Dni wolne od pracy w 2025 roku – optymalizacja czasu pracy i planowanie urlopów
- Dni wolne a wymiar czasu pracy
- Jakie dni wolne od pracy przypadają w 2025 roku?
- Święta przypadające w weekendy – kiedy pracownikom przysługuje odbiór dnia wolnego?
- Długie weekendy w 2025 roku – które święta dają możliwość przedłużenia liczby dni wolnych od pracy?
- Dni wolne w grudniu – Wigilia dniem ustawowo wolnym od pracy
Dni wolne od pracy dla pracowników są szansą na odpoczynek, a dla pracodawców oznaczają konieczność optymalizacji czasu pracy – szczególnie jeśli w harmonogramie przypadają długie weekendy. Zaplanowanie urlopów odpowiednio wcześniej pozwala uchronić się przed sytuacją, w której w określone dni w miesiącu Twoja firma będzie świecić pustkami. Dowiedz się, jak wygląda kalendarz dni wolnych od pracy w 2025 roku.
Dni wolne a wymiar czasu pracy
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest wymiar pracy. To nic innego jak liczba godzin, którą pracownik jest zobowiązany przepracować w okresie rozliczeniowym, który nie może być dłuższy niż 4 miesiące. Wymiar czasu pracy określa art. 129 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przeciętny wymiar czasu pracy wynosi 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy.
Na podstawie powyższych informacji można łatwo obliczyć czas pracy w danym miesiącu. W tym celu należy pomnożyć przez 8 godzin wszystkie dni robocze. Pamiętaj, że w standardowym systemie pracy do wymiaru pracy nie wliczają się soboty, niedziele oraz święta ustawowe.
Jakie dni wolne od pracy przypadają w 2025 roku?
Sumaryczny czas pracy w 2025 roku jest 16 godzin mniejszy niż w roku ubiegłym – wynosi 249 dni. Liczba wolnych dni to 116. Co to oznacza dla Ciebie, jako pracodawcy? Konieczność takiego rozplanowania grafików, aby: były zgodne z prawem, nie naruszały interesów Twojej firmy oraz pozwoliły jej sprawnie funkcjonować przez cały rok.
Święta wolne od pracy 2025 przedstawiają się następująco:
- 1 stycznia – Nowy Rok,
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
- 20 kwietnia – pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
- 21 kwietnia – drugi dzień Wielkiej Nocy,
- 1 maja – Święto Pracy,
- 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- 8 czerwca – Pierwszy dzień Zielonych Świątek,
- 19 czerwca – Boże Ciało,
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada – Wszystkich Świętych,
- 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
- 24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia,
- 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.
Święta przypadające w weekendy – kiedy pracownikom przysługuje odbiór dnia wolnego?
W 2025 roku pracownicy najwięcej godzin – aż 184 – przepracują w lipcu i w październiku. Wynika to z faktu, że w tych miesiącach nie przypadają żadne święta. Najmniej godzin pracy będzie w listopadzie – to miesiąc, w którym pracownicy przepracują jedynie 144 godziny.
Zwróć uwagę, że w bieżącym roku przypadają dwa święta w dni wolne od pracy, czyli w soboty: 3 maja i 11 listopada. W zamian za nie pracodawcy są zobowiązani zapewnić pracownikom dni wolne w ciągu miesiąca od daty święta. Podpowiadamy, że zasada ta nie obowiązuje, jeśli święto wypada w niedzielę.
Długie weekendy w 2025 roku – które święta dają możliwość przedłużenia liczby dni wolnych od pracy?
Jak zatem wygląda kalendarz świąt 2025? Dni wolne od pracy najwięcej zamieszania w funkcjonowaniu firmy mogą spowodować w czterech miesiącach, w: maju, czerwcu, listopadzie i grudniu. Dlaczego? Ponieważ dają możliwość zaplanowania długiego weekendu – jeśli pracownik weźmie jeden dzień urlopu, zyska 4 wolne dni od pracy.
Dni wolne od pracy w maju przypadają na pierwszy i trzeci dzień miesiąca, a Święto Pracy wypada w czwartek. Warto więc ustalić wcześniej, którzy z pracowników planują dzień wolny w piątek 2 maja. Pamiętaj także o tym, że masz obowiązek zapewnić osobom zatrudnionym w Twojej firmie odbiór dnia wolnego za sobotę 3 maja. Tę kwestię też warto ustalić zawczasu, ponieważ większość pracowników prawdopodobnie zaplanuje sobie kolejny długi weekend i odbierze dzień w piątek albo w poniedziałek. Dopilnuj, aby nie doszło do sytuacji, w której w dany dzień żaden z nich nie pojawi się na swoim stanowisku.
