Czym jest umowa przedwstępna i co powinno się w niej znaleźć?
Podpisanie umowy przedwstępnej nie jest koniecznością, ale może oszczędzić sporo nerwów. Zabezpiecza interesy obu stron do czasu, kiedy będzie możliwe zawarcie finalnego porozumienia. Najczęściej dokument jest wymagany przez bank udzielający kredytu hipotecznego. Sprawdzamy, kiedy warto zawrzeć umowę przedwstępną oraz co powinno się w niej znaleźć.
Co to jest umowa przedwstępna?
Umowa wstępna jest standardem na rynku nieruchomości, chociaż niektórzy podpisują ją również w innych przypadkach np. sprzedaży samochodu.
Dokument stanowi potwierdzenie dla sprzedającego, że kupujący są w pełni zdecydowani na zakup i odwrotnie – jest zabezpieczeniem dla kupujących, że sprzedający nie przekaże np. mieszkania lub domu komuś innemu.
Umowa obowiązuje do momentu podpisania tzw. umowy przyrzeczonej. Konsekwencje płynące z jej niedotrzymania obejmują najczęściej utratę lub konieczność zapłaty zadatku. Bywają też przypadki, kiedy jedna ze stron na drodze sądowej zmusza drugą do sfinalizowania transakcji na ustalonych warunkach. Najlepszym zabezpieczeniem przed ryzykowną transakcją jest umowa przedwstępna z terminem ważności poświadczona przez notariusza.
Kiedy warto ją zawrzeć?
Umowy przedwstępne i rezerwacyjne warto zawierać, kiedy transakcja dotyczy dużych kwot. Większość osób potrzebuje czasu, aby pozyskać środki na zakup mieszkania – czy to poprzez uzyskanie kredytu hipotecznego, czy wykup obligacji lub rozwiązanie lokat. W pierwszym przypadku bank będzie wymagał przedstawienia umowy przedwstępnej, zanim podejmie decyzję o przyznaniu pożyczki.
Dodatkowy czas przyda się również sprzedającym, którzy muszą zabrać swoje rzeczy przed wprowadzeniem się nowych lokatorów i skompletować wszystkie dokumenty wymagane do sprzedaży. Niektórym podpisanie umowy przedwstępnej pozwala na rozpoczęcie poszukiwań miejsca, do którego przeniosą się po wyprowadzce. Dopiero przy zawarciu umowy przyrzeczonej sprzedający otrzymują pełną kwotę sprzedaży, jednak standardem jest wcześniejsza wpłata zaliczki lub zadatku przez kupujących.
W tym miejscu warto wspomnieć też, co to jest umowa przyrzeczona – to jej zawarcie kończy bieg terminu umowy przedwstępnej. Podpisanie jej przez obie strony stanowi dowód sfinalizowania transakcji. Dane zawarte w obu dokumentach nie mogą się różnić, z czego wynika dodatkowa korzyść dla kupujących – np. nawet przy szalejących cenach na rynku nieruchomości, sprzedający nie może zmienić pierwotnie ustalonej kwoty.
Jakie elementy powinna zawierać umowa?
Zgodnie z art. 389 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeksu cywilnego umowa przedwstępna musi wyszczególniać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Niezbędne informacje to:
- data i miejsce (miasto) zawarcia umowy, dane kupującego i sprzedającego, w tym seria i numer dowodu osobistego, numer PESEL lub NIP w przypadku firmy,
- opis przedmiotu sprzedaży tj. w przypadku mieszkania jego adres, metraż, najlepiej też numer księgi wieczystej,
- cena sprzedawanego przedmiotu – nie może ulec zmianie, nawet w razie zmiany sytuacji na rynku,
- sposób i termin zapłaty – w przypadku przelewu należy podać numer konta,
- wysokość zadatku lub zaliczki,
- informacja o tym, przez ile czasu umowa przedwstępna ma obowiązywać – najczęściej wskazuje się konkretną datę podpisania umowy przyrzeczonej lub określa ramy czasowe (np. „do 30 dni od uzyskania decyzji kredytowej”),
- podpisy stron.
Umowa przedwstępna i przyrzeczona różnią się jeszcze jednym aspektem – pierwsza określa konsekwencje wynikające z jej zerwania. Obie strony najczęściej zgadzają się na utratę zadatku (kupujący) lub jego wypłatę w podwojonej wartości (sprzedający) w razie odstąpienia od finalizacji umowy sprzedaży. Umowa przedwstępna koniecznie powinna zawierać zapisy na ten temat.
Umowa przedwstępna a zadatek i zaliczka
Wiele osób określenia „zadatek” i „zaliczka” błędnie stosuje wymiennie – pojęcia te mają jednak odmienne znaczenia. Zadatek jest wyraźnie uregulowany i zdefiniowany w art. 394 Kodeksu cywilnego. Zaliczka nie jest zdefiniowana w tym dokumencie, ale jej zasady wynikają z praktyki i orzecznictwa. Większość sprzedających przy podpisywaniu umowy przedwstępnej wymaga wpłaty zadatku, który w razie niedotrzymania postanowień nie jest zwracany. Za niedotrzymanie umowy uznaje się np. sytuację, kiedy kupujący nie dostanie kredytu.
