Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS - jak je zdobyć i kiedy może się przydać?

3 min

młoda kobieta patrzy na zaświadczenie, siedzi przy biurku

Jeśli prowadzisz firmę, prawo obliguje Cię do comiesięcznego opłacania składek ZUS. Jeśli chcesz sprawdzić, czy są one opłacone, możesz to także zrobić po zalogowaniu się do systemu ZUS PUE. W niektórych sytuacjach potrzebne jest jednak zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS. Kiedy warto postarać się o taki dokument?

Czym jest zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek na ZUS?

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS to dokument wystawiany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który potwierdza, że wszystkie takie płatności zostały uregulowane w terminie. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, to właśnie ta instytucja jest jedynym wiarygodnym źródłem informacji na temat naszych składek i ewentualnych zaległości.

Jak pobrać zaświadczenie o niezaleganiu z ZUS?

Dokładną instrukcję postępowania znajdziesz na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a samo pobranie zaświadczenia jest bardzo proste. Zaloguj się do swojego profilu ZUS PUE, następnie w zakładce „Płatnik” wybierz usługę „Złożenie dokumentu ZUS-RWN”. W kolejnych krokach wypełnij wniosek i czekaj na odpowiedź urzędu.

Druk możesz też nadać listownie, jednak skorzystanie z wersji elektronicznej powinno znacznie skrócić czas oczekiwania na dokument.

Ile czeka się na decyzję o wydaniu zaświadczenia o niezaleganiu ZUS?

Zgodnie z Ustawą z 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych decyzja wydawana jest niezwłocznie, maksymalnie do 7 dni. Pamiętaj, że szanse na otrzymanie zaświadczenia w nieco szybszym terminie znacznie rosną, jeśli skorzystasz z profilu ZUS PUE.

Ważność dokumentu

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS jest ważne przez miesiąc od dnia wydania decyzji. To logiczne rozwiązanie, biorąc pod uwagę, że składki rozliczane są także w trybie miesięcznym.

W jakich sytuacjach zaświadczenie jest potrzebne?

Najczęściej zaświadczenie o niezaleganiu ZUS jest niezbędne przy wypełnianiu wniosków kredytowych i staraniach o uruchomienie linii kredytowej dla firm. Dokument pozwala lepiej ocenić bankowi Twoją sytuację finansową.

Co zrobić, gdy zapomnisz terminowo opłacić składkę ZUS?

Informacje o tym, czy Twoje składki ZUS są opłacone i czy nie zalegasz z ich opłacaniem, możesz znaleźć w serwisie ZUS PUE. Jeśli z jakiegoś powodu składki nie zostały opłacone lub zapłacono nieprawidłową kwotę, informacja będzie widoczna w portalu. Można tam też sprawdzić wysokość naliczonych odsetek.

Zaległości należy opłacić jak najszybciej oraz złożyć odpowiednią deklarację potwierdzającą ten fakt. W niektórych przypadkach ZUS może ukarać płatnika i nałożyć na niego dodatkową opłatę w wysokości nieopłaconych składek – innymi słowy, trzeba będzie opłacić składki podwójnie.

Pamiętaj, by z decyzją o zapłacie przeterminowanej składki nie zwlekać zbyt długo. Zrób to w pierwszym możliwym terminie! Następnie sprawdź w ZUS PUE, czy nie masz żadnych innych zaległości. Jeśli zostały naliczone odsetki – zapłać je razem z kolejną składką.

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy