Nowy termin wejścia w życie KSeF

3 min

dłoń na laptopie i wykrzykniki

Znamy już nowe daty wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur. Z wcześniejszych doniesień wynikało, że nie będzie on obowiązkowy w 2024 roku. Teraz wiemy, że zmiany nie wejdą w życie także w 2025 roku.

Kiedy KSeF zacznie obowiązywać?

26 kwietnia 2024 roku, podczas konferencji prasowej Andrzej Domański, minister finansów, ogłosił nowe daty wprowadzenia w życie Krajowego Systemu e-Faktur. Są to:

  • 1 lutego 2026 roku - dla dużych przedsiębiorców, których wartość sprzedaży w roku poprzednim przekroczyła 200 mln zł,
  • 1 kwietnia 2026 roku - dla pozostałych podmiotów.

Ministerstwo podało także, że planuje szerokie szkolenia pracowników urzędów skarbowych. Na jesieni tego roku mają oni rozpocząć szkolenia przedsiębiorców, które pomogą im przygotować się do obowiązku korzystania z KSeF. Częstotliwość szkoleń będzie zwiększana w kolejnym roku. W styczniu 2025 roku ma dodatkowo powstać infolinia KIS nt. Krajowego Systemu e-Faktur.

Dlaczego wprowadzenie KSeF zostało opóźnione?

Pierwotnie KSeF miał obowiązywać vatowców już od lipcu 2024 r., a podatników zwolnionych z VAT – od 1 stycznia 2025 r. Jednak w styczniu tego roku minister finansów zdecydował o przeniesieniu pełnego wdrożenia tego systemu z uwagi na wykryte błędy.

Przesunięcie daty wdrożenia KSeF na tak odległy termin jest konieczne z uwagi na szereg nieprawidłowości, które wykazał przeprowadzony audyt, m.in. brak przejrzystości projektowej, nieodpowiednią organizację i niewłaściwy nadzór nad projektem. Decyzją ministra cała architektura systemowa będzie zbudowana od początku. Niezbędna jest również głęboka reorganizacja pracy. Aplikacja ma być wprowadzana etapami oraz na bieżąco testowana.

Dlaczego KSeF jest wprowadzany?

Zdaniem Ministerstwa Finansów Krajowy System e-Faktur jest niezbędny dla dalszego uszczelnienia systemu podatkowego. W 2023 r. luka podatkowa istotnie wzrosła, dlatego takie działanie jest niezbędne – jednak priorytetem jest dbałość o stabilność obrotu gospodarczego. 

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy