NIP europejski – czy warto go mieć i jak go uzyskać?

3 min

flagi Unii Europejskiej

Jeśli prowadzisz biznes, z pewnością wiesz, że jednym z podstawowych obowiązków polskich przedsiębiorców jest posiadanie numeru identyfikacji podatkowej, czyli NIP-u. Numer ten nie ma zastosowania w przypadku współpracy biznesowej na terenie UE. Do prowadzenia działalności gospodarczej w Unii Europejskiej niezbędny jest NIP europejski. Jak uzyskać ten identyfikator, kto powinien go mieć i jakie zapewnia korzyści?

Co to jest NIP europejski i kto musi go mieć?

NIP europejski to specjalny numer identyfikacyjny, który jest wymagany do prowadzenia działalności gospodarczej na terenie UE. W przypadku polskich przedsiębiorców jest to ciąg 10 cyfr poprzedzonych przedrostkiem PL. Jest to ujednolicone rozwiązanie, które ułatwia rozliczenia podatkowe i umożliwia dokonywanie transakcji w obrębie Unii Europejskiej. Posiadanie NIP-u europejskiego jest obowiązkowe dla przedsiębiorców, którzy prowadzą międzynarodową działalność gospodarczą na tym obszarze.

Korzyści wynikające z posiadania NIP-u europejskiego

Posiadanie NIP-u europejskiego umożliwia dokonywanie transakcji handlowych w obrębie UE oraz zmniejsza koszty związane z rozliczeniami podatkowymi. To rozwiązanie daje także możliwość skorzystania z procedury zwrotu podatku VAT, co jest szczególnie ważne dla przedsiębiorców prowadzących działalność międzynarodową.

Jak uzyskać NIP europejski?

Jeśli chcesz prowadzić działalność na terytorium UE i będziesz dokonywać transakcji z kontrahentami w Unii Europejskiej, musisz zarejestrować się jako podatnik VAT UE i otrzymać NIP europejski. 

Ponadto obowiązek rejestracji dotyczy Cię, „jeśli chcesz dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych i korzystasz ze zwolnienia VAT z uwagi na nieprzekroczenie obrotu 200 tys. zł oraz gdy:

  • wartość transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła w roku podatkowym równowartość 50 tys. zł,
  • chcesz świadczyć usługi rozliczane podatkowo w kraju nabywcy”.

NIP europejski można uzyskać po złożeniu odpowiedniego wniosku:

  • osobiście,
  • pocztą, 
  • przez internet, poprzez platformę ePUAP (wypełniając załącznik o wpis działalności do CEIDG lub o zmianę wpisu w CEIDG).

Wniosek powinien zawierać m.in.: 

  • dane identyfikacyjne przedsiębiorcy,
  • dane dotyczące działalności gospodarczej. 

Czas oczekiwania na NIP europejski zależy od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Przyznanie identyfikatora może trwać do kilku tygodni. 

Co ważne, zarejestrowani podatnicy czynni lub zwolnieni z VAT powinni jedynie zaktualizować formularz VAT-R. Rejestracja jako podatnik VAT UE nie wpływa na utratę zwolnienia.

Pamiętaj, że jeśli zaprzestaniesz działalności, a co za tym idzie również dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych, musisz w ciągu 15 dni (licząc od dnia zaistnienia tej okoliczności) dostarczyć do urzędu aktualizację zgłoszenia VAT-R.

Jak sprawdzić NIP europejski?

NIP europejski można zweryfikować poprzez skorzystanie z rejestru VIES. W tym celu należy wpisać jego numer w formularzu dostępnym na stronie wyszukiwarki VIES EU. System zweryfikuje numer i poinformuje o jego poprawności. Weryfikacja NIP-u europejskiego jest ważna zwłaszcza w przypadku zawierania transakcji handlowych z innymi przedsiębiorcami z UE.

Jak widzisz, NIP europejski jest niezbędnym narzędziem dla przedsiębiorców prowadzących działalność międzynarodową. Możliwe jest uzyskanie NIP-u europejskiego online, więc jeśli chcesz rozwinąć swoją firmę, nawiązać współpracę biznesową na terenie UE i prowadzić transakcje na tym obszarze, koniecznie złóż wniosek o rejestrację!
 

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy