KSeF: nowe oznaczenia OFF i BFK w JPK_V7

3 min

drewniane bloczki ze strzałkami na nich, rozchodzą się w różnych kierunkach

Obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) zbliża się wielkimi krokami. Ostatnio Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia na temat nowych oznaczeń OFF i BFK. Czego dotyczą? Wyjaśniamy! 

JPK_V7 co to jest?

Zanim przejdziemy do nowych oznaczeń, krótkie przypomnienie, co to właściwie jest JPK_V7.

JPK_V7 to dokument, który podatnik od towarów i usług co miesiąc składa do urzędu skarbowego. Zawiera w sobie część ewidencyjną oraz deklaracyjną. Ogólnie plik zastąpił konieczność wysyłki deklaracji VAT i  JPK_VAT. JPK_V7 występuje w dwóch wariantach. JPK_V7M – dla tych, którzy rozliczają się miesięcznie i JPK_V7K – kwartalnie.

OFF w JPK_V7 kiedy stosować

Oznaczenie OFF będzie dotyczyć przypadków, w których faktura nie została wprowadzona do KSeF-u z powodu sytuacji po stronie podatnika lub ze względu na to, że system przestał działać np. w wyniku awarii lub niedostępności. Co oznacza, że wystawiona faktura nie będzie miała swojego numeru identyfikującego ze względu na jej nieprzesłanie. Właśnie w takich przypadkach będzie trzeba dodać oznaczenie OFF w celu identyfikacji faktur.

BFK, gdy nie ma obowiązku korzystania z KSeF

To oznaczenie obejmie przypadki wystawiania faktur elektronicznych lub papierowych poza KSeF-em, gdy nie będzie obowiązku korzystania z systemu.

Przewiduje się, że proponowane oznaczenia (zarówno OFF, jak i BFK) wejdą w życie 1 lipca 2024 r. Po opublikowaniu projektu (24 października 2023 r.) rozpoczęły się jego konsultacje.

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy