Jaki system operacyjny dla firmy wybrać?

6 min

Skoro rozpoczynasz działalność gospodarczą, potrzebujesz wyposażyć się w niezbędne do pracy narzędzia. Jednym z nich niemal na pewno będzie laptop. Jaki system operacyjny będzie najlepszy na Twój komputer? Jakie masz opcje? Na co zwrócić uwagę? Dowiedz się!

System operacyjny - co to takiego?

Start firmy wiąże się z inwestycjami różnego kalibru, ale jest pewna uniwersalna potrzeba: komputer. Sam sprzęt to jednak nie wszystko – niezbędna jest instalacja odpowiedniego systemu operacyjnego. Jest to podstawowe oprogramowanie, które umożliwia komunikację pomiędzy użytkownikiem, a laptopem i jego podzespołami. Dzięki systemowi operacyjnemu można zarządzać danymi, które są przechowywane na komputerze, uruchamiać aplikacje oraz obsługiwać pliki. Dla zwykłego użytkownika ważny jest interfejs graficzny, a więc paski, ikony, suwaki i inne elementy, za pomocą których można poruszać się po systemie.

Zanim wybierzesz system, zastanów się, w jak sposób będziesz używać swojego laptopa? Czy zamierzasz instalować na nim dużo programów, czy będziesz raczej korzystać z aplikacji przeglądarkowych? Potrzebne Ci będą zaawansowane opcje programistyczne, czy wystarczy dostęp do podstawowych programów biurowych? Odpowiedzi na te pytania ułatwią wybór najbardziej optymalnego systemu operacyjnego dla Twojej firmy.

Jakie systemy operacyjne są dostępne na rynku 

Liderem na rynku jest Microsoft, którego produkt oparty na okienkach – Windows – na długie lata zdominował rynek i wciąż ma w nim znaczący udział. Jeżeli w działalności swojej firmy planujesz korzystać z wielu aplikacji, a jednocześnie cenisz sobie prostotę rozwiązania i jego popularność, warto rozważyć ten system. Konkurencyjna firma Apple proponuje użytkownikom zintegrowany ze swoimi urządzeniami system macOS, co ma gwarantować najwyższą jakość i bezpieczeństwo, ale wiąże się też z większym wydatkiem na starcie. Jeśli szukasz darmowego rozwiązania, z którego można korzystać na dowolnym komputerze, a w dodatku jesteś bardziej zaawansowanym informatycznie użytkownikiem, koniecznie przyjrzyj się Linuxowi. Dla osób o mniejszych wymaganiach ciekawą propozycją będzie stosunkowo prosty ChromeOS Flex. Przegląd tych czterech systemów operacyjnych znajdziesz poniżej.

Microsoft Windows dla firm 

Zdecydowanie najpopularniejszym systemem operacyjnym jest Microsoft Windows. Sprawdza się jako system dla małych i dużych firm, ale również w użytku domowym. Jego popularność bierze się z tego, że jest bardzo intuicyjny, zarówno przy podstawowej, jak i w bardziej zaawansowanej obsłudze. Oferuje skonfigurowany przez dostawcę interfejs, w którym możesz wprowadzić tylko drobne zmiany. Chociaż dla niektórych może to być wada, większości osób ułatwia „odnalezienie się” w systemie niezależnie od jego wersji. Dodatkowym plusem jest fakt, że każdy producent aplikacji ma w swojej ofercie aplikacje pod Windows, a więc oferta dodatkowego (darmowego i płatnego) oprogramowania jest bardzo szeroka.

Wydajność systemu Windows jest dobra i stale się poprawia. System automatycznie ogranicza nadmierne zajęcie miejsca na dysku. Trzeba jednak pamiętać, że instalacja wielu wymagających aplikacji może oznaczać konieczność zwiększenia pamięci RAM lub wymianę dysku.

Pod kątem bezpieczeństwa popularność Microsoft Windows jest zarówno jego zaletą, jak i wadą, bo w internecie można napotkać dużo wirusów i innego szkodliwego oprogramowania. Musisz się liczyć z częstymi aktualizacjami bezpieczeństwa, które pomogą Ci ochronić się przed potencjalnymi niebezpieczeństwami w sieci. Zadbaj też o odpowiednie uprawnienia użytkowników, bo zbyt duże (np. administratora) mogą spowodować straty.

System MacOS – rozwiązanie dla wymagających 

Urządzenia produkowane przez firmę Apple posiadają fabrycznie zainstalowany macOS, który jest nie tylko przyjemny dla oka, ale też bardzo wygodny w obsłudze. System zawiera niezbędne do pracy narzędzia, ale musisz pamiętać, że nie wszystkie programy, które znasz z Windowsa, będą kompatybilne z urządzeniami Apple. Dodatkowo obsługa tego systemu jest zupełnie inna, dlatego zapewnij sobie czas na naukę. Dojście do biegłości zapewne zajmie Ci chwilę, ale zdaniem wielu warto to zrobić. 

MacOS oferuje jeszcze mniejsze możliwości zmiany wyglądu niż Windows – dla niektórych jest to zaleta, a dla innych spora wada. Wartością jest na pewno duża pula aplikacji dostępnych praktycznie od momentu uruchomienia komputera, a także aplikacji firm zewnętrznych, które tworzą wersje na ten system. Z kolei dzięki dużej liczbie rozwiązań zabezpieczających, np. blokadzie pobrań aplikacji ze źródeł niezweryfikowanych przez Apple, system jest naprawdę bezpieczny. 

Pod względem wydajności i wykorzystania dostępnych zasobów nie ma sobie równych. Przekłada się to na szybkość i niezawodność pracy w każdych warunkach. Niestety coś za coś – korzystając ze sprzętu Apple nie zawsze masz możliwość rozbudowania pamięci RAM lub wymiany dysku bez wizyty w autoryzowanym serwisie.

Linux – darmowy system operacyjny 

Większość wersji systemu operacyjnego Linux jest w pełni darmowa. Otwarta licencja jest bezpłatna zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm. Z tego powodu jest często wybierany przez podmioty, dla których liczy się cena. 

Obsługa Linuxa wymaga zaznajomienia się z możliwymi opcjami. Jest on dostępny w wielu edycjach, co pozwala na dobranie odpowiednich warunków dla zwykłych użytkowników, ale i dla programistów. Interfejs jest zależny od publikacji, na jaką się zdecydujesz i możesz go dostosować do własnych potrzeb. Masz możliwość pracy z linii komend i uruchamiania wszystkiego ręcznie lub graficznego wyglądu. 

Niestety nie wszystkie popularne programy, do których przyzwyczaił nas Windows, działają na Linuxie. W dodatku ich zamienniki niekoniecznie są tak samo komfortowe. Do uruchomienia bardziej wyspecjalizowanych aplikacji (np. AutoCAD czy Photoshop) potrzebne jest osobne oprogramowanie.

Wydajność tego systemu jest wysoka – bardzo dobrze działa na komputerach o mniejszych i większych zasobach. Brakuje w nim jednak mechanizmów, które pomogą np. automatycznie oczyszczać dysk z zbędnych plików. Takie aplikacje trzeba uruchamiać ręcznie lub doinstalować.

Linux nie jest wolny od zagrożeń wirusami, jednak bardziej skomplikowana budowa systemu chroni przed nieświadomym uruchomieniem niebezpiecznych aplikacji.

ChromeOS Flex – alternatywa oparta na chmurze

ChromeOS Flex to szybki, łatwy w obsłudze i bezpieczny system operacyjny, który korzysta z możliwości chmury Google i będzie działał sprawnie również na starszych komputerach. Co ważne, jest w pełni darmowy. 

Sercem całego systemu jest przeglądarka internetowa. Dostępne są tu tylko podstawowe aplikacje biurowe od Google – Dokumenty, Arkusze, Prezentacje, Dysk czy Gmail. Jeśli chodzi o wygląd, konfigurację, instalację dodatkowego oprogramowania oraz personalizację możliwości są bardzo małe.

Korzystając z ChromeOS Flex nie musisz instalować dodatkowego oprogramowania antywirusowego, ponieważ system ma wbudowane zabezpieczenia chroniące przed wirusami, oprogramowaniem ransomware i phishingiem. Jest to jednak stosunkowo nowy system, dlatego trudno jeszcze przewidzieć, z jakimi zagrożeniami trzeba się liczyć.

Do systemu użytkownicy logują się za pomocą swojego adresu i hasła do Gmail. Dzięki temu z komputera wygodnie może korzystać kilka osób. Każda z nich po zalogowaniu uzyska dostęp do wszystkich plików, które przechowuje na dysku w chmurze. 

Który system operacyjny wybrać? 

Jak widzisz, każdy z omawianych systemów ma swoje zalety oraz wady, przez co będzie odpowiedni dla różnych rodzajów przedsiębiorstw. Koniecznie uwzględnij kluczowe charakterystyki, które omówiliśmy powyżej: wydajność, łatwość obsługi i możliwość konfiguracji oraz bezpieczeństwo. Weź też pod uwagę koszty, popularność i dotychczasowe przyzwyczajenia pracowników.

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy