ZUS ZUR – druk do pobrania
Druk ZUS ZUR umożliwia uzyskanie zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego. Najczęściej składa go drugi rodzic, który chce skorzystać z przysługującego mu czasu na opiekę nad dzieckiem. Dzięki temu matka może wcześniej wrócić do pracy lub liczyć na pomoc w pierwszych tygodniach życia noworodka. Poniżej wyjaśniamy, skąd pobrać i jak wypełnić druk ZUS ZUR.
Druk ZUS ZUR – wzór do pobrania
Jeśli chcesz ubiegać się o zasiłek macierzyński przysługujący za okres urlopu rodzicielskiego lub jego kolejną część, najlepiej pobierz wzór formularza ZUS ZUR z oficjalnej strony ZUS-u.
Nasza instrukcja pomoże Ci wypełnić go bez błędów, dzięki czemu dużo szybciej uzyskasz wypłatę świadczenia. Formularz ZUS ZUR wypełniają osoby, które:
- są w trakcie urlopu macierzyńskiego i chcą od razu zawnioskować o jego kontynuację w postaci urlopu rodzicielskiego,
- chcą przejść na urlop rodzicielski bez wcześniejszego korzystania z urlopu macierzyńskiego (najczęściej ojcowie dziecka).
Zasiłek macierzyński przysługujący podczas urlopu rodzicielskiego nie może być wypłacony przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego.
Dokument ZUS ZUR należy złożyć najpóźniej 21 dni przed datą rozpoczęcia urlopu rodzicielskiego. Urlop i zasiłek można podzielić maksymalnie na 5 części lub skorzystać z całości jednorazowo. Jeśli zechcesz rozdzielić okresy opieki, musisz każdorazowo złożyć druk ZUS ZUR z odpowiednim wyprzedzeniem.
Ostatnia część urlopu może przypadać najpóźniej do końca roku, w którym dziecko skończy 6 lat, a w przypadku dziecka przyjętego na wychowanie – do ukończenia przez nie odpowiednio 7., 10. albo 14. roku życia.
Opis druku ZUS ZUR
We wniosku ZUS ZUR musisz podać najpierw własne dane osobowe oraz dane pracodawcy, czyli płatnika składek. Warto wpisać numer konta bankowego, aby w wygodny i szybki sposób otrzymywać kolejne transze świadczenia – zazwyczaj jest to 81,5% podstawy wymiaru, o ile formularz został złożony w przeciągu 21 dni od narodzin dziecka/przyjęcia dziecka na wychowanie. W razie niedotrzymania terminu wysokość zasiłku wyliczana jest inaczej.
W kolejnych rubrykach należy zaznaczyć powód ubiegania się o wypłatę zasiłku oraz wpisać dane dzieci. Bardzo ważne jest poinformowanie ZUS-u o wcześniej pobieranym zasiłku macierzyńskim (także przez drugiego rodzica) oraz okresach, w których miało to miejsce.
Na koniec należy wpisać dane osobowe partnera/partnerki lub innego członka rodziny, któremu przysługuje prawo do ubiegania się o świadczenie.
Aktualne informacje dotyczące ubiegania się o zasiłek oraz formularzy, które należy złożyć razem z drukiem ZUS ZUR, znajdziesz na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Podstawa prawna
Podstawę prawną wypłacania zasiłku macierzyńskiego stanowi Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Zamieszczane wzory dokumentów mają charakter orientacyjny i nie stanowią porady prawnej ani podatkowej. Firmove.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych w tych wzorach.