Obowiązek opakowań alternatywnych od 1 lipca! Co to oznacza?

4 min

produkty przesypywane do alternatywnego opakowania

W związku z wdrażaniem przez Polskę założeń ,,dyrektywy plastikowej’’ już od 1 lipca 2024 roku obiekty gastronomiczne, sklepy i hurtownie powinny dostosować się do nowych przepisów. Regulacje te dotyczą wyeliminowania z obrotu produktów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych (tzw. produkty SUP). Za brak alternatywnego rozwiązania, przedsiębiorcy będą ponosić grzywnę.

Opakowania alternatywne – definicja

Obowiązek dotyczący opakowań alternatywnych w polskim prawie wynika bezpośrednio z art. 3b ust. 3 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 433). 

Opakowania alternatywne w myśl ustawy powinny być wytworzone z materiałów innych niż tworzywa sztuczne, w tym innych niż tworzywa sztuczne ulegające biodegradacji. W Polsce przepisy te dotyczą jedynie produktów SUP (wykonanych z tworzyw sztucznych) na napoje oraz żywność.

Opakowanie alternatywne może stanowić także opakowanie wielokrotnego użytku. W tym wypadku konieczne jest spełnienie wszystkich wymagań, wynikających z europejskiej normy zharmonizowanej EN 13429:2004.

Obowiązek oznakowania produktów zawierających tworzywa sztuczne

Wprowadzenie przepisów o opakowaniach alternatywnych ma na celu zwiększyć świadomość społeczną, która wynika z zastosowania dużych ilości plastiku w obrocie towarami. Oznakowanie tego rodzaju produktów pozwala dokonać klientowi subiektywnego wyboru pomiędzy opakowaniem będącym produktem SUP (za które musi uiścić opłatę konsumencką) a opakowaniem alternatywnym.

Dodatkowe opłaty za opakowania alternatywne

Niestety przepisy nie obejmują cen opakowań alternatywnych, w związku z tym produkty pozbawione zawartości tworzywa sztucznego mogą być droższe niż plastikowe kubki i pojemniki.

Podmioty, których dotyczy ustawa mają jeszcze czas na przygotowanie się do zmian i wyprzedanie stanów magazynowych. A sami konsumenci mają prawo do ubiegania się o:

  • alternatywne opakowanie (np. jeśli zabiorą danie na wynos), 
  • poinformowanie o dopłacie za tego rodzaju opakowanie.
Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy