Raport i co dalej – jak interpretować raporty dotyczące śladu węglowego na własną rękę?
Coraz więcej firm w Polsce i na świecie chce zmniejszać swój ślad węglowy. Jest to odpowiedź na nowe regulacje dotyczące raportowania ESG, ale też naturalna reakcja na coraz dotkliwsze skutki zmiany klimatu. Redukcja śladu węglowego pomaga bowiem chronić klimat, ale też zwiększać konkurencyjność biznesu. Pierwszym krokiem procesu redukcji jest obliczenie, jaki w ogóle jest ślad węglowy przedsiębiorstwa. Kolejnym krokiem jest przygotowanie odpowiedniej strategii redukcji. Jak to zrobić samodzielnie, bez korzystania z płatnych usług doradczych?
Przedsiębiorstwa w Polsce mają do dyspozycji pewne narzędzia służące do obliczania śladu węglowego. Jednym z nich jest kalkulator udostępniony przez ING na Firmove.pl, opracowany we współpracy z ekspertami Fundacji Climate&Strategy. Kalkulator umożliwia kompleksowe i bezpłatne obliczanie emisji gazów cieplarnianych (zgodnie z najbardziej rozpowszechnionym standardem GHG Protocol) w zakresie 1 i 2. Zakresy obejmują bezpośrednie emisje z działalności firmy (powstałe w wyniku spalania paliw) i emisje związane ze zużyciem kupowanej czy dostarczonej z zewnątrz energii elektrycznej, cieplnej, pary technologicznej czy chłodu.
Ślad węglowy i co dalej? Strategia redukcji
Po wypełnieniu kalkulatora firma otrzymuje bezpłatny raport. Pozyskanie informacji o wielkości emisji generowanych przez firmę to tylko pierwszy krok - następnym jest zmniejszenie emisji. Zanim przystąpisz do działania potrzebujesz planu. Wiele firm decyduje się w tym momencie na współpracę z ekspertami. Firmy doradcze czy organizacje eksperckie oferują usługi przygotowania strategii redukcji, a czasami także wsparcia w jej wdrażaniu. Taka usługa wiąże się jednak z kosztami. Nie wszyscy przedsiębiorcy zdecydują się na ich poniesienie. To nie musi jednak powstrzymywać ich przed wdrożeniem zmian, które pomogą ich biznesowi i naszej planecie.
Raport z kalkulatora ING – jak go interpretować
Raport dotyczący śladu węglowego, generowany dzięki kalkulatorowi, w przejrzysty i czytelny sposób pokazuje, skąd się biorą emisje w danej firmie. Do tego zawiera wskazówki, jak zmniejszyć ślad w konkretnych aspektach działalności. Pozwolą one przedsiębiorcy na samodzielne wytyczenie ścieżki redukcji.
Dzięki raportowi uzyskasz informacje dotyczące wielkości emisji: z każdego używanego w firmie paliwa (emisje w zakresie 1) oraz ze zużywanej energii elektrycznej i cieplnej (emisje z zakresie 2). Dodatkowo wyniki dotyczące śladu węglowego są przedstawione w przeliczeniu na jednostki funkcyjne (emisje na jednego pracownika, metr kwadratowy czy jednostkę obrotu). W raporcie widać więc, które elementy działalności generują najwięcej śladu węglowego, a więc gdzie należy obniżać emisje.
Każde źródło emisji jest przedstawione z wartością procentową pokazującą, jaki ma udział we wszystkich emisjach przedsiębiorstwa. Dzięki tym informacjom możesz wyznaczyć najważniejsze kierunki działań i znaleźć dźwignie redukcji. Chodzi o ustalenie, gdzie jest źródło największych emisji w firmie, a więc gdzie wdrożenie zmian przyniesie największe rezultaty. To podstawowy krok do wyznaczenia strategii działań w kierunku redukcji.
Przykładowo - jeśli prowadzisz biznes, w którym zużywa się dużo prądu, który częściowo generujesz w firmie, a częściowo kupujesz z sieci, to dzięki raportowi zobaczysz, które źródło prądu odpowiada za większe emisje. Możesz wtedy łatwo porównać, czy mniej emisyjne będzie korzystanie w większym stopniu z własnych źródeł czy z energii z sieci. Zobaczysz też, jakiej części emisji możesz się pozbyć, jeśli zmniejszysz zużycie energii lub przestawisz się na OZE.
Ślad węglowy można redukować. Raport podpowie Ci jak
Ważnym elementem raportu, który otrzymuje firma dzięki użyciu kalkulatora dostępnego na Firmove.pl, są rekomendacje w kwestii redukcji emisji. Przedsiębiorstwa otrzymują wskazówki co do ich zmniejszania w każdym z uwzględnionych w standardzie GHG Protocol zakresów. Jak redukować ślad bez wsparcia zewnętrznych doradców? Obliczenie i monitorowanie śladu węglowego to pierwszy krok. Wiele wskazówek na ten temat można znaleźć bezpłatnie w internecie. Porady, jak liczyć, monitorować i zmniejszać swój ślad węglowy publikujemy również w tym serwisie. Dzięki raportowi łatwiej określić, które z rozwiązań warto zaaplikować w przedsiębiorstwie.
Polecamy
- OZE – zielona energia w firmie i jej wpływ na ślad węglowyczas czytania7minuty11.12.2023Energia z odnawialnych źródeł jest coraz bardziej dostępna dla polskich firm. Jej wykorzystanie to sposób na zmniejszenie kosztów. Dowiedz się na ten temat więcej!
- Co Dyrektywa CSRD oznacza dla małych firm?czas czytania4minuty16.11.2023W świetle dyrektywy CSRD do raportowania niefinansowego zobowiązanych będzie wiele podmiotów. Jak ta regulacja wpłynie na małe, polskie firmy?
- Q&A – 3 kluczowe pytania o ślad węglowyczas czytania5minuty29.09.2023Liczenie śladu węglowego to temat, który coraz mocniej angażuje firmy. Wciąż jednak nie każdy wie, dlaczego warto to robić i od czego zacząć. Dr Agnieszka Liszka-Dobrowolska wyjaśnia najważniejsze kwestie.
- Jak bezpłatnie obliczyć ślad węglowy Twojej firmy?czas czytania90minuty29.11.2023Zobacz nagranie z webinaru, w trakcie którego eksperci z ING oraz Fundacji Climate Strategies Poland omówili kwestie związane ze śladem węglowym, konkurencyjnością klimatyczną i kalkulatorem emisyjności firm.
- Transport w firmie a ślad węglowy – co i jak liczyćczas czytania5minuty28.11.2023Kiedy obliczasz ślad węglowy firmy, nie możesz pominąć emisji z transportu. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę.
- Jak ryzyko ESG wpływa na Twój biznes?czas czytania5minuty23.10.2023Ryzyko ESG to stosunkowo nowy termin, z którym jednak warto się zapoznać. Ten rodzaj ryzyka może istotnie wpłynąć na kilka obszarów Twojego biznesu. Jak? Odpowiada Michał Pstyga z ING Banku Śląskiego.