Zdarza się, że w dni wolne w maju od pracy wchodzi święto Bożego Ciała. W tym roku jednak przypada ono 19 czerwca. Jest to oczywiście czwartek. Ustal zatem z pracownikami, którzy z nich wezmą dzień urlopu w piątek, 20 czerwca. Być może dobrą opcją będzie podzielenie zatrudnionych na osoby, które będą mieć dzień wolny właśnie wtedy i osoby, które nie przyjdą do pracy 2 maja.
Możliwość przedłużenia weekendu będzie też w listopadzie. Jakie dni wolne okażą się wyzwaniem dla pracodawców w tym miesiącu? Święto Niepodległości przypadające w tym roku we wtorek. Co więcej, wypadające w sobotę Wszystkich Świętych pozwoli Twoim pracownikom odebrać ten dzień w poniedziałek 10 listopada. Jako pracodawca, ustal z zatrudnionymi, które osoby planują przedłużyć sobie weekend.
Konieczność zamknięcia firmy na 3 dni pojawi się natomiast w kwietniu, w związku z Wielkanocą, która wypada w niedzielę 20 kwietnia, oraz Poniedziałkiem Wielkanocnym 21 kwietnia. Sytuacja taka powtórzy się w sierpniu, ponieważ w 2025 roku Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypada w piątek.
Dni wolne w grudniu – Wigilia dniem ustawowo wolnym od pracy
Dłuższą nieobecność pracowników w miejscu pracy podyktują też święta Bożego Narodzenia. Zgodnie z ustawą, która wchodzi w życie 1 lutego 2025 roku, wolnym dniem w grudniu będzie Wigilia, 24 grudnia, która wypada w środę. Oznacza to, że od tego dnia, aż do niedzieli 28 grudnia (włącznie), Twoi pracownicy nie stawią się w miejscu pracy.
Zwróć uwagę na to, że wiele osób może zaplanować urlop na dwa dni poprzedzające Wigilię, czyli na poniedziałek i wtorek. W ten sposób zyskają aż 9 dni wolnego. Koniecznie ustal to z zatrudnionymi przez Ciebie osobami odpowiednio wcześnie.
Polecamy
- Zmiany w składce zdrowotnej? Już od 2025 roku!czas czytania3minuty20.11.2024Zgodnie z zapowiedzią Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Dowiedz się, co oznacza to dla Ciebie jako przedsiębiorcy!
- Urlop ojcowski – ile płatny, wymiar, zasady przyznawaniaczas czytania5minuty09.02.2023Pojawienie się dziecka to szczególne wydarzenie dla rodziców. W związku z tym nie tylko mama, ale również tata może skorzystać z dodatkowego urlopu. Dowiedz się więcej!
- Wczasy pod gruszą – czy muszą być wypłacane przez każdego pracodawcę?czas czytania7minuty09.08.2023Wakacje pod gruszą mogą być dodatkowym źródłem finansowania wyjazdów wakacyjnych. Komu i w jakiej sytuacji przysługują? Odpowiadamy!
- Komu przysługuje urlop wypoczynkowy, ile trwa i jak go wykorzystać?czas czytania13minuty24.02.2023Prawo do wypoczynku zajmuje szczególne miejsce wśród praw, jakie przysługują pracownikom. W tym artykule poznasz odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z urlopem wypoczynkowym.
- Czym jest urlop wychowawczy i komu przysługuje?czas czytania5minuty13.12.2024Rodzice mają możliwość skoncentrowania się na opiece nad dzieckiem dzięki różnym uprawnieniom pracowniczym regulowanym przez Kodeks pracy. W tym artykule dowiesz się, czym jest urlop wychowawczy, komu przysługuje i jakie zasady go regulują.
- Wszystko, co warto wiedzieć o urlopie macierzyńskimczas czytania5minuty15.10.2024Urlop macierzyński to czas, kiedy wiele par zastanawia się, jak pogodzić radość z narodzin dziecka z formalnościami i obowiązkami zawodowymi. Sprawdź, jak przygotować się do tego wyjątkowego okresu!