Obowiązek opakowań alternatywnych od 1 lipca! Co to oznacza?
W związku z wdrażaniem przez Polskę założeń ,,dyrektywy plastikowej’’ już od 1 lipca 2024 roku obiekty gastronomiczne, sklepy i hurtownie powinny dostosować się do nowych przepisów. Regulacje te dotyczą wyeliminowania z obrotu produktów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych (tzw. produkty SUP). Za brak alternatywnego rozwiązania, przedsiębiorcy będą ponosić grzywnę.
Opakowania alternatywne – definicja
Obowiązek dotyczący opakowań alternatywnych w polskim prawie wynika bezpośrednio z art. 3b ust. 3 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 433).
Opakowania alternatywne w myśl ustawy powinny być wytworzone z materiałów innych niż tworzywa sztuczne, w tym innych niż tworzywa sztuczne ulegające biodegradacji. W Polsce przepisy te dotyczą jedynie produktów SUP (wykonanych z tworzyw sztucznych) na napoje oraz żywność.
Opakowanie alternatywne może stanowić także opakowanie wielokrotnego użytku. W tym wypadku konieczne jest spełnienie wszystkich wymagań, wynikających z europejskiej normy zharmonizowanej EN 13429:2004.
Obowiązek oznakowania produktów zawierających tworzywa sztuczne
Wprowadzenie przepisów o opakowaniach alternatywnych ma na celu zwiększyć świadomość społeczną, która wynika z zastosowania dużych ilości plastiku w obrocie towarami. Oznakowanie tego rodzaju produktów pozwala dokonać klientowi subiektywnego wyboru pomiędzy opakowaniem będącym produktem SUP (za które musi uiścić opłatę konsumencką) a opakowaniem alternatywnym.
Dodatkowe opłaty za opakowania alternatywne
Niestety przepisy nie obejmują cen opakowań alternatywnych, w związku z tym produkty pozbawione zawartości tworzywa sztucznego mogą być droższe niż plastikowe kubki i pojemniki.
Podmioty, których dotyczy ustawa mają jeszcze czas na przygotowanie się do zmian i wyprzedanie stanów magazynowych. A sami konsumenci mają prawo do ubiegania się o:
- alternatywne opakowanie (np. jeśli zabiorą danie na wynos),
- poinformowanie o dopłacie za tego rodzaju opakowanie.
Polecamy
- System kaucyjny w Polsce już od 2025 r. Co to oznacza dla przedsiębiorcy?czas czytania5minuty12.02.2024Rada Ministrów zatwierdziła dyrektywę o tzw. systemie kaucyjnym, która ma na celu ograniczenie negatywnego wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Dowiedz się więcej!
- System kaucyjny w Polsce – nowelizacja ustawy!czas czytania3minuty21.05.2024Rada Ministrów zatwierdziła dyrektywę o tzw. systemie kaucyjnym. Projekt przeszedł nowelizację – koniecznie sprawdź, co się zmieniło!
- Czym jest CSR, czyli społeczna odpowiedzialność biznesu i jak ją wdrożyć w firmie?czas czytania7minuty14.02.2024Z artykułu dowiesz się, co to CSR i w jaki sposób możesz wykorzystać założenia tej koncepcji w swojej firmie.
- Społeczna odpowiedzialność biznesu, ESG oraz DE&I w zarządzaniu pokoleniem Zczas czytania6minuty21.12.2022Na rynek pracy wkracza pokolenie Z i nie zamierza pracować ponad własne siły. Co więc się liczy? Odpowiedzi dostarcza koncepcja CSR i DE&I. Sprawdź!
- Ryzyko ESG – co to jest i jak może wpływać na funkcjonowanie firmy?czas czytania6minuty16.06.2023ESG odgrywa coraz większą rolę w kształtowaniu rzeczywistości biznesowej. Dlatego wiedza na temat obliczania i minimalizowania ryzyka ESG jest potrzebna nawet w małej firmie.
- Sustainability washing – co musisz wiedziećczas czytania5minuty21.12.2022Świadomość ekologiczna konsumentów jest już na tyle duża, że nie poprzestają na samych obietnicach producentów. Chcą twardych dowodów na to, że ci faktycznie robią to, co deklarują.