ZUS Z-3B – opis dokumentu
Druk ZUS Z-3B składają osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i chcą skorzystać z prawa do zasiłku. To zaświadczenie najlepiej złożyć do ZUS-u w terminie do 7 dni od wystawienia zwolnienia lekarskiego lub zaistnienia innej okoliczności, która uprawnia do zasiłku chorobowego, opiekuńczego lub macierzyńskiego (zasiłek przedawnia się po 6 miesiącach). Dowiedz się, jak uzupełnić i złożyć do ZUS-u druk Z-3B.
Druk ZUS Z-3B – wzór do pobrania
Co do zasady osoby prowadzące działalność gospodarczą nie są objęte obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe, ale składki można opłacać dobrowolnie, zabezpieczając się właśnie na wypadek choroby własnej albo bliskiego i w celu zapewnienia sobie świadczeń macierzyńskich.
Jeżeli jako przedsiębiorca opłacasz składki na ubezpieczenia chorobowe w terminie i jesteś po tzw. okresie wyczekiwania (czyli upłynęło już 90 dni od opłacenia pierwszej składki), możesz wypełnić druk Z-3B i złożyć go w ZUS-ie, żeby otrzymać zasiłek za okres niezdolności do wykonywania czynności w ramach działalności gospodarczej.
Co ważne, do okresu wyczekiwania zaliczają się poprzednie okresy ubezpieczenia, o ile przerwa między ostatnim z nich a tym opłacanym z tytułu działalności gospodarczej wynosi mniej niż 30 dni. To znaczy, że jeśli wcześniej obowiązywała Cię np. umowa o pracę, a od miesiąca prowadzisz własną działalność, to również możesz złożyć wniosek o zasiłek na formularzu Z-3B.
Aby mieć pewność, że złożysz aktualny dokument, pobierz druk ZUS Z-3B bezpośrednio ze strony ZUS-u. Dokument można też złożyć za pośrednictwem eZUS (PUE ZUS).
Opis druku ZUS Z-3B
Wzór ZUS Z-3B wypełniasz, podając dane płatnika składek oraz osoby ubezpieczonej: imię, nazwisko, PESEL oraz dane adresowe. Nie zapomnij podać rachunku bankowego do wypłaty zasiłku – jeśli pozostawisz to pole puste, świadczenia otrzymasz w formie przekazu pocztowego, a nie przelewem.
Kluczową sekcją druku ZUS Z-3B są informacje na temat zasiłku, o który występujesz, oraz okresu, za który chcesz go otrzymać. W tym polu podaj również numer zwolnienia lekarskiego. Konieczne jest również podanie szczegółów dotyczących Twojego ubezpieczenia oraz powodów niezdolność do pracy. Dokument należy również datować i podpisać – bez tych elementów formularz nie będzie ważny.
Podstawa prawna
Podstawą prawną dla druku ZUS Z-3B są następujące dokumenty:
- Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych,
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków.
Zamieszczane wzory dokumentów mają charakter orientacyjny i nie stanowią porady prawnej ani podatkowej. Firmove.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych w tych wzorach.