Czym jest ryzyko ESG?
Coraz więcej mówi się ostatnio o ESG. W tym filmie przybliżę Ci istotę ryzyka ESG. W efekcie będziesz w stanie lepiej ocenić potencjalne zagrożenia, dostrzec szanse na rozwój swojej firmy i wywierać pozytywny wpływ na Twoje otoczenie.
Powiem Ci też jak sektor bankowy podchodzi do zarządzania tym i innymi ryzykami. Wiedza na ten temat jest kluczowa dla rozwoju biznesu – nawet jeśli Twoja działalność jest na razie niewielka. O jakie dane już niedługo może spytać Cię Twój bank? Co wpływa na zdolność kredytową Twojej firmy – a w efekcie na dostępność i koszt kredytu? Już odpowiadam!
Jak ocena ryzyka ESG wpływa na Twój biznes?
Od pewnego czasu podejście do oceny ryzyka klienta rozszerza się właśnie o ryzyko ESG. Składają się na nie 3 elementy:
- ryzyko środowiskowe i związane z klimatem (E)
- społeczne (S)
- związane z ładem korporacyjnym (G)
Największa część tego ryzyka materializuje się w ramach ryzyka kredytowego. Właśnie dlatego możesz spodziewać się coraz więcej zapytań ze strony banków dotyczących na przykład miejsc, które z perspektywy Twojego biznesu są kluczowe do jego prowadzenia (magazynów, hal produkcyjnych czy nieruchomości), a także śladu węglowego, jaki generuje Twoja firma.
Oczywiście pozyskiwanie takich danych będzie stopniowe i rozpocznie się od największych klientów. Musisz jednak mieć świadomość, że finalnie taka ocena dotknie również Ciebie. Już teraz pytamy wybranych klientów o szacowany poziom emisji dwutlenku węgla z prowadzonej działalności gospodarczej. W przyszłości zakres wymaganych danych rozszerzy się o kwestie związane z ryzykiem społecznym (na przykład o wypadki przy pracy) czy zarządzaniem (na przykład o posiadanie i stosowanie kodeksu etycznego).
Jak ocena ryzyka ESG przełoży się na Twój biznes? W przypadku skrajnie negatywnej oceny, bank będzie mógł odmówić Ci finansowania albo zaproponować finansowanie celowe zamiast ogólnego, lub zaproponować droższy kredyt. Ocena ryzyka ESG może być także pozytywna – w takiej sytuacji bank może Ci zaproponować na przykład produkt powiązany z celami zrównoważonego rozwoju lub lepsze warunki finansowania.
Jak to wygląda po stronie banku?
W sektorze finansowym mówimy o tak zwanych ryzykach bankowych, czyli takich, na które narażona jest instytucja finansowa. Są to: ryzyko kredytowe, rynkowe, operacyjne, płynnościowe i reputacyjne. Na ten moment ryzyko ESG nie jest traktowane jako osobna kategoria ryzyka, a materializuje się w innych „tradycyjnych” ryzykach bankowych.
Działania w sektorze bankowym koncentrują się obecnie na pomiarze i zarządzaniu ryzykiem środowiskowym i związanym z klimatem. Odzwierciedla to regulacje, które pojawiają się na rynku i koncentrują się właśnie na tym obszarze. Dodatkowo na instytucje finansowe oraz największe firmy nakładane są nowe obowiązki raportowe. Wszystkie te działania mają na celu redukcję śladu węglowego.
Jak oceniane jest ryzyko ESG?
Żeby właściwie ocenić wpływ ryzyka środowiskowego i związanego z klimatem na klientów, bank musi uwzględnić tak zwaną zasadę podwójnej istotności. Oceniamy wtedy ryzyko ESG w dwóch wymiarach. Z jednej strony jest to wpływ danego ryzyka na konkretną firmę – klienta banku. Z drugiej strony szacujemy wpływ przedsiębiorstwa na klimat i środowisko.
Ocena tego ryzyka uwzględnia dwa aspekty:
- ryzyko fizyczne;
- ryzyko transformacji.
Ryzyko fizyczne to możliwość wystąpienia nagłych zjawisk pogodowych, takich jak powodzie, wichury, susze albo zjawisk postępujących, jak na przykład globalne ocieplenie czy wzrost poziomu mórz i oceanów. W ramach ryzyka fizycznego oceniamy także aspekt środowiskowy – w jaki sposób Twoja działalność może wpłynąć na środowisko (a środowisko na Twoją firmę) poprzez między innymi stres wodny, niedobór zasobów, utratę bioróżnorodności czy sposób zarządzania zanieczyszczeniami i odpadami.
Z kolei ryzyko transformacji to:
- nowe polityki lub regulacje, które w bezpośredni sposób dotkną Twoją firmę (na przykład podatek od emisji gazów cieplarnianych);
- pojawienie się albo konieczność inwestycji w nowe technologie, aby Twoja firma pozostała konkurencyjna na rynku;
- zmieniające się nastroje rynkowe, które mogą wpłynąć na popyt na Twoje usługi czy produkty.
Jak to wygląda w praktyce? Kiedy zawnioskujesz o kredyt, bank będzie musiał poprosić Cię o informację między innymi o wielkości Twoich emisji CO2 czy plan dekarbonizacyjny. Początkowo spotka to największych klientów, działających w branżach najbardziej narażonych na ryzyko transformacji. Następnie bank oceni, jakie zagrożenie dla środowiska naturalnego stanowi prowadzona przez Ciebie działalność. Sprawdzi, w jaki sposób radzisz sobie z ryzykiem społecznym i tym związanym z zarządzaniem. Co więcej, o takie dane może zapytać Ciebie Twój kontrahent – szczególnie jeśli jest dużym podmiotem działającym na rynku globalnym.
Dlatego jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na otrzymanie finansowania lub uzyskanie korzystniejszych warunków, musisz zacząć aktywnie zarządzać ryzykiem ESG w swojej firmie.
- Pomyśl o liczeniu swojego śladu węglowego – zwłaszcza, jeśli operujesz w branży wysokoemisyjnej. Świetnie sprawdzi się tutaj kalkulator śladu węglowego, udostępniony na Firmove.pl.
- Przygotuj plan przestawienia swojego biznesu w kierunku zero-emisyjności.
- Zadbaj o swoich pracowników.
- Wypracuj i udokumentuj przejrzyste zasady, według których prowadzisz swój biznes.
- Przeanalizuj pod kątem ryzyka greenwashingu wszystkie dokumenty opisujące produkty i usługi (regulaminy, komunikaty marketingowe i tak dalej).
Zadbasz w ten sposób nie tylko o lepszy klimat i zdrowsze otoczenie, ale również własną przewagę konkurencyjną.