ZUS Z-3A – opis dokumentu

Druk ZUS Z-3A to zaświadczenie płatnika składek dotyczące osoby zatrudnionej na podstawie umowy-zlecenia. Sprawdź, kto i w jakich sytuacjach powinien złożyć to zaświadczenie.

Druk ZUS Z-3A – wzór do pobrania

Zaświadczenie Z3-A składasz do ZUS, kiedy Twój zleceniobiorca chce skorzystać z prawa do zasiłków: chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego. 

Wynagrodzenie z umowy zlecenia podlega pod ubezpieczenie społeczne. W sytuacji osiągania przez zleceniobiorcę dodatkowo wynagrodzenia z przynajmniej minimalnym wynagrodzeniem u innego pracodawcy, wynagrodzenie z danej umowy zlecenie można nie podlegać pod ubezpieczenie społeczne.

Zleceniodawca może dobrowolnie zgodzić się na potrącanie ubezpieczenia społecznego. Świadczenie będzie mogło być przyznane po upływie okresu wyczekiwania (czyli 90 dniach nieprzerwanego okresu chorobowego).

Formularz ZUS Z-3A powinien być złożony przez płatnika składek w momencie spłynięcia pierwszego zwolnienia lekarskiego. Na jego podstawie ZUS ustali prawo do zasiłku oraz podstawę wymiaru zasiłku. Aby mieć pewność aktualności druku, pobierz wzór ZUS Z-3A bezpośrednio ze strony urzędu.

Opis druku ZUS Z-3A

W ramach formularza ZUS Z-3A musisz podać dane płatnika oraz ubezpieczonego: 

  • NIP, 
  • PESEL, 
  • dane osobowe oraz adresowe.

Ponadto musisz określić typ zasiłku, o który ubiega się pracownik oraz daty jego obowiązywania. Ważnym polem jest numer rachunku do wypłaty świadczeń – to na wskazane konto pracownik będzie otrzymywać pieniądze.

Jako płatnik musisz udzielić informacji o wypłaconych dotychczas świadczeniach pieniężnych, a także o wysokości wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy, w których nie był pobierany żaden zasiłek. Na tej podstawie ZUS obliczy wymiar zasiłku. Nie zapomnij o dacie i podpisie – bez tych elementów druk nie będzie ważny.
 

Podstawa prawna

Podstawą prawną dla druku ZUS Z-3A są dwa dokumenty:

  • Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych,
  • Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków.
     

Zamieszczane wzory dokumentów mają charakter orientacyjny i nie stanowią porady prawnej ani podatkowej. Firmove.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych w tych wzorach.