Wniosek BDO
BDO to rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. Wniosek o wpis do BDO pozwoli Ci dokonać wpisu do rejestru BDO (jeśli rejestrujesz się po raz pierwszy) lub zaktualizować dane, np. gdy zmieni się zakres Twojej działalności. Wygodnie możesz złożyć wniosek BDO online.
Pola BDO do wypełnienia
Kwestie formalne BDO reguluje Karta Przekazania Odpadów, czyli KPO. Ten dokument potwierdza rodzaj i ilość odpadów i jest niezbędny, gdy przekazujesz odpady innemu podmiotowi. W systemie BDO KPO jest ważnym elementem ewidencji wystawianym online.
Wniosek o wpis do rejestru BDO (lub jego zmianę) jest rozbudowany i składa się z kilkunastu działów. Oto najważniejsze informacje, które musisz w nim podać:
- dane identyfikacyjne podmiotu: nazwa firmy (pełna i skrócona), NIP, numer REGON, adres siedziby firmy, dane kontaktowe (telefon, e-mail);
- informacje o prowadzonej działalności: rodzaj działalności (zgodnie z PKD), szczegółowy opis działalności związanej z wprowadzaniem produktów, opakowań, gospodarowaniem odpadami, miejsce prowadzenia działalności;
- informacje o odpadach (jeśli dotyczy): rodzaje wytwarzanych/przetwarzanych/transportowanych odpadów (zgodnie z katalogiem odpadów), masa (ilość) odpadów, informacje o instalacjach do przetwarzania odpadów (jeśli posiadasz);
- informacje o produktach i opakowaniach (jeśli dotyczy): rodzaje wprowadzanych opakowań, rodzaje wprowadzanych produktów.
Opis wniosku BDO
Wniosek o wpis BDO to formularz, który należy wypełnić i przesłać online za pośrednictwem rządowego systemu: rejestr-bdo.mos.gov.pl.
Logowanie do systemu BDO odbywa się na dwa sposoby:
- Przez login.gov.pl – dla użytkowników głównych oraz osób, które chcą powiązać się ze swoim podmiotem.
- Bezpośrednio przez system BDO – dla użytkowników podrzędnych, którzy otrzymali zaproszenie e-mailem od użytkownika głównego. W tym przypadku loginem jest adres e-mail użytkownika podrzędnego.
Użytkownicy główni to osoby mające pełne uprawnienia do zarządzania kontem podmiotu w BDO, podczas gdy użytkownicy podrzędni mają ograniczone uprawnienia nadane im przez użytkownika głównego.
Obowiązek rejestracji i wpisu BDO dotyczy wielu firm, w tym przedsiębiorców wprowadzających na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony czy oleje smarowe oraz podmiotów wytwarzających, przetwarzających lub transportujących odpady. Wpis do rejestru BDO wiąże się z pewnymi obowiązkami formalnymi.
Firmy muszą prowadzić ewidencję odpadów z pomocą Karty Przekazania Odpadów (KPO), która potwierdza, że odpady zostały legalnie przekazane innemu podmiotowi. KPO wystawia się w systemie BDO, w formie elektronicznej. W wyjątkowych sytuacjach (takich jak: awaria systemu teleinformatycznego BDO, brak wpisu do rejestru BDO) prawo dopuszcza formę papierową.
To tylko jeden z elementów szerokiego systemu gospodarki odpadami, który dotyka wielu podmiotów. Właściciele nieruchomości są z nim powiązani poprzez obowiązek rozliczania się z odpadów komunalnych.
Podstawa prawna
Podstawą prawną działania BDO jest Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach wraz z aktami wykonawczymi. Przepisy te szczegółowo określają m.in.: kto musi dokonać wpisu do BDO, jak prowadzić ewidencję i wystawiać KPO oraz jakie obowiązki spoczywają na poszczególnych uczestnikach rynku w zakresie gospodarki odpadami.
Zamieszczane wzory dokumentów mają charakter orientacyjny i nie stanowią porady prawnej ani podatkowej. Firmove.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych w tych wzorach.