PPK deklaracja przystąpienia - druk do pobrania
PPK deklaracja przystąpienia jest dokumentem przeznaczonym dla osób, które chcą dołączyć do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Poniżej udostępniamy druk deklaracji przystąpienia do PPK.
Druk PPK deklaracja przystąpienia – wzór do pobrania
Aby zgłosić chęć korzystania z Pracowniczych Planów Kapitałowych, pobierz druk PPK deklaracja przystąpienia, wydrukuj go, wypełnij i złóż pracodawcy. Pamiętaj, że wzory dokumentów mogą się zmieniać, a aktualne pliki znajdziesz na oficjalnej stronie mojeppk.pl.
PPK to szansa dla pracowników na dodatkowe oszczędności na emeryturę, a wypełnienie i złożenie dokumentu o chęci przystąpienia do PPK to wymagana formalność. Pamiętaj, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie mają możliwości korzystania z rządowego rozwiązania.
Pracownicze Plany Kapitałowe – opis deklaracji przystąpienia
Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny system długoterminowego oszczędzania stworzony z myślą o osobach zatrudnionych, które podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Głównym celem PPK jest zwiększenie bezpieczeństwa finansowego Polaków po osiągnięciu 60. roku życia, poprzez gromadzenie dodatkowych środków, które będą stanowić uzupełnienie emerytury z ZUS.
Co ważne, pracownicy w wieku 18–55 lat są automatycznie zapisywani do PPK i mają możliwość złożenia deklaracji rezygnacji w dowolnym momencie. Natomiast osoby, które ukończyły 55 lat, a nie przekroczyły 70. roku życia, muszą samodzielnie złożyć deklarację przystąpienia do PPK, aby rozpocząć oszczędzanie w ramach tego programu.
Wypełniony wniosek przystąpienia do PPK należy złożyć pracodawcy. To właśnie on jest odpowiedzialny za przekazanie informacji o przystąpieniu pracownika do wybranej instytucji finansowej, która prowadzi PPK dla danej firmy.
Wniosek przystąpienia do PPK zawiera:
- dane identyfikacyjne pracownika: imię, nazwisko, PESEL;
- dane pracodawcy: nazwa firmy, NIP;
- oświadczenie woli oszczędzania w ramach PPK – czyli formalne potwierdzenie chęci uczestnictwa w programie;
- datę złożenia deklaracji;
- podpis pracownika – potwierdzający prawdziwość danych i wolę przystąpienia.
Podstawa prawna
Podstawę prawną funkcjonowania Pracowniczych Planów Kapitałowych stanowi Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. 2018 poz. 2215 z późn. zm.). Kwestie związane z przystąpieniem do PPK, regulują w szczególności następujące zapisy:
- art. 15 – określa zasady zapisu osób zatrudnionych do PPK w zależności od ich wieku (automatyczny zapis dla osób w wieku 18-55 lat);
- art. 16 i 17 – zawierają szczegółowe informacje dotyczące możliwości przystąpienia do programu dla pracowników, którzy ukończyli 55 lat, a nie przekroczyli 70. roku życia. W ich przypadku konieczne jest samodzielne złożenie deklaracji przystąpienia;
- art. 23 – dotyczy prawa do rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK (w tym celu wymagane jest złożenie pracodawcy oświadczenia o rezygnacji).
Zamieszczane wzory dokumentów mają charakter orientacyjny i nie stanowią porady prawnej ani podatkowej. Firmove.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych w tych wzorach.