Zautomatyzowane prompty dla ChatGPT – podstawowe pojęcia i gotowe przykłady

8 min

dłonie robota i człowieka, które dotykają ekranu

Sztuczna inteligencja stale ewoluuje. Praktycznie nie da się nadążyć za wszystkimi nowościami, jakie oferują nam twórcy tej usługi. Jedną z innowacji, która zasługuje na Twoją uwagę, są zautomatyzowane prompty.

Prompt, czyli widżet, czyli wtyczka? Zacznijmy od słowniczka

W gąszczu skomplikowanych słów i nazw, które zawdzięczamy upowszechnieniu sztucznej inteligencji, bardzo łatwo się zgubić. Prompt, wtyczka, interpretator kodu, widżet… to sporo wiedzy, którą musisz przyswoić, jeśli chcesz wykorzystać cały potencjał, jaki daje  ChatGPT. 

Zacznijmy od usystematyzowania wiedzy: czym różnią się od siebie najważniejsze narzędzia, które udostępnia fundacja OpenAI lub firmy z nią współpracujące?

 • Prompt to polecenie, które wpisujesz w okno rozmowy, definiując przy tym kilka zmiennych, jakimi ma kierować się sztuczna inteligencja. Z przykładowymi promptami zapoznasz się w moim artykule o ChatGPT w małej firmie;
 • Wtyczka to oprogramowanie zewnętrzne, które możesz połączyć z ChatGPT. Zwykle jest tworzone przez inne firmy. Przykładem takiego narzędzia jest np. chatbot Opera Aria, który korzysta z silnika GPT-3,5. To ciekawe, darmowe narzędzie, które pod wieloma względami na nowo definiuje nowoczesne przeglądarki internetowe;
 • Widżety to proste programy, które zwykle są połączone z API ChatGPT. Jeśli chcesz rozbudować firmową stronę WWW, np. o wirtualnego asystenta, możesz pobrać takie oprogramowanie ze sklepu Wordpressa lub zlecić jego napisanie firmie zewnętrznej. 

Które narzędzie jest najbardziej uniwersalne? Bez wątpienia są to właśnie prompty. Wynika to z faktu, że w ich przypadku masz wpływ na praktycznie każdą zmienną, jaką chcesz zdefiniować, i wystarczy Ci dostęp do ChataGPT, by osiągnąć zamierzony efekt. Nie musisz liczyć na to, że twórca oprogramowania zewnętrznego doda wybraną funkcję.

Posłużę się tutaj prostym przykładem. Chcesz stworzyć formułę, która sumuje dane w Excelu i wyświetla je np. w kolumnie C20, ale nagle okazało się, że musisz jednak dodać jeszcze wartości liczbowe z kolumny B (od B10 do B15) i F10–F15, a na dodatek wynik będzie wyglądał o wiele lepiej w kolumnie G5? Poinformuj o tym ChatGPT. Wydaj mu nowe polecenie. Po chwili otrzymasz zaktualizowaną formułę, którą od razu możesz wdrożyć do swojego arkusza. 

Czy zautomatyzowane prompty dla ChatGPT są dostępne dla wszystkich?

Jeśli korzystasz z płatnej wersji oprogramowania stworzonego przez OpenAI, znajdziesz je w oknie głównym Chata w trybie pracy GPT-4. Zobaczysz tam ekran startowy podobny do tego:

ekran startowy - podgląd

Jak widzisz, jest tu sporo funkcji, które możesz spersonalizować. Oczywiście fundacja OpenAI nie oddaje wszystkich tych narzędzi do Twojej dyspozycji w najtańszym planie abonamentowym. Jeśli chcesz zwiększyć liczbę ulubionych promptów lub skorzystać z tych zweryfikowanych, musisz zapłacić więcej.

opcje w cenniku - chat GPT

Czy warto wydawać 29 dolarów miesięcznie? Jeśli zamierzasz korzystać tylko z podstawowych funkcjonalności ChatGPT, by np. ułatwić sobie tworzenie formuł w Excelu czy sprawdzać poprawność niezbyt zaawansowanego kodu w wybranym języku programowania – niekoniecznie. 

Jeśli jednak poważnie zastanawiasz się nad zautomatyzowaniem wielu różnych zadań w Twojej firmie, to polecam Ci zainwestować w pakiet AIPRM Pro. Jeśli spełni on Twoje oczekiwania, to z czasem, wraz z rozwojem przedsiębiorstwa, zawsze możesz przejść na wyższe taryfy. 

Spośród jakich rodzajów zautomatyzowanych promptów mogę wybierać?

Twórcy ChatGPT zdecydowali się na dość prosty podział. Na tę chwilę możesz wyszukiwać prompty według następujących kategorii:

 • copywriting,
 • DEVOps (narzędzia dla developerów),
 • Generative AI (rozwiązania pomagające w generowaniu promptów dla innych narzędzi napędzanych sztuczną inteligencją, np. Midjourney),
 • marketing (pomocne w handlu, np. do kreowania persony dla przedsiębiorstwa czy zdefiniowania grup docelowych),
 • Operating Systems (lista promptów, dzięki którym poznasz np. komendy dla Linuxa czy przeprowadzisz prostą emulację w trybie tekstowym wybranych systemów operacyjnych, w tym Windowsa 10),
 • SaaS (prompty, które pomogą Ci np. w planowaniu budżetu czy stworzeniu analizy wydatków ze wskazaniem potencjalnych punktów krytycznych, gdzie budżet jest „przepalany”),
 • SEO (zbiór funkcji, które mogą pomóc w pozycjonowaniu strony w Google),
 • software apps (znajdziesz tu komendy, które pomogą Ci wykonać wybrane zadania np. w Excelu, Canvie czy w Adobe Adonis),
 • software engineering (z pomocą tych promptów wygenerujesz np. kod dla aplikacji w Pythonie, Delphi czy C++),
 • pozostałe (wszystkie inne prompty, którym trudno było przypisać konkretną kategorię, np. narzędzia do tworzenia planu prezentacji czy CV). 

Kolejnych dodatków tworzonych przez społeczność przybywa praktycznie z tygodnia na tydzień. Aby nie pogubić się w gąszczu wszystkich tych „aplikacji”, polecam Ci je posortować. Możesz wybierać między narzędziami, które zebrały najlepsze opinie społeczności, wygenerowały najwięcej odsłon, mają najwięcej użytkowników lub zostały ostatnio zaktualizowane.

sortowanie wtyczek - Chat GPT

Niestety nie istnieje jeden, uniwersalny sposób. Zanim znajdziesz prompt, który najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom, musisz poświęcić nieco czasu na sprawdzenie tych narzędzi. Dlaczego? Przykładowo, jeśli szukasz pomocnika w codziennej pracy z Excelem, to możesz wybierać spośród wielu różnych narzędzi.

przegląd wtyczek w aplikacji

Jak widzisz, Excel Expert, Formulas Fixed i Excel Functions to prompty, które działają w ten sam (lub bardzo podobny) sposób. Przynajmniej w teorii. Różnica może pojawić się na przykład na etapie generowania formuł – zwłaszcza tych zaawansowanych, które do właściwego działania potrzebują na przykład kilku różnych arkuszy. 

Bez ich wcześniejszego przetestowania bardzo trudno będzie Ci oszacować, które narzędzie będzie lepszym wyborem. Pamiętaj! Testy, analizowanie danych i ulepszanie formuł to wręcz obowiązek każdego, kto dąży do automatyzacji zadań w firmie z wykorzystaniem promptów.  

Mam już narzędzie, które mi odpowiada. Jak z niego korzystać?

W pracy z promptami liczy się przede wszystkim efektywność. W idealnym układzie na jedno wydane polecenie przypada dokładnie jedna odpowiedź, która  spełnia wszystkie Twoje oczekiwania. Właśnie na tym powinna polegać automatyzacja zadań w każdej firmie. 

Można tu odwołać się do generowania zaawansowanych grafik w narzędziu Midjourney. Pozwala ono na osiągnięcie spektakularnych efektów, jednak polecenia dla tej usługi mogą być bardzo rozbudowane. Na szczęście z pomocą przychodzą właśnie prompty. To dzięki nim możesz szybko wygenerować w AI np. świetnie wyglądające zdjęcia jabłek. Taki prompt może wyglądać następująco:

przykład promptu

grafika a na niej jabłka wygenerowane przez AI

Z drugiej strony, jeśli użyjesz złego promptu, efekty nie będą tak dobre. To właśnie dlatego wybór odpowiedniego narzędzia jest tak ważny. Poniżej – dla kontrastu – obraz generowany z tej samej usługi, jednak z ręcznie wpisanym poleceniem „wygeneruj zdjęcia jabłek”.

obraz wygenerowany na podstawie promptu

Sztuczna inteligencja wygenerowała powyższą grafikę mimo tego, że została poproszona o stworzenie zdjęcia jabłek. Nie jest to rezultat, dzięki któremu zaoszczędzisz czas w pracy. Jak możesz dostrzec, precyzyjny prompt z właściwie wytypowanej aplikacji ma kluczowe znaczenie.

Im więcej rzeczy musisz doprecyzować, tym więcej czasu tracisz, a więc spada Twoja efektywność. Koniec końców, wