Oświadczenie zleceniobiorcy od 1 lipca do 31 grudnia 2023 – wzór dokumentu
Zatrudnienie pracownika na umowę cywilnoprawną nie wiąże się z obowiązkiem prowadzenia akt osobowych. W celu prawidłowego rozliczenia podatku oraz składek ZUS osoba zatrudniona powinna złożyć odpowiedni dokument. Oświadczenie zleceniobiorcy do umowy zlecenia, bo o nim mowa, pobierzesz w formacie .pdf lub .docx, klikając właściwą ikonę.
- Pobierz plik
- Pobierz plik
W jakich sytuacjach składane jest oświadczenie zleceniobiorcy?
Pracownik zatrudniony w oparciu o umowę cywilnoprawną ma obowiązek wypełnić i podpisać kilka podstawowych dokumentów, m.in. oświadczenie zleceniobiorcy o liczbie przepracowanych godzin. Dodatkowo już na starcie współpracy należy do umowy dołączyć oświadczenie zleceniobiorcy na cele podatkowe i składkowe.
Zadbaj o to, jeśli zatrudniasz pracowników na umowę zlecenie. Ten ostatni dokument pozwoli Ci pozyskać informacje na temat sytuacji prawnej i podatkowej pracownika, dzięki czemu będziesz wiedzieć, jak rozliczyć podatek oraz jakie składki odprowadzić do ZUS-u dla zleceniobiorcy. To ważne, ponieważ obowiązek ich uiszczania leży po stronie osoby zatrudniającej i to pracodawca ponosi konsekwencje w przypadku błędnych rozliczeń.
A czy trzeba dołączać oświadczenie zleceniobiorcy do umowy o dzieło? To pytanie, które często zadają sobie przedsiębiorcy. Odpowiedź jest prosta: nie ma takiego obowiązku, ale zdecydowanie warto dołączyć je do umowy. Co prawda w takim przypadku pracownika nie obejmują składki ubezpieczeniowe – ani obowiązkowe, ani dobrowolne – lecz dokument pomaga rozliczyć zleceniobiorcę z urzędem skarbowym.
Co powinno zawierać oświadczenie zleceniobiorcy?
W oświadczeniu zleceniobiorcy powinny znaleźć się podstawowe dane osobowe pracownika, czyli:
- imię i nazwisko,
- data i miejsce urodzenia,
- numer PESEL,
- adres zamieszkania,
- adres właściwego urzędu skarbowego.
Warto też umieścić numer rachunku bankowego.
Aby zleceniodawca mógł prawidłowo rozliczyć składki ZUS, w oświadczeniu zleceniobiorcy dla celów ustalenia obowiązku ubezpieczeń społecznych powinno znaleźć się też kilka innych istotnych informacji. Ważne jest zatem, aby wskazać, czy pracownik jest studentem, rencistą, czy emerytem i czy ukończył 26 lat.
Jeśli zleceniobiorca pracuje w innym miejscu, powinien umieścić taką informację w oświadczeniu. Musi ponadto oświadczyć, czy podstawa składek na ubezpieczenia ZUS z tytułu wykonywanej pracy przekracza kwotę aktualnej płacy minimalnej. Należy też podać adres oddziału NFZ właściwego dla miejsca zamieszkania pracownika.
Kolejna kłopotliwa dla przedsiębiorców kwestia związana z oświadczeniem zleceniodawcy to RODO. Urząd Ochrony Danych Osobowych jasno określa, że pracodawca ma prawo zażądać od pracownika podania informacji niezbędnych do prawidłowego rozliczenia go z fiskusem czy ZUS-em. Co więcej, nie istnieje w tym przypadku ścisła lista danych, jakich można zażądać od zleceniodawcy, ponieważ poszczególne zadania objęte umową zleceniem mogą się od siebie różnić. To z kolei może wiązać się z koniecznością podania różnych informacji.
Przykładowy wzór oświadczenia zleceniobiorcy do pobrania
Nie istnieje jeden, sztywno określony formularz oświadczenia zleceniobiorcy. Ważne jest, by w dokumencie znalazły się podstawowe informacje pozwalające prawidłowo rozliczyć podatek oraz odprowadzić składki na ubezpieczenie dla osoby zatrudnionej.
Możesz więc samodzielnie sporządzić dokument, ale lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po gotowy wzór oświadczenia zleceniobiorcy. Dokument możesz pobrać z naszej strony w dwóch formatach: .pdf oraz .docx. Wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę.
Zamieszczane wzory dokumentów mają charakter orientacyjny i nie stanowią porady prawnej ani podatkowej. Firmove.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych w tych wzorach.