiem:#e-commerce
  • #zmiany w prawiewięcej artykułów z tagiem:#zmiany w prawie
  • #wsparcie dla firmwięcej artykułów z tagiem:#wsparcie dla firm
  • #internetwięcej artykułów z tagiem:#internet
  • #automatyzacjawięcej artykułów z tagiem:#automatyzacja
  • #przewodnikwięcej artykułów z tagiem:#przewodnik
  • #AIwięcej artykułów z tagiem:#AI
  • #ZUSwięcej artykułów z tagiem:#ZUS
  • #samodzielna księgowośćwięcej artykułów z tagiem:#samodzielna księgowość
  • #SEOwięcej artykułów z tagiem:#SEO
  • #media społecznościowewięcej artykułów z tagiem:#media społecznościowe
  • #leasingwięcej artykułów z tagiem:#leasing
  • #service designwięcej artykułów z tagiem:#service design
  • #instrukcjawięcej artykułów z tagiem:#instrukcja
  • #dotacjewięcej artykułów z tagiem:#dotacje
  • #dokumentywięcej artykułów z tagiem:#dokumenty
  • #fakturywięcej artykułów z tagiem:#faktury
  • #kredytwięcej artykułów z tagiem:#kredyt
  • #RODOwięcej artykułów z tagiem:#RODO
  • #oszczędnościwięcej artykułów z tagiem:#oszczędności
  • #bankowośćwięcej artykułów z tagiem:#bankowość
  • #technologiewięcej artykułów z tagiem:#technologie
  • #ochrona środowiskawięcej artykułów z tagiem:#ochrona środowiska
  • #ITwięcej artykułów z tagiem:#IT
  • #podcastwięcej artykułów z tagiem:#podcast
  • #kontrahentwięcej artykułów z tagiem:#kontrahent
  • #analizawięcej artykułów z tagiem:#analiza
  • #google analyticswięcej artykułów z tagiem:#google analytics
  • #ubezpieczeniewięcej artykułów z tagiem:#ubezpieczenie
  • #Polski Ładwięcej artykułów z tagiem:#Polski Ład
  • #umowywięcej artykułów z tagiem:#umowy
  • #badaniewięcej artykułów z tagiem:#badanie
  • #długiwięcej artykułów z tagiem:#długi
  • #faktoringwięcej artykułów z tagiem:#faktoring
  • #USwięcej artykułów z tagiem:#US
  • #konkurencjawięcej artykułów z tagiem:#konkurencja
  • #wynagrodzeniawięcej artykułów z tagiem:#wynagrodzenia
  • #płynność finansowawięcej artykułów z tagiem:#płynność finansowa
  • #urlopywięcej artykułów z tagiem:#urlopy
  • #CEIDGwięcej artykułów z tagiem:#CEIDG
  • #inwestycjewięcej artykułów z tagiem:#inwestycje
  • #webinarwięcej artykułów z tagiem:#webinar
  • #zakupywięcej artykułów z tagiem:#zakupy
  • #zdolność kredytowawięcej artykułów z tagiem:#zdolność kredytowa
  • #kosztywięcej artykułów z tagiem:#koszty
  • #REGONwięcej artykułów z tagiem:#REGON
  • #współpracawięcej artykułów z tagiem:#współpraca
  • #SEMwięcej artykułów z tagiem:#SEM
  • #gwarancjawięcej artykułów z tagiem:#gwarancja
  • #BHPwięcej artykułów z tagiem:#BHP