Świąteczne życzenia z ChatGPT – oto prompty, dzięki którym zaoszczędzisz sporo czasu!

5 min

czerwony prezent na jasnym tle - trzymany w dłoniach

Prompty, czyli precyzyjne polecenia, dzięki którym ChatGPT wykona czynności, o które go poprosisz, to prosty sposób, by zaoszczędzić sporo czasu. Jak skonstruować taką komendę, żeby uzyskać świetne efekty? W tym artykule pokażę Ci, jak z pomocą sztucznej inteligencji, na bazie zaledwie kilku kluczowych informacji o kontrahencie, przygotować życzenia, które nie tylko zapadną w pamięć, ale też wyróżnią się na tle standardowych kartek świątecznych.

Prompty, czyli rozmowa z algorytmem

Mieszkańcy naszej planety do perfekcji opanowali sztukę komunikowania się ze sobą. Dziś na całym globie korzysta się z niemal siedmiu tysięcy języków. Jeśli dodamy do nich tzw. języki regionalne czy dialekty, można bez chwili wahania stwierdzić, że możemy komunikować się na ponad dziesięć tysięcy różnych sposobów! 

Różni je sporo, jednak wspólny mianownik pozostał niezachwiany – najprostszy sposób na osiągnięcie założonych celów to precyzyjna komunikacja.

Bez względu na to, czy mówisz po polsku, angielsku, czy w khiosan – języku klikowym, który upowszechnił się tylko w Namibii. Dotyczy to również komunikacji ze sztuczną inteligencją. Może być to nawet ważniejsze niż w rozmowie z żywym człowiekiem. Dlaczego? Ponieważ podczas rozmowy masz do dyspozycji całą gamę innych gestów poza samymi słowami: tembr głosu, gesty, a nawet szybkość wypowiedzi – to cały kontekst, który ma wpływ na to, jak zrozumie Cię drugi człowiek. W przypadku AI możemy korzystać jedynie ze słów, dlatego tym ważniejsze, żeby były one precyzyjne. 

Twórcy AI, która świetnie rozumie reprezentację słów oraz kontekst przyczynowo-skutkowy zachodzący między nimi, zdają sobie z tego sprawę. Dlatego podobnie jak programowanie w C++ czy Pythonie, tak komendy dla GPT (nawet te pisane językiem potocznym) muszą być precyzyjne. Tylko w ten sposób algorytm wykona dokładnie to zadanie, które zlecisz.

Jak tworzyć dobre prompty? Oto kilka porad! 

W moich poprzednich artykułach dokładnie już wyjaśniłem, czym są prompty i w jaki sposób mogą Cię wesprzeć w biznesie. Ale prowadzenie firmy to nie tylko automatyzacja, zarządzanie arkuszami danych czy tworzenie kreatywnych postów, którymi później dzielisz się ze swoimi obserwującymi w social mediach. 

Biznes lubi też spontaniczność i wyjście ponad utarte schematy. Jeśli rokrocznie będziesz wysyłać swoim kontrahentom biznesowym kartkę z „tradycyjnymi życzeniami”, to z pewnością utonie ona w tłumie innych, podobnych podarków. Twój partner w biznesie szybko o Tobie zapomni, a przecież chcesz osiągnąć zupełnie odwrotny efekt, prawda? 

A zatem: prompty i kreatywność, za którą ma odpowiadać maszyna, algorytm, który nie zna ani Ciebie, ani Twoich partnerów biznesowych – czy to może się udać? Owszem, może! Musisz tylko pamiętać o kluczowych cechach, jakimi charakteryzuje się dobry prompt. 

Koniecznie zapamiętaj, że polecenia dla ChatGPT powinny być:

  • pisane w tonie rozkazującym,
  • ostre, precyzyjne, obliczone na uzyskanie konkretnego efektu,
  • tworzone w formie prostych, których zdań. Wystrzegaj się konstrukcji wielokrotnie złożonych lub nadmiernie rozbudowanych.

Każda aplikacja, która bazuje na sztucznej inteligencji, żywi się danymi. Im lepiej opiszesz samą formę życzeń, ale i adresata oraz jego profil działalności, tym większe są szanse na sukces, czyli na stworzenie kreatywnego, porywającego tekstu, który sprawi, że Twoja firma przebije szklany sufit i zostanie zapamiętana na dłużej.

Po tym wstępie możemy przejść do pisania życzeń świątecznych przy użyciu ChataGPT.

Tworzenie życzeń świątecznych z ChatGPT krok po kroku

Najlepszą metodą na szybkie zobrazowanie, dlaczego precyzyjne prompty są tak ważne, będzie zaprezentowanie tego, jak działają kolejne polecenia. Rozpocznijmy od czegoś prostego:

Prompt: stwórz życzenia świąteczne, które wyślę do firmy, z jaką współpracuję.

ChatGPT: Szanowni Państwo, 

z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia. Niech ten wyjątkowy czas będzie pełen radości, spokoju oraz wzajemnej życzliwości. Życzę, aby nadchodzący rok przyniósł Państwu wiele sukcesów zawodowych, satysfakcji z osiąganych celów oraz pomyślności w każdym aspekcie działalności. Z wyrazami szacunku, [Twoje Imię i Nazwisko] [Twoja Firma]

Jak widzisz, ChatGPT postawił tutaj na wariant bezpieczny. To przewidywalne, pod wieloma względami nudne życzenia, które niczym nie różnią się od tych, jakie można znaleźć na setkach stron z życzeniami na różne okazje. Czy Twoja firma zadowoli się taką bylejakością? Mam nadzieję, że nie! Zobacz, co daje użycie nieco dokładniejszego polecenia dla AI.

Prompt: Stwórz życzenia świąteczne w tonie formalnym dla firmy, która działa w Katowicach, w branży przemysłowej. Adresatem życzeń będzie dyrektor Jan Kowalski. 

ChatGPT: Oczywiście, oto propozycja formalnych życzeń świątecznych dla firmy przemysłowej z Katowic, skierowanych do dyrektora Jana Kowalskiego:

Szanowny Panie Dyrektorze Janie Kowalski,

z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego Nowego Roku, pragnę przekazać najserdeczniejsze życzenia dla Pana osobiście, jak i dla całego zespołu Państwa firmy. Niech ten świąteczny czas będzie okresem pełnym spokoju, radości i odpoczynku, a nadchodzący rok przyniesie dalszy rozwój, sukcesy, pomyślność w realizacji ambitnych przedsięwzięć przemysłowych oraz nowych klientów – nie tylko z Katowic, ale z całego kraju oraz spoza granic Polski.

Życzę, aby nowe wyzwania okazały się okazją do wzrostu i rozwoju, a współpraca naszych firm nadal owocowała wzajemnymi korzyściami i satysfakcją.

O wiele lepiej, prawda? Zwracasz się bezpośrednio do konkretnej osoby, a także pokazujesz, że wiesz co nieco o kontrahencie i jego profilu działalności. A gdyby tak pójść o krok dalej?

Prompt: Stwórz życzenia świąteczne w tonie formalnym dla firmy, która działa w Katowicach, w branży przemysłowej. Adresatem życzeń będzie dyrektor Jan Kowalski. Uwzględnij w życzeniach nową innowacyjną linię produkcyjną, która wytwarza konstrukcje stalowe, doceń rozmach inwestycji i życz udanego debiutu na giełdzie, do którego firma się przymierza.

ChatGPT: Szanowny Panie Dyrektorze Janie Kowalski,

z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz zbliżającego się Nowego Roku, pragnę złożyć Panu oraz całemu zespołowi Państwa firmy serdeczne życzenia.

Podziwiam rozmach i innowacyjność, jaką wykazała się Państwa firma, rozwijając nową linię produkcyjną wytwarzającą konstrukcje stalowe. Ta imponująca inwestycja jest wyraźnym znakiem Państwa determinacji i dążenia do ciągłego rozwoju. Jestem przekonany, że nadchodzący rok przyniesie dalsze sukcesy oraz będzie przełomowy dla Państwa firmy, zwłaszcza w kontekście oczekiwanego debiutu na giełdzie.

Życzę, aby ten ważny krok był początkiem nowego, jeszcze bardziej owocnego etapu w działalności Państwa przedsiębiorstwa. Niech nadchodzący czas świąteczny będzie okresem spokoju i regeneracji, a Nowy Rok przyniesie dalszy rozwój, innowacje i nieustające osiągnięcia.

Z wyrazami najwyższego szacunku

Jak widzisz, działa tu prosta zasada: im więcej informacji o adresacie życzeń podasz, tym lepsze życzenia wygeneruje ChatGPT. Można rozbudować je np. o hobby i pasje adresata, ale możesz też podejść do nich o wiele bardziej kreatywnie, na przykład w taki sposób:

Prompt: Stwórz życzenia w formie humorystycznej. Pamiętaj, że są one adresowane do firmy działającej w Katowicach, w branży przemysłowej. Adresatem życzeń będzie dyrektor Jan Kowalski. W tekście uwzględnij nową innowacyjną linię produkcyjną, która wytwarza konstrukcje stalowe, doceń rozmach inwestycji i życz udanego debiutu na giełdzie, do którego firma się przymierza. 

ChatGPT: Szanowny Panie Dyrektorze Janie Kowalski, 

z okazji Świąt Bożego Narodzenia chciałbym złożyć życzenia nie tylko zwykłe, sztampowe, ale takie, które wytrzymają każdą próbę – tak jak Państwa konstrukcje stalowe!

Życzę, aby świąteczny odpoczynek był tak solidny i niezawodny, jak Państwa nowa innowacyjna linia produkcyjna. Niech każdy dzień Nowego Roku przynosi tyle sukcesów, ile spawów wykonuje się każdego dnia na Waszej nowej taśmie! 

A co do debiutu na giełdzie – mam nadzieję, że wartość Państwa akcji wzrośnie wysoko, ale bez potrzeby używania dźwigu!

W ten sam sposób stworzysz kreatywne życzenia nie tylko dla prezesów wielkich firm, ale i dla osób, na których Ci zależy, a którym chcesz pokazać, że pamiętasz też o tym, co dla nich ważne: o pasjach, marzeniach czy planach. Pójdźmy dalej. 

Prompt: stwórz życzenia świąteczne dla fana Liverpoolu, którego ulubionym zawodnikiem jest Darwin Nunez. Życzenia mają nawiązywać do sukcesów klubu, osoby Darwina Nuneza oraz managera Jurgena Kloppa. Odbiorca życzeń to 30-letni mężczyzna, fan piłki nożnej i entuzjasta muzyki rockowej. Jego ulubiony zespół to Green Day. Poza piłką nożną jego pasją jest turecka kawa oraz trylogia Władcy Pierścieni.

ChatGPT: Z okazji nadchodzących Świąt, życzę Ci tyle radości, co po strzeleniu kolejnego gola przez Darwina Nuneza, i tyle pasji, ile Jurgen Klopp wkłada w każdy mecz The Reds! Niech każdy Twój dzień jest jak mecz na Anfield – pełen pasji, energii i niezapomnianych chwil.

A w Nowym Roku niech spotkania z przyjaciółmi i rodziną przynoszą tyle samo radości, co kolejne przesłuchanie „Minority” lub premiera nowego albumu Green Day’a. 
Niech każdy rockowy kawałek przypomni Ci o siłach, które zawsze masz w sobie, podobnie jak Liverpool podczas finału Ligi Mistrzów w Istambule!

A pijąc swoją ulubioną, turecką kawę, pamiętaj, że w życiu jak we „Władcy Pierścieni” - każda przygoda zaczyna się od odwagi do marzeń. Wesołych Świąt i You'll Never Walk Alone!

Jak widzisz, prompty do ChataGPT mogą idealnie wpisywać się w złotą zasadę świąt Bożego Narodzenia: im więcej dasz, tym więcej… będzie Ci dane. O zastosowaniu takich komend w biznesie możesz przeczytać w moich pozostałych artykułach.

A teraz, z pomocą sztucznej inteligencji, pokuszę się o krótkie życzenia dla Ciebie, Czytelniku. 

Prompt: napisz życzenia świąteczne dla przedsiębiorców, czytelników portalu Firmove.pl, którzy stawiają pierwsze kroki w biznesie i uczą się prowadzenia firmy. Skup się zarówno na sukcesach w prowadzeniu działalności gospodarczej, przyjaznych przepisach i zyskach, jak i na warstwie duchowej świąt – życz spokoju, zdrowia, szczęścia i zadowolenia. Tekst napisz profesjonalnie, posługując się językiem inkluzywnym.

ChatGPT specjalnie dla czytelników Fiormove.pl:

W tym wyjątkowym okresie świątecznym chciałbym złożyć Ci życzenia pełne optymizmu i inspiracji na Twojej ścieżce zawodowej. Wyzwania, które napotykasz podczas budowania własnego biznesu, są dowodem na odwagę i determinację, która Cię charakteryzuje.

Życzę, aby nadchodzący rok przyniósł wiele sukcesów w prowadzeniu działalności gospodarczej. Niech przepisy staną się bardziej przyjazne, a zyski rosną, pozwalając rozwijać Twój biznes i realizować ambitne plany.

Jednocześnie, w tych świątecznych dniach, pragnę życzyć Ci spokoju, zdrowia oraz głębokiego zadowolenia z życia osobistego i zawodowego.

Niech te chwile będą czasem refleksji i nabierania sił do dalszej pracy nad swoimi marzeniami. Niech każdy krok w biznesie będzie krokiem naprzód, a każde wyzwanie stanie się okazją do rozwoju i zdobywania nowej wiedzy.

Wesołych Świąt i samych sukcesów w Nowym Roku!

Na koniec zachęcam wszystkich do zabawy z ChatemGPT i życzę wesołych i radosnych Świąt – tym razem te krótkie, ale szczere życzenia zostały w stu procentach stworzone przez człowieka. 

Kamil Kolbusz
Kamil Kolbusz
Head of Content/Partner takaoto.pro
Obserwuj mnie na LinkedIn
Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy