Kilometrówka 2023 – ile wynoszą nowe stawki?

3 min

kluczyki samochodowe na biurku

Używanie przez pracownika prywatnego samochodu w ramach obowiązków służbowych wiąże się z prawem do uzyskania przez niego zwrotu poniesionych kosztów. Prostym sposobem ich rozliczenia jest kilometrówka, której stawka – po raz pierwszy od dłuższego czasu – została podniesiona. Sprawdź, ile wynosi kilometrówka w 2023 roku i poznaj metodę obliczania należności. Jest to ważne nie tylko z perspektywy pracownika, ale również przedsiębiorcy, który powinien ją wypłacić.

Co to jest kilometrówka?

Wykorzystywanie przez pracowników podczas delegacji czy podróży do klientów ich prywatnych pojazdów – nie tylko samochodów, ale również motocykli czy motorowerów – cieszy się sporą popularnością. Jednym z rozwiązań ułatwiających rozliczenia związanych z tym wydatków jest kilometrówka. Nie da się jednak ukryć, że zwłaszcza w ostatnim czasie, koszty znacząco wzrosły. To skłoniło ustawodawcę do zaktualizowania nowym rozporządzeniem stawek kilometrówki, które pozwolą uzyskać pracownikom wyższe rekompensaty. 

Kilometrówka służy do łatwego ustalenia wysokości zwrotu kosztów poniesionych przez pracownika, który używa własnego pojazdu w celu realizacji obowiązków służbowych. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że do celów służbowych mogą być wykorzystywane samochody osobowe, motocykle i motorowery, które nie są własnością przedsiębiorcy. Z kolei rozporządzenie Ministra Infrastruktury określa sposób dokonywania zwrotu kosztów i warunki ustalania wysokości kilometrówki. 

Na jakiej podstawie wypłacana jest kilometrówka? Odległości wykazane w ewidencji przebiegu pojazdu uzupełnione o cel podróży i daty pozwalają precyzyjnie obliczyć kwoty do wypłaty, bo rozporządzenie wskazuje, ile wynosi stawka za km. Nie jest konieczne uwzględnianie zróżnicowanych kosztów związanych np. z zakupem paliwa, serwisem czy amortyzacją. Dzięki temu podróż służbowa może być rozliczona w bardzo prosty sposób.

Stawki kilometrówki w 2023 roku

Od 2007 roku stawki kilometrówki się nie zmieniały – ale do czasu. 17 stycznia 2023 roku w życie weszło rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 22 grudnia 2022 r. Od tej daty obowiązują nowe, wyższe wartości kilometrówki. Wynoszą one:

  • 0,89 zł dla samochodu osobowego o pojemności silnika mniejszej lub równej 900 cm3 ;
  • 1,15 zł dla samochodu osobowego o pojemności silnika większej niż 900 cm3 ;
  • 0,69 zł dla motocykla;
  • 0,42 zł dla motoroweru.

Zwróć uwagę, że powyższe wartości obowiązują od 17 stycznia 2023 roku. Jakie stawki należy wobec tego uwzględnić, jeżeli przedmiotem rozliczenia jest wcześniejsza delegacja? Kilometrówka przed tą datą wynosiła:

  • 0,52 zł dla samochodu osobowego o pojemności silnika mniejszej lub równej 900 cm3;
  • 0,83 zł dla samochodu osobowego o pojemności silnika większej niż 900 cm3;
  • 0,23 zł dla motocykla;
  • 0,13 zł dla motoroweru.

Jak wyliczyć kilometrówkę pracownika w 2023 roku?

Dużą zaletą kilometrówki jest łatwe obliczanie kwoty zwrotu. Podstawą do przeprowadzenia obliczeń jest ewidencja przebiegu konkretnego środka transportu, która zawiera jego najważniejsze dane oraz dokładne informacje o używaniu pojazdu w celach służbowych. Jeżeli użytek ma charakter stały, kilometrówka może być rozliczana np. w cyklach miesięcznych. Pracodawca może ustalić kwotę zwrotu po otrzymaniu od pracownika oświadczenia o liczbie przejechanych kilometrów.

Wzór jest bardzo prosty: należy pomnożyć liczbę przejechanych w danym okresie kilometrów przez ustaloną stawkę. Na tej podstawie wypłaca się kilometrówkę.

Przykład: na początku lutego 2023 roku pracownik przejechał 600 kilometrów prywatnym samochodem osobowym o pojemności silnika większej niż 900 cm3. Celem podróży była delegacja krajowa. Kilometrówka wyniesie wobec tego maksymalnie 690 zł (1,15 zł *600). Dla porównania: przed 17 stycznia pracownik otrzymałby maksymalnie 498 zł zwrotu.

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy