Ruchomy czas pracy – wzór zgody

Ruchomy czas pracy może zostać wprowadzony z inicjatywy przedsiębiorcy lub na wniosek pracownika. Może być stosowany w różnych systemach pracy, bez względu na wymiar. Zapoznaj się z poniższym omówieniem dokumentu i pobierz wzór zgody na ruchomy czas pracy, klikając odpowiednią ikonę.

  • Ikona pliku DOCPobierz plik

  • Ikona pliku PDFPobierz plik
Ciekawostka
Złożenie wniosku i zgoda na ruchome godziny pracy wystarczą, by zmienić system wykonywania zawodowych obowiązków.

Czym jest ruchomy czas pracy?

Co oznacza ruchomy czas pracy? Jest to system umożliwiający elastyczne ustalanie godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy w zależności od dnia tygodnia. Pracodawca może wyrazić zgodę na rozpoczynanie i kończenie pracy w określonym przedziale czasowym i wówczas decyzja o konkretnych godzinach należy do pracownika.

Jest on jednak zobowiązany do wyznaczenia ich w taki sposób, by zachować wymiar pracy. Należy pamiętać, że przy zastosowaniu ruchomego czasu pracy wykonywanie obowiązków zawodowych w tej samej dobie pracowniczej nie stanowi nadgodzin.

Kto może pracować w systemie z ruchomymi godzinami pracy?

Ruchomym czasem pracy może zostać objęty każdy pracownik, pod warunkiem że system ten wpisuje się w możliwości przedsiębiorstwa, w którym jest zatrudniony. W praktyce oznacza to, że indywidualne ustalanie godzin pracy przez pracownika czy pracowników nie może być sprzeczne ze specyfiką działania firmy i zaburzać jej funkcjonowania.

Jak wprowadzić ruchomy czas pracy w firmie? Ustala się go w regulaminie pracy albo w układzie zbiorowym. Jeśli pracodawca nie jest zobowiązany do stosowania pierwszej lub drugiej regulacji, ruchomy czas pracy można wprowadzić w obwieszczeniu. Najczęściej jednak stosuje się pierwsze rozwiązanie.

Jak zapisać ruchomy czas pracy w regulaminie pracy? Konieczne jest określenie, jakimi wytycznymi powinni kierować się pracownicy. Pracodawca ustala więc, czy godziny pracy będą zmienne w określone dni tygodnia, czy zatrudnieni są zobowiązani stawiać się w miejscu pracy w określonym przedziale czasowym i wypracować godziny, które określa dotyczących ich wymiar czasu pracy.

Jak uzyskać zgodę na ruchomy czas pracy?

Istnieje też możliwość wprowadzenia ruchomego systemu pracy na wniosek pracownika. Należy jednak pamiętać o tym, że wniosek nie ma charakteru roszczeniowego. Decyzja o jego pozytywnym rozpatrzeniu jest dobrą wolą pracodawcy. Jeśli odrzuci on wniosek o ruchomy czas pracy, uzasadnienie nie jest koniecznie – podobnie jak w przypadku pozytywnego rozpatrzenia sprawy.

Pracodawca ma również prawo ustalić, od kiedy obowiązuje ruchomy czas pracy. Ruchomy czas pracy dla jednego pracownika może zatem zostać zatwierdzony, jeśli osoba zatrudniona złoży odpowiedni wniosek, a pracodawca wyrazi zgodę.

Elementy zgody na pracę w ruchomych godzinach

Co powinien zawierać wniosek pracownika o ruchomy czas pracy? Kodeks Pracy nie określa konkretnych elementów. Warto jednak uwzględnić w nim:

  • dane osobowe pracownika, czyli imię, nazwisko, adres oraz stanowisko,
  • dane firmy: nazwę, adres, 
  • opis specyfiki ruchomych godzin pracy – czy wniosek dotyczy prośby o wykonywanie zadań w różnych godzinach w określone dni tygodnia, czy np. ponownego wykonywania pracy w tej samej dobie. 

Jeśli pracownik chce jednocześnie zachować normy pracy dobowej i tygodniowej, również powinien zamieścić taką informację we wniosku.

Przykładowy wzór zgody na ruchome godziny pracy

Złożenie wniosku i zgoda na ruchome godziny pracy wystarczą, by zgodnie z prawem zmienić system wykonywania zawodowych obowiązków. Dokumenty te nie są sformalizowane, co oznacza, że można sporządzić je samodzielnie. Łatwiejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak pobranie bezpłatnego gotowego wniosku o ruchomy czas pracy. Wzór dokumentu pobierzesz, klikając odpowiednią ikonę. Do wyboru masz edytowalny plik w formacie .docx lub wersję do wydruku w formacie .pdf.

Zamieszczane wzory dokumentów mają charakter orientacyjny i nie stanowią porady prawnej ani podatkowej. Firmove.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych w tych wzorach.