Koszty prowadzenia biznesu w trybie stacjonarnym

5 min

mężczyzna za ladą w cukierni stacjonarnej

Marzysz o urokliwej kawiarence, klimatycznym antykwariacie, profesjonalnym salonie fryzjerskim, a może zamierzasz sprzedawać akcesoria ogrodnicze? Jeśli chcesz założyć własny stacjonarny biznes, musisz wiedzieć, jakie koszty poniesiesz. I to nie tylko na starcie, ale też  później. Dzięki oszacowaniu niezbędnych środków unikniesz gorzkiego rozczarowania, gdy okaże się, że miesięczne koszty przekraczają Twój budżet. Sprawdź, na co się przygotować!

Pozyskanie, remont, urządzenie lokalu

Każda firma musi mieć swoją siedzibę, chociażby po to, by otrzymywać pocztą pisma urzędowe. To, jakiego lokalu będziesz potrzebować, jest uzależnione od specyfiki działalności, którą chcesz prowadzić. Restauracja nie może mieścić się w biurze, a kancelaria adwokacka – w magazynie. Jedno jest pewne – koszt wynajęcia lokalu użytkowego będzie zależny od jego metrażu i lokalizacji. Jak kształtują się przykładowe ceny poszczególnych przestrzeni? 

  • Lokal użytkowy w centrum miasta z przeznaczeniem na gastronomię – od 5 tys. zł do 30 tys. zł.
  • Lokal komercyjny z witryną, np. na sklep, usługi – od 2,5 tys. zł do 20 tys. zł.
  • Biuro – od 30 do 150 zł/m2.
  • Magazyn – od 15 do 100 zł/m2.

Pamiętaj, że samo wynajęcie lokalu to nie wszystko. Z pewnością okaże się, że daną przestrzeń trzeba dostosować do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. Przygotuj się więc na dodatkowe wydatki związane z remontem.
Jeśli zamierzasz prowadzić działalność ekspercką lub sprzedaż przez internet, wynajmowanie lokalu może okazać się nieopłacalne. Równie dobrze możesz wydzielić z własnego domu czy mieszkania pomieszczenie lub jego część. Fakt ten należy zgłosić w urzędzie gminy. Wiązać się to będzie jedynie z większym podatkiem od nieruchomości za tę część powierzchni, która została przekształcona w lokal użytkowy.

Zakup wyposażenia

Szacunkowe koszty niezbędnego wyposażenia są różne w zależności od branży. Pizzeria będzie potrzebowała pieca do pizzy, a takie opalane drewnem mogą kosztować nawet 50 tys. zł. Do kawiarni zapewne przyda się ekspres kolbowy – tutaj ceny zaczynają się od 5 tys. zł. W butiku niezbędne okażą się stojaki na ubrania – jeden możesz zakupić za ok. 100 zł. Przeanalizuj swoje potrzeby i przygotuj kosztorys.

Pamiętaj jednak, że przedsiębiorcy, którzy chcą prowadzić sprzedaż towarów lub usług, muszą ewidencjonować ją na kasie fiskalnej. Dlatego do początkowych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej należy dołączyć koszt zakupu takiego urządzenia. Ceny podstawowych modeli oscylują wokół 1500 zł, a tych bardziej rozbudowanych mogą wynosić nawet 4000 zł. 

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie sprzedaż bez terminala – zakup takiego urządzenia to koszt maksymalnie 100 zł miesięcznie plus prowizja od sprzedaży.

Koszty dodatkowe

A co w przypadku, gdy zamierzasz sprzedawać napoje procentowe? Konieczne będzie uzyskanie koncesji – zasadniczo podstawowa opłata roczna za sprzedaż każdego rodzaju alkoholu to 2150 zł. Inną działalnością, którą wiąże się z dodatkowym kosztem, jest np. kantor? Jeśli chcesz go prowadzić, musisz wnieść opłatę w wysokości 1087 zł za działalność regulowaną.

