System kaucyjny w Polsce – nowelizacja ustawy!
Ustawa z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, znana również jako ustawa kaucyjna, wchodzi w życie już 1 stycznia 2025 roku. Projekt przeszedł nowelizację – sprawdź, co się zmieniło!
Co to jest system kaucyjny?
System kaucyjny to nowe ekologiczne rozwiązanie, które ma na celu wesprzeć ochronę środowiska i zwiększyć poziom recyklingu odpadów opakowaniowych. Wprowadzenie opłaty zwrotnej w postaci kaucji na zużyte butelki i puszki ma zmotywować konsumentów do propagowania i kreowania pozytywnych nawyków segregacji odpadów.
W praktyce kaucja, która jest płacona przy zakupie towarów, jest zwracana konsumentowi po oddaniu pustego opakowania do wyznaczonego punktu zbiórki.
Co jest objęte systemem kaucyjnym?
- jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 l,
- szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 l,
- metalowe puszki o pojemności do 1 l.
Jakie zmiany obejmuje nowelizacja systemu kaucyjnego?
Wciąż trwają rozmowy nad dopracowaniem ostatecznych zasad systemu kaucyjnego w Polsce. Znamy jednak najnowsze informacje, które zawiera długo wyczekiwany projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (UD45). Jakie są?
- Kaucja pobierana na każdym etapie
Jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie modelu, w którym kaucja jest pobierana na każdym etapie dystrybucji, a nie tylko od użytkownika końcowego. Dzięki temu kaucja podąża za produktem przez cały łańcuch dostaw. To istotne doprecyzowanie przepisów, które w rezultacie może zapewnić większą skuteczność systemu.Wstępne założenia co do wysokości kaucji za zwrot tego rodzaju odpadów potwierdzono na ostatnim spotkaniu interesariuszy z przedstawicielami rządu. Kaucja wyniesie 1 zł za butelki szklane wielokrotnego użytku i 50 gr za butelki jednorazowe z tworzyw sztucznych i puszki.
- Obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych – nowy termin
Istotną zmianą w projekcie jest również przesunięcie terminu obowiązkowej zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych na styczeń 2026 roku. Takie rozwiązanie pozwoli na odpowiednie zaplanowanie i przygotowanie systemu do zbierania tego rodzaju opakowań. - Co najmniej 1 punkt odbioru opakowań i odpadów opakowaniowych w każdej gminie
Nowelizacja projektu obejmuje wymóg zapewnienia co najmniej jednego punktu odbioru opakowań i odpadów opakowaniowych w każdej gminie. W tym wypadku podmioty podlegające pod system kaucyjny będą musiały zapewnić konsumentom łatwy dostęp do punktów zwrotu. - Nadanie kompetencji kontrolnych i uprawnień organom nadzorującym
Nowe przepisy dotykają również kwestii zwiększenia kontroli nad systemem kaucyjnym. W związku z tym projekt zakłada nadanie Wojewódzkim Inspektorom Ochrony Środowiska kompetencji kontrolnych nad działalnością systemów kaucyjnych. Nowe zasady dotyczą również zwiększenia uprawnień ministra w zakresie nadzoru nad działalnością podmiotów podlegających pod system kaucyjny.
Bez zmian natomiast pozostaje zatwierdzony wcześniej projekt prezentacji produktów. Opakowania objęte kaucją będą miały specjalne oznakowania z informacją o wysokości kaucji oraz typie opakowania – wielo- lub jednorazowe.
Polecamy
- OZE – zielona energia w firmie i jej wpływ na ślad węglowyczas czytania7minuty11.12.2023Energia z odnawialnych źródeł jest coraz bardziej dostępna dla polskich firm. Jej wykorzystanie to sposób na zmniejszenie kosztów. Dowiedz się na ten temat więcej!
- Czym jest CSR, czyli społeczna odpowiedzialność biznesu i jak ją wdrożyć w firmie?czas czytania7minuty14.02.2024Z artykułu dowiesz się, co to CSR i w jaki sposób możesz wykorzystać założenia tej koncepcji w swojej firmie.
- Raport i co dalej – jak interpretować raporty dotyczące śladu węglowego na własną rękę?czas czytania3minuty11.01.2024Znasz już emisyjność swojej firmy? Czas na podjęcie działań i redukcję śladu węglowego. Poznaj wskazówki, jak możesz samodzielnie zinterpretować wyniki.
- Konkurencyjność klimatyczna, czyli dlaczego odbiorcy pytają mnie o ślad węglowy firmy?czas czytania8minuty12.01.2024Wiele firm już teraz odpowiada na pytania swoich kontrahentów dot. śladu węglowego. Dowiedz się, z czego to wynika i jak budować konkurencyjność klimatyczną swojej firmy.
- Zielona energia dla firm – to się opłacaczas czytania4minuty08.12.2022Zielona energia dla firm to taka, która w 100% pochodzi z odnawialnych źródeł. Sprawdź, jak wdrożyć takie rozwiązanie do Twojej firmy i dlaczego warto!
- Ślad węglowy - po co i jak go obliczać? 5 powodów, dla których warto to robićczas czytania10minuty30.08.2023Poznaj zagadnienie śladu węglowego firmy i dowiedz się, dlaczego zarówno małe biznesu, jak i duże przedsiębiorstwa powinny znać i redukować emisyjność gazów cieplarnianych.