Zator płatniczy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

3 min

kalendarz i terminal do płatności

Z ustaleń UOKiK wynika, że w naszym kraju problem opóźnień w płatnościach deklaruje od 80% do 90% właścicieli firm1. Narastające zadłużenie może wywołać efekt domina i wpłynąć na kolejnych podwykonawców, dostawców oraz pracowników. Jakie są skutki zatoru płatniczego i w jaki sposób mu przeciwdziałać?

Podstawowe informacje o zatorze płatniczym

Zator płatniczy to taka sytuacja w firmie, w której nagromadzone zadłużenia przechodzą na kolejne powiązane ze sobą podmioty. Można ją porównać do toczącej się po stoku kuli śnieżnej: zleceniodawca odkłada terminy zapłaty oraz lekceważy naliczane mu odsetki, przez co zleceniobiorca nie ma środków na spłatę zobowiązań wobec swoich kontrahentów i pracowników. Ci — z racji braku środków — nie opłacają w terminie swoich zobowiązań i tworzy się błędne koło, z którego trudno się wydostać.

Jak uniknąć zatoru płatniczego w firmie?

Jak się pewnie domyślasz, niełatwo uniknąć zatoru płatniczego. Aby jednak zminimalizować ryzyko jego pojawienia się, należy:

  • weryfikować kontrahentów jeszcze przed rozpoczęciem współpracy – nie musisz przeprowadzać dogłębnego śledztwa – wystarczy zapytać o opinię byłych partnerów albo skontrolować firmę np. na białej liście VAT, lub w rejestrze długów;
  • sprawdzać, czy umowa jest prawidłowo sformułowana i nie pozostawia niedomówień;
  • upewnić się, że osoba składająca podpis jest do tego uprawniona.

W biznesie musisz być osobą asertywną, która potrafi stawiać granice. Niestety, jak wynika z badań Intrum.pl, blisko 75% przedsiębiorców w naszym kraju w ciągu ostatnich 12 miesięcy zgodziło się na dłuższy termin płatności niż ten, z którym czuli się komfortowo2. Wynika to ze strachu przed utratą klienta bądź też po prostu z chęci uzyskania jakiejkolwiek zapłaty. Mówi się, że „lepszy rydz niż nic”. Jednak czy faktycznie warto tak ryzykować?

Skutki zatoru płatniczego

Zatory płatnicze negatywnie wpływają na całe otoczenie biznesowe i stanowią zagrożenie dla uczciwych przedsiębiorców. Ponadto mogą powodować:

  • zachwianie płynności finansowej przedsiębiorstwa;
  • zahamowanie rozwoju firmy – poprzez ograniczenie nakładów na inwestycje;
  • zwiększenie kosztów prowadzenia działalności;
  • zmniejszenie zarobków pracowników;
  • utratę wiarygodności finansowej;
  • pogorszenie wizerunku przedsiębiorstwa w oczach kontrahentów;
  • w najczarniejszym scenariuszu – likwidację lub upadłość Twojego biznesu.

Monitoring płatności w przedsiębiorstwie – rozwiązanie, które pomoże uniknąć zatoru

Opóźnienia w płatnościach mogą powstawać także przez zbyt długie terminy spłaty zobowiązań ustalone w umowach oraz celowe kredytowanie się drugim podmiotem. Według Europejskiego Raportu Płatności za rok 2022, aż 74% przedsiębiorców wskazało długie terminy płatności jako czynnik odbijający się na ich płynności finansowej3.

Skutecznym narzędziem przeciwdziałania zatorom płatniczym jest monitoring płatności. To mechanizm profilaktyczny, którego zadaniem jest minimalizowanie opóźnień ze strony kontrahenta poprzez przypominanie mu o zbliżającym się terminie zapłaty. To tylko tyle i aż tyle!

Jest to szczególnie ważne dla firm, które wystawiają dużą liczbę faktur. Jednak jak znaleźć na to czas? Spokojnie, masz do wyboru wiele podmiotów, które specjalizują się w takich usługach.

Podsumowując, zasada ograniczonego zaufania sprawdza się nie tylko na drodze, ale i w biznesie. Nierzetelni kontrahenci mogą poważnie zaszkodzić kondycji Twojego przedsiębiorstwa, dlatego wybieraj ich rozważnie. Jeśli opóźnienia już wystąpiły – działaj szybko. Dzięki temu unikniesz kosztów postępowania windykacyjnego.

1 https://zatoryplatnicze.uokik.gov.pl/czym-sa-zatory-platnicze/

2 https://www.intrum.pl/partner-biznesowy/raporty-i-analizy/raporty/european-payment-report-2022/

3 https://www.intrum.pl/partner-biznesowy/raporty-i-analizy/raporty/european-payment-report-2022/

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy