Oświadczenie zleceniobiorcy od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 – wzór dokumentu

Oświadczenie zleceniobiorcy to dokument pełniący przede wszystkim funkcję informacyjną. Jego celem jest zabezpieczenie interesów osoby zatrudniającej pracownika na umowę cywilnoprawną i zlecającej wykonanie konkretnego zadania. Sprawdź, jakich formalności należy dopełnić i pobierz wzór oświadczenia zleceniobiorcy z 2023 roku, klikając jedną z ikon.

  • Ikona pliku DOCPobierz plik

  • Ikona pliku PDFPobierz plik

Kiedy należy składać oświadczenie?

Oświadczenie na cele podatkowe i składkowe zleceniobiorcy należy złożyć w chwili podpisania umowy-zlecenia. Może stanowić jeden z jej załączników. Dzięki niemu zleceniodawca zyskuje wgląd w kwestie podatkowe i ubezpieczeniowe pracownika i może uniknąć błędów formalnych skutkujących koniecznością składania korekt i wyjaśnień w odpowiednich instytucjach.

Co zawiera oświadczenie zleceniobiorcy?

Oczywiście same dane osobowe pracownika to nie jedyne informacje, które powinny znaleźć się w oświadczeniu zleceniobiorcy. Celem dokumentu jest wskazanie pozycji prawnej i podatkowej osoby zatrudnianej na umowę cywilnoprawną. Pracownik jest zobowiązany poinformować, czy jest studentem, emerytem lub rencistą, czy ukończył 26 lat oraz czy jest zatrudniony w innym zakładzie pracy. Istotną informacją jest także to, czy podstawa wymiaru składek ZUS przekracza wysokość aktualnej płacy minimalnej. Konieczne jest ponadto wskazanie właściwego dla zleceniobiorcy oddziału NFZ.

Nie bez znaczenia pozostają też kwestie ubezpieczenia. Osoba zatrudniona ma obowiązek wskazania, czy chce zostać objęta dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym oraz chorobowym. Dokument wyraźnie wskazuje zatem, jakie składki pracodawca musi uiścić. Jak wypełnić oświadczenie zleceniobiorcy? Przede wszystkim – zgodnie ze stanem faktycznym.

Złożenie błędnego oświadczenia zleceniobiorcy w ZUS i podatek obliczony niepoprawnie są podstawą do żądania wyjaśnień, a nawet pociągnięcia do odpowiedzialności. ZUS i urząd skarbowy mają prawo wystąpić z żądaniem do zleceniodawcy o zapłatę zaległych składek oraz podatku wraz z odsetkami. Oczywiście pracodawca może ubiegać się o częściowy zwrot kosztów od pracownika – w praktyce często jednak konieczne jest w tym przypadku wkroczenie na drogę sądową.

Wzór oświadczenia zleceniobiorcy do pobrania

Oświadczenie dla zleceniobiorcy może przybierać różne formy, ponieważ nie ma jednego ściśle ustalonego wzoru dokumentu. Co więcej, nie jest ono określone przez żadne przepisy prawne. Tym, co bezwzględnie musi się na nim znaleźć, są podstawowe dane osobowe zleceniobiorcy, czyli jego imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia oraz numer PESEL. W dokumencie należy zawrzeć też adres zamieszkania pracownika oraz adres właściwego dla niego urzędu skarbowego.

Oświadczenia zleceniobiorcy do umowy nie znajdziesz na oficjalnych stronach rządowych czy urzędowych. Możesz sporządzić je samodzielnie albo pobrać gotowy wzór dokumentu w formacie .pdf lub .docx z naszej strony. Obie wersje są dostępne po kliknięciu właściwej ikony.

Zamieszczane wzory dokumentów mają charakter orientacyjny i nie stanowią porady prawnej ani podatkowej. Firmove.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych w tych wzorach.