Czym różni się gospodarka o obiegu zamkniętym od recyklingu?

4 min

drewniane klocki na stole w grafikami gałęzi gospodarki cyrkularnej

GOZpodaruj mądrze! Takie hasło z powodzeniem mogłoby reklamować GOZ (Gospodarkę Obiegu Zamkniętego). Nie wyrzucaj – podaruj, nie zmieniaj – naprawiaj, nie kupuj – pożycz od znajomych. Dziel się, przetwarzaj, przerabiaj – znajdź pomysły na ponowne wykorzystanie przedmiotów. My Ci w tym pomożemy.

Czym jest gospodarka cyrkularna i jakie są jej założenia?

Masz rodzeństwo? Jeśli tak, to pewnie doskonale wiesz, czym jest gospodarka cyrkularna. Być może rodzice dawali Ci ubrania po starszym rodzeństwie albo przekazywali innym te, z których już wyrośliście? „Dziedziczenie” ubrań po rodzeństwie to prosty przykład działania w systemie cyrkularnym.

Gospodarka obiegu zamkniętego w głównej mierze polega na przetwarzaniu, naprawianiu, przekazywaniu i recyklingu wytworzonych towarów. Model produkcji lub konsumpcji odbywa się w cyklach. Głównym celem jest przedłużenie żywotności przedmiotów i zoptymalizowanie procesów produkcji i ponownego użycia. To podejście zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju, w którym ogranicza się liczbę powstających odpadów i dąży do tego, by zasoby krążyły w zamkniętym obiegu. To, co dla Ciebie jest bezwartościowe, komuś może się przydać.

​Recykling a gospodarka obiegu zamkniętego ‒ różnice

Zanim odpowiemy na pytanie, co to jest recykling, warto podkreślić, że nie jest on synonimem gospodarki obiegu zamkniętego. Jest jej elementem, jednym z podstawowych działań w zrównoważonej gospodarce zasobami.

Ekonomia cyrkularna zakłada wykorzystywanie różnych form redukowania odpadów, obok recyklingu można tu wymienić na przykład upcykling i downcykling. Pojęcia te określają działania w ramach koncepcji zamkniętego obiegu zasobów i dotyczą ponownego wykorzystywania produktów do wytworzenia nowych – o wyższej lub niższej wartości.

W gospodarce obiegu zamkniętego recykling tworzyw sztucznych czy recykling odpadów stanowią jedne z głównych ogniw, ale nie jedyne. Możesz wyobrazić sobie GOZ jako tort, w którym recykling stanowi jedną z warstw.

Jako przedsiębiorca możesz bezpośrednio przyczyniać się do lepszego wykorzystywania surowców – podejmować ekologiczne decyzje, ponownie wykorzystywać opakowania, wdrażać innowacyjne rozwiązania biznesowe. Do klientów wysyłaj papierowe paczki, w biurze segreguj odpady, korzystaj z produktów wielokrotnego użytku.

Potrzeba bycia bardziej ekologicznym dała początek wielu innowacyjnym biznesom. Po pandemii powstał start-up przerabiający zużyte maseczki, od wielu lat prężnie działa firma wytwarzająca torby z materiałów reklamowych. Zainspiruj się! Proste działania mają ogromne znaczenie – zyskują nie tylko przedsiębiorstwa, ale i konsumenci. W ostatnich latach powstało wiele różnych modeli biznesowych GOZ. Sprawdź, które z nich możesz wdrożyć w Twojej firmie.

Model biznesowy GOZ idealny dla Twojej firmy

Strategie GOZ możesz wykorzystywać na co dzień, ale możesz również uwzględnić je w swoim modelu biznesowym. Jeśli zbudujemy sieć sprawnie współpracujących ze sobą ekologicznych przedsiębiorstw, wszyscy na tym zyskamy. Zmniejszy się emisja CO2, będzie mniej odpadów, a koszty pozyskiwania surowców będą niższe.

Rozwój technologii spowodował, że przedsiębiorcy mają coraz więcej możliwości działania w zgodzie z koncepcją zrównoważonego rozwoju. W zależności od profilu Twojej firmy, możesz skoncentrować się na modyfikowaniu produktu lub strategii funkcjonowania biznesu. Zastanów się, które narzędzia możesz wykorzystać, żeby Twoja firma prosperowała w zgodzie z ideą GOZ.

​Czy gospodarka cyrkularna to recykling przyszłości?

Rosnące zapotrzebowanie klientów na rozmaite produkty napędza gospodarkę i powoduje wzrost produkcji, co nie sprzyja zrównoważonemu rozwojowi. Na szczęście korzyści, jakie niesie gospodarka cyrkularna, przekonują wiele państw do ustawowo regulowanego wdrażania ekologicznych rozwiązań w zakresie wykorzystywania surowców, odzysku, recyklingu produktów i redukcji zanieczyszczeń.

Z raportu postaw konsumenckich GOZ, którego współautorem było ING, wynika, że osoby zaangażowane ekologicznie stanowią w naszym społeczeństwie większość[1]. Do której grupy zaliczasz siebie? Postępujesz ekologicznie? Przy podejmowaniu decyzji konsumenckich i biznesowych bierzesz pod uwagę ich wpływ na środowisko? Wdrażasz w swojej firmie ekologiczne rozwiązania?

Aż 45% osób biorących udział w badaniu zadeklarowało, że podejmuje działania zgodne z modelem gospodarki obiegu zamkniętego. Polacy chętnie sięgają po produkty z drugiej ręki, uczestniczą w recyklingu i korzystają z opakowań wielokrotnego użytku. Takie postawy napawają optymizmem i dają nadzieję na to, że gospodarka cyrkularna stanie się naszą codziennością.

Znasz reklamy, które zachęcają żeby oddawać np. zużyte ubrania, w zamian za zniżki na zakupy? Przekazane spodnie nie dołączą do sterty śmieci na wysypisku, ale zostaną poddane recyklingowi i przerobione na inny produkt. Spróbuj wykorzystać te tendencje w swojej firmie i w zakresie oferowanych usług. Wykorzystaj wiedzę o tym, że klientom nie jest obojętny los planety. Być może to szansa dla Ciebie, żeby zaistnieć na rynku, tworząc proekologiczny biznes? Może jesteś w stanie wdrożyć w swojej firmie ekologiczne innowacje, które przyciągną klientów?

[1]Badanie Gospodarka obiegu zamkniętego – co na to konsument?, źródło: https://ing-ekonomiczny.pl/publikacja/710379.

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy