Nowe obowiązki dla przedsiębiorców – od 2023 r. musisz posiadać profil płatnika na PUE ZUS

3 min

laptop pliki elektroniczne

Do tej pory obowiązek posiadania profilu płatnika na PUE ZUS mieli tylko ci płatnicy, którzy rozliczali składki za więcej niż pięć osób. Od początku 2023 r. taki profil będzie musiał mieć każdy przedsiębiorca. Sprawdź, co daje profil i jak go założyć. 

W 2023 r. nie unikniesz założenia profilu na PUE ZUS

Nie ma znaczenia, czy zatrudniasz pięciu czy dwóch pracowników – nowe przepisy obejmą nawet tych, którzy opłacają składki jedynie za siebie. Profil PUE będzie również niezbędny do korzystania z aplikacji mZUS, która umożliwi szybki dostęp do informacji i wniosków. 

Rejestracja w PUE nie jest skomplikowana. Wystarczy odwiedzić stronę www.zus.pl i kliknąć „Zarejestruj w PUE”. System przekieruje Cię do strony rejestracji. 

W pierwszej kolejności musisz wybrać, czy zakładasz profil dla siebie, dla przedsiębiorców czy dla firm. Pierwszy wariant przeznaczony jest dla: osoby pracującej, emeryta lub rencisty, zasiłkobiorcy, lekarza i innej osoby ubezpieczonej w ZUS. Z profilu dla przedsiębiorców mogą natomiast skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą. Profil dla firm powinny wybrać spółki, stowarzyszenia, spółdzielnie, fundacje i przedsiębiorstwa państwowe.

Po uzupełnieniu danych można przeprowadzić rejestrację z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego, profilu zaufanego, bankowości elektronicznej czy e-dowodu. Dzięki temu, że wskazane metody umożliwiają potwierdzenie tożsamości, wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nie będzie konieczna. 

Co daje profil PUE ZUS?

Za pośrednictwem profilu PUE ZUS możesz sprawdzić stan opłacanych składek. Masz także dostęp do deklaracji rozliczeniowych, a także m.in. informacji rocznej dla płatnika składek oraz informacji na temat pracowników (lista osób ubezpieczonych, lista osób na zwolnieniu lekarskim). 

W PUE ZUS możesz złożyć wnioski bez wychodzenia z domu i pobrać dokument elektroniczny z potwierdzeniem określonych danych. Każdy z nich będzie opatrzony kwalifikowaną pieczęcią ZUS. 

Upoważnienie do profilu płatnika na PUE ZUS

Dla osób, które są zaskoczone zmianą, ważną informacją będzie, że profilu PUE ZUS nie trzeba zakładać osobiście. Rzecznik ZUS potwierdził, że jeżeli płatnik udzielił pełnomocnictwa do tej czynności innej osobie – np. księgowemu – to ma już założony profil i spełnia wymogi określone w przepisach. W szczególności nie ma potrzeby zakładania nowego konta. 

Samo upoważnienie innej osoby do profilu płatnika PUE ZUS wymaga złożenia pełnomocnictwa w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Do wyboru masz formę elektroniczną i tradycyjną, papierową. 

Aby złożyć pełnomocnictwo za pośrednictwem PUE ZUS, wystarczy, że uzupełnisz formularz. Jak go wypełnić?

W sekcji „Zakres pełnomocnictwa” wskaż, kogo upoważniasz do załatwiania spraw za pośrednictwem PUE ZUS. Musisz również określić początek i ewentualny koniec obowiązywania pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo podpiszesz elektronicznie z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego, e-dowodu albo profilu zaufanego. 

W przypadku większych podmiotów, w których obowiązuje reprezentacja łączna, do dokumentu musisz dodatkowo dołączyć podpisany przez wszystkich przedstawicieli załącznik PEL-Z. 

Co się stanie, jeśli nie założę profilu płatnika na PUE ZUS do 1 stycznia 2023 roku? 

Jak już wspomnieliśmy, nie masz obowiązku zakładać konta samodzielnie, jeśli upoważniłeś pracownika albo biuro rachunkowe do swojego profilu. 

Jeśli do 30 grudnia 2022 roku nie dokonasz aktywacji konta PUE albo nie uda Ci się doręczyć wymaganego pełnomocnictwa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam założy taki profil.

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy