Przejście na Mały ZUS Plus w ciągu roku – czy jest możliwe?
Składki na ubezpieczenia społeczne, a dokładniej ich wysokość, to dla wielu osób prowadzących swoją własną działalność gospodarczą prawdziwy „kamień w bucie”. Składki te bowiem uwierają, a czasem też rozpraszają i nie dają w pełni skupić się na pracy i rozwoju firmy. Kamień ten wcale nie musi być jednak tak duży! Istnieją programy, które pozwalają na opłacanie składek w niższej wysokości. Jednym z nich jest Mały ZUS Plus. Wyjaśniamy, jak z niego skorzystać i czy możliwe jest przejście na Mały ZUS Plus w trakcie roku.
Co oznacza przejście na Mały ZUS Plus?
Mały ZUS Plus to jedna z dobrowolnych ulg, która pozwala opłacać składki zusowskie w niższej niż standardowo wysokości przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych. Podstawa wymiaru składki nie może być niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia oraz wyższa niż 60% kwoty prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym roku.
Przejście na Mały ZUS Plus jest możliwe dla wszystkich przedsiębiorców, którzy:
- w poprzednim roku kalendarzowym uzyskali przychody z prowadzonej działalności gospodarczej, które nie przekroczyły 120 000 zł (próg ten jest proporcjonalnie niższy, jeśli działalność gospodarcza była prowadzona przez część roku kalendarzowego);
- w poprzednim roku kalendarzowym prowadzili działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni kalendarzowych;
- w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie wykonują zadań, które wykonywali w obecnym bądź minionym roku kalendarzowym na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy;
- nie wykorzystali jeszcze maksymalnego 36-miesięcznego okresu korzystania z Małego ZUS-u Plus w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia działalności;
- w poprzednim roku kalendarzowym nie korzystali z opodatkowania kartą podatkową przy jednoczesnym zwolnieniu z podatku VAT;
- nie podlegają ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu innej pozarolniczej działalności gospodarczej;
- w poprzednim roku kalendarzowym nie wykonywali działalności twórczej lub artystycznej, ani wolnego zawodu oraz nie prowadzili publicznej lub niepublicznej szkoły, formy wychowania przedszkolnego lub placówki (bądź zespołu);
- w poprzednim roku kalendarzowym nie byli wspólnikiem spółki partnerskiej, jawnej, komandytowej lub jednoosobowej spółki z o.o.
Co ważne, od 2024 roku, zgodnie z nowym orzeczeniem sądowym, przedsiębiorcy mogą wrócić na Mały ZUS Plus już po 2 latach płacenia standardowej składki ubezpieczeniowej.
Jak przejść na Mały ZUS Plus?
Jeśli spełniasz wszystkie powyższe wymogi, możesz zarejestrować się do Małego ZUS-u Plus, by płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne. W tym celu wyrejestruj się z dotychczasowego ubezpieczenia. Zrobisz to za pomocą druku ZUS ZWUA, który możesz złożyć listownie, osobiście w wybranej placówce ZUS-u lub elektronicznie (za pośrednictwem portalu eZUS). W dokumencie wskaż:
- wszystkie dane identyfikacyjne;
- kod dotychczasowego ubezpieczenia, a więc:
- kod zaczynający się od 05 10 lub 05 12 – jeżeli podlegasz ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej bez żadnych dobrowolnych programów,
- kod zaczynający się od 05 70 lub 05 72 – jeżeli właśnie kończysz korzystanie z preferencyjnych składek (czyli Małego ZUS-u);
- datę wyrejestrowania z dotychczasowych ubezpieczeń (jeżeli przechodzisz z Małego ZUS-u na Mały ZUS Plus, to data ta odpowiadać powinna pierwszemu dniu, w którym preferencyjne składki już nie będą Cię obowiązywać);
- przyczynę wyrejestrowania, którą należy wskazać poprzez wpisanie kodu 600.
Jeżeli druk ZUS ZWUA chcesz złożyć elektronicznie, musisz zarejestrować się na portalu eZUS. Następnie wykonaj poniższe kroki.
- Zaloguj się i przejdź do zakładki „Płatnik”, którą znajdziesz w prawym górnym roku strony.
- Po lewej stronie w menu wybierz kategorię „Panel Płatnika”, a następnie kliknij przycisk „Aktywuj ePłatnika”.
- Po aktywowaniu ePłatnika w prawym górnym rogu pojawi się czerwona zakładka „ePłatnik”. Następnie z menu po lewej wybierz „ kategorię „Kreatory”, a potem opcję „Obsługa ubezpieczonego”.
- Wypełnij formularz w kreatorze.
- Po uzupełnieniu wszystkich danych zweryfikuj ich poprawność.
- Podpisz dokument Podpisem ePUAP, podpisem osobistym czy kwalifikowanym podpisem elektronicznym i wyślij go do ZUS-u.
Po wyrejestrowaniu się z obecnego ubezpieczenia musisz dokonać ponownej rejestracji. W tym celu złóż dokument ZUS ZUA. Właściwy druk składasz dokładnie tak samo, jak wcześniejszy formularz ZUS ZWUA.
Pamiętaj o prawidłowym wskazaniu kodu tytułu ubezpieczenia, a więc w przypadku Małego ZUS-u Plus kodu zaczynającego się od 05 90 albo od 05 92 (dla osób posiadających rentę z tytułu niezdolności do pracy). Data powstania obowiązku ubezpieczeń co do zasady powinna być zbieżna z datą wyrejestrowania z wcześniejszego ubezpieczenia. To pozwala zachować ciągłość ubezpieczenia.
Jak przejść z Preferencyjnego ZUS-u na Mały ZUS Plus w ciągu roku?
Standardowy termin zgłoszenia do Małego ZUS-u Plus to 31 stycznia. Jeżeli nie złożysz wszystkich wyżej wymienionych dokumentów w tym terminie, to, co do zasady, Mały ZUS Plus nie będzie dla Ciebie dostępny aż do końca roku. Przejście na Mały ZUS Plus w trakcie roku jest jednak możliwe w dwóch sytuacjach:
- w przypadku przedsiębiorców, którzy przez 24 miesiące korzystali z preferencyjnych składek, np. ulgi Mały ZUS;
- po wznowieniu lub rozpoczęciu działalności gospodarczej po 24 stycznia 2024.
Właściwe dokumenty trzeba w tych sytuacjach złożyć w ciągu 7 dni od dnia spełnienia warunków uprawniających do przejścia na Mały ZUS Plus.
Jeżeli więc preferencyjny ZUS zakończy się u Ciebie w czerwcu, to przejście z tzw. Małego ZUS-u na Mały ZUS Plus będzie możliwe w lipcu (maksymalnie do 7 dni po spełnianiu warunków Małego ZUS-u Plus).
Ważne jest jeszcze omówienie przypadku, w którym przedsiębiorca wykorzystał 36 miesięcy Małego ZUS-u Plus, ale od tego czasu minęły już 2 lata. Techniczne po tym okresie może ponownie ubiegać się o skorzystanie z ulgi (zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim (sygn. akt VI I 147/24)). Nie jest to jednak możliwe w trakcie roku. Przedsiębiorca może zgłosić się do Małego ZUS-u Plus wyłącznie do 31 stycznia danego roku.
Polecamy
- Zmiany w preferencyjnym ZUS-ie w 2025 rokuczas czytania3minuty30.01.2025Preferencyjny ZUS to ulga, która pozwala obniżyć wysokość składek. W 2025 roku je wysokość się zmienia. Koniecznie dowiedz się więcej!
- Obniżone składki ZUS - co trzeba o nich wiedzieć?czas czytania8minuty02.01.2025Preferencyjne składki ZUS to rozwiązanie, które musi poznać każdy początkujący przedsiębiorca. W tym wideo ekspertka ING Księgowość wyjaśnia, kto i kiedy może skorzystać z obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne. Koniecznie obejrzyj!
- Co warto wiedzieć o wakacjach od ZUS? Webinar dla przedsiębiorców i przedsiębiorczyńczas czytania60minuty24.12.2024Daria Meinert ekspertka z ING Księgowość i Sebastian Piórek - przedsiębiorca z doświadczeniem w e-commerce i finansach - opowiadają o wakacjach od ZUS. Jeśli prowadzisz działalność, koniecznie zobacz nagranie z webinaru!
- Koszty ZUS – porównanie B2B i umowy o pracęczas czytania11minuty18.03.2024Zastanawiasz się, jaka jest różnica w kosztach ZUS dla B2B i umowy o pracę? Zobacz wideo, w którym nasz ekspert wszystko wyjaśnia.
- Mały ZUS a Duży ZUS – jakie są różnice?czas czytania5minuty31.01.2025Korzystanie z preferencyjnych stawek zusowskich to atrakcyjna możliwość dla wielu przedsiębiorców. Dowiedz się, czym różni się tzw. Mały ZUS od ZUS-u w pełnej wysokości!
- Ulga na start a Mały ZUS – czym się od siebie różnią?czas czytania5minuty03.02.2025Ulga na start oraz Mały ZUS to dzisiaj najpopularniejsze formy wsparcia dla nowych podmiotów. Dowiedz się, czym różnią się pod względem czasu trwania, wymogów oraz korzyści!