Prawo do zwrotu zadatku przysługuje, jeśli umowa zostanie rozwiązana za obopólną zgodą lub sfinalizowanie transakcji nie będzie możliwe ze względu na okoliczności, na które nie ma wpływu żadna ze stron. Należy określić w umowie przedwstępnej, ile procent wartości zakupu stanowi zadatek (najczęściej 10%) oraz czy w przypadku pozytywnego biegu wypadków strony odejmą go od finalnej kwoty.
Zaliczka jest rzadziej wybieraną formą zabezpieczenia, ponieważ w dużo mniejszym stopniu zabezpiecza zainteresowanych. W razie zerwania umowy, bez względu na przyczynę, sprzedający musi zwrócić wpłaconą sumę kupującym. Aby uniknąć problemów wynikających z błędnego zrozumienia terminów, najlepiej podpisać umowę przedwstępną u notariusza.
Jakie są konsekwencje niedotrzymania umowy?
Co się dzieje, kiedy termin ważności umowy przedwstępnej upłynie, a transakcja nadal nie może być sfinalizowana? Najczęściej kupujący tracą zadatek, jednak mogą wiązać się z tym także dodatkowe konsekwencje. Strona, która zerwała umowę wstępną, może zostać zmuszona do podpisania umowy przyrzeczonej na drodze sądowej.
Jeśli sprzedający lub kupujący wykaże, że poniósł szkodę w wyniku niedotrzymania ustaleń, może też ubiegać się o odszkodowanie. Szkodą może być np. znaczący spadek wartości mieszkania wskutek zmiany sytuacji na rynku mieszkaniowym. Czasem umowy nie dotrzymują sprzedający, dla których zwrot zaliczki okazuje się błahostką, kiedy znajdą chętnych skłonnych zapłacić za nieruchomość dużo więcej. Wtedy kupujący mogą ubiegać się o odszkodowanie, zwłaszcza jeśli przy aktualnej sytuacji rynkowej nie są w stanie znaleźć mieszkania o porównywalnym standardzie w tej samej cenie.
Niuanse dotyczące odszkodowań należy przedyskutować z prawnikiem, jednak zawsze podstawą do roszczeń powinna być umowa przedwstępna sporządzona u notariusza i potwierdzona odpowiednim zapisem w księdze wieczystej.
Różnice między umową przedwstępną a rezerwacyjną
Wiesz już, co to umowa przedwstępna, jednak możesz zdecydować się też na dodatkowe zabezpieczenie w postaci umowy rezerwacyjnej. Nie regulują jej przepisy Kodeksu cywilnego, dlatego strony mają większą swobodę w kwestii zapisów, o ile nie naruszają one zasad współżycia społecznego lub innych ustaw.
Umowa rezerwacyjna służy jedynie potwierdzeniu zainteresowania kupującego zakupem nieruchomości i zobowiązuje sprzedającego do wycofania ogłoszeń o sprzedaży z serwisów internetowych czy agencji nieruchomości na określony czas. Dla jej przypieczętowania można ustalić wpłatę małej zaliczki, jednak nie jest to wymóg. Umowa rezerwacyjna może poprzedzać zawarcie umowy przedwstępnej, nigdy nie może być odwrotnie.
Polecamy
- Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczączas czytania8minutyartykuł zawiera załącznik21.12.2022Podpowiadamy, jak krok po kroku założyć jednoosobową działalność. Nie czekaj - sprawdź!8min
- Umowa NDA, czyli klauzula poufności w relacjach biznesowychczas czytania7minutyartykuł zawiera załącznik08.08.2023NDA to dokument o strategicznym znaczeniu. Pozwala na zabezpieczenie wrażliwych informacji przedsiębiorstwa i zapobiega ich nieuprawnionemu ujawnieniu. Dowiedz się więcej!7min
- Kredyt technologiczny z premią BGK - w pigułceczas czytania4minuty02.05.2023Do końca maja trwa nabór wniosków o dofinansowanie kredytu technologicznego z premią BGK. Dowiedz się, czy możesz skorzystać ze specjalnego finansowania na innowacje technologiczne i jak się o nie ubiegać.
- e-Doręczenia – co warto wiedzieć o nowym obowiązku przedsiębiorców?czas czytania4minuty03.01.2025Od 1 stycznia 2025 roku niektórzy przedsiębiorcy muszą mieć adres do e-Doręczeń. Sprawdź, czym są e-Doręczenia i kiedy masz obowiązek wdrożyć je w swojej firmie.
- Ryzyko w biznesie - jak się z nim oswoić?czas czytania44minuty20.11.2024Janina Bąk - statystyczka, influencerka, trenerka biznesowa - w podcaście Rozmowy o biznesie dzieli się sprawdzonymi sposobami na zarządzanie ryzykiem w firmie. Sprawdź!
- Jak działają licencje Creative Commons i co oznaczają dla twórców?czas czytania7minuty18.03.2025W jaki sposób firma może chronić swoją twórczość, a jednocześnie umożliwić szersze wykorzystanie swoich zasobów? Z pomocą przychodzą licencje Creative Commons. Dowiedz się, jakie są ich rodzaje i co umożliwiają.