VAT-R druk do pobrania
Chcesz uzyskać status czynnego podatnika VAT? A może musisz zarejestrować się jako podatnik VAT UE, aby realizować transakcje zagraniczne? W takim razie złóż formularz VAT-R. Poniżej objaśniamy, jak wypełnić i złożyć deklarację VAT-R.
Druk PIT-38 - wzór do pobrania
Formularz VAT-R składają przedsiębiorcy, którzy chcą zarejestrować się jako podatnicy VAT. Z tego obowiązku są zwolnione firmy, które nie przekraczają limitu transakcji 200 tysięcy złotych rocznie albo sprzedają towary i świadczą usługi, które nie są objęte VAT-em.
Deklaracja VAT-R jest również przeznaczona dla osób, które chcą dokonywać sprzedaży wewnątrzwspólnotowej, w tym dostawy towarów lub świadczenia usług dla firmy mającej siedzibę w innym państwie członkowskim UE, a także nabywających towaru lub usługi od podmiotów z UE. Pozwala uniknąć podwójnego opodatkowania danej usługi lub towaru.
Aktualizacja VAT-R to obowiązek każdego przedsiębiorcy, który zmienił dane (np. nazwisko, NIP, adres) lub chce zawiesić albo wznowić działalność.
Aktualny druk VAT-R do pobrania znajdziesz na oficjalnej stronie gov.pl.
Uzupełniony druk musisz złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla adresu siedziby, miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej (w zależności od rodzaju podmiotu).
Możesz też wypełnić aktywny VAT-R i przesłać go za pośrednictwem platformy do wysyłki e-Deklaracji w formacie .xml. Wypełniony online VAT-R można poświadczyć wyłącznie kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Opis druku VAT-R
Formularz VAT-R wymaga podania informacji o rodzaju rejestracji (jako podatnik czynny lub zwolniony). Dokument składa się z następujących części:
- A – cel i miejsce złożenia,
- B – dane podatnika,
- C – informacje o rodzaju okoliczności określających obowiązek podatkowy, składania deklaracji, wykonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych,
- D – wniosek o potwierdzenie zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT,
- E – podpis i dane kontaktowe.
Rejestracji musisz dokonać najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia świadczenia usług lub sprzedaży produktów objętych VAT-em. Podobnie jest w przypadku utraty prawa do zwolnienia – zgłoszenia należy dokonać przed dniem utraty prawa do zwolnienia, czyli po przekroczeniu limitu 200 tysięcy złotych sprzedaży netto w trakcie roku podatkowego (limit liczony proporcjonalnie do prowadzenia działalności) lub rezygnacji z tego przywileju.
Pamiętaj też, że samo złożenie wniosku VAT-R nie oznacza automatycznej rejestracji do VAT. Urząd skarbowy analizuje dokument i weryfikuje, czy spełniasz warunki do bycia podatnikiem VAT. Jeśli urząd stwierdzi nieprawidłowości, może odmówić rejestracji. Podczas czynności weryfikujących urząd może wystąpić o okazanie dokumentów potwierdzających tytuł prawny do lokalu oraz innych dokumentów koniecznych do zakończenia rejestracji do VAT.
Podstawa prawna
Podstawą prawną wzoru VAT-R są art. 96 i art. 97 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Zamieszczane wzory dokumentów mają charakter orientacyjny i nie stanowią porady prawnej ani podatkowej. Firmove.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych w tych wzorach.