Bieżące koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Miesięczne koszty prowadzenia biznesu stacjonarnie będą obejmować nie tylko wynagrodzenia i czynsz, ale również zatowarowanie, media czy internet. Istotne będzie także prowadzenie księgowości – w jednoosobowych działalnościach gospodarczych możliwe jest robienie tego samodzielnie, ale jeśli wolisz, żeby ktoś inny zajął się Twoją księgowością, możesz współpracować z biurem rachunkowym. Koszt takich usług jest uzależniony od liczby faktur, jakie generujesz.

Wynajem i utrzymanie lokalu

Sam wynajem lokalu i dostosowanie go do własnych potrzeb to jednak nie koniec. Do czynszu dolicz jeszcze opłaty za wykorzystywane media, czyli prąd, gaz, wodę i ogrzewanie. W przypadku biura koszty te nie powinny przekroczyć 500 zł, ale w kawiarni czy restauracji rachunki mogą być liczone w tysiącach złotych. Warto wspomnieć, że utrzymanie lokalu to również regularne sprzątanie go i naprawianie ewentualnych usterek.

Skompletowanie załogi pracowniczej

W zależności od tego, w jakiej branży, chcesz prowadzić biznes stacjonarnie – w którymś momencie będą Ci potrzebne dodatkowe ręce do pomocy. Nawet jeśli planujesz czynnie pracować w swoim sklepie czy kawiarni, Ty także potrzebujesz czasu wolnego na odpoczynek i inne obowiązki.
Jacy pracownicy mogą okazać się niezbędni? W sklepie będą to sprzedawcy oraz magazynierzy. To ile osób  zatrudnić, oszacujesz na podstawie długości otwarcia punktu, natężenia klientów i wielkości lokalu. W kawiarni postaw na baristów i kelnerów. Możliwe, że przyda się ktoś do zmywania naczyń. Restauracja ma jeszcze większe wymagania, ponieważ w jej przypadku potrzebujesz załogi na kuchnię, czyli szefa (lub szefów) kuchni oraz kucharzy pomocników.

Jeśli zamierzasz prowadzić przedsiębiorstwo produkcyjne, sprawa załogi pracowniczej może skomplikować się jeszcze bardziej. Ponadto niezbędni mogą okazać się pracownicy ochrony czy sprzątacze. Warto również wymienić kierowców – o ile planujesz samodzielnie dostarczać swoje wyroby.

Na szczęście istnieje sporo możliwości na zmniejszenie kosztów. Będzie to przede wszystkim nawiązywanie współpracy z firmami zewnętrznymi. Zamiast zatrudniać ochroniarza, możesz skorzystać z agencji ochrony lub założyć monitoring. Prace związane ze sprzątaniem i utrzymaniem terenu możesz powierzyć firmom sprzątającym.

Koszty związane z zatrudnieniem to lwia część budżetów przedsiębiorstw, ale dobrzy pracownicy mogą stać za sukcesem Twojego biznesu, dlatego warto poważnie podejść do kwestii zatrudnienia.

Bieżące zatowarowanie i wyposażenie

O czym jeszcze musisz pamiętać, otwierając biznes stacjonarny? Oczywiście o zatowarowaniu i wyposażeniu firmy w niezbędne akcesoria. Wydaje nam się, że zakup towaru, który chcesz oferować swoim klientom, jest oczywisty – nikt nie otworzy sklepu z pustymi półkami i wieszakami. W zależności od tego, jakie produkty zamierzasz sprzedać, koszt pierwszej dostawy może być różny. Warto jednak rozważnie dokonać zakupu, ponieważ niesprzedany towar to „utopione” środki finansowe. Dlatego też wielu przedsiębiorców stawia na system rzutowy (z angl. „drop”), który polega na częstszym zaopatrywaniu sklepu w mniejsze partie towaru. Dzięki temu ruch magazynowy odbywa się na bieżąco, podobnie jak przepływ pieniężny.Ostatnią kwestią jest wyposażenie. Jednak nie mamy tu na myśli zakupu lodówek i półek – to już mamy za sobą. Mamy na myśli artykuły, które będą niezbędne w codziennej pracy, takie jak środki czystości, papier do drukarki i inne akcesoria biurowe, metkownice, papierowe kubki, opakowania na wynos – wymieniać można by w nieskończoność. Wydatki na takie wyposażenie ponosi się przez cały czas, dlatego należy przewidzieć je w budżetach i kalkulacjach.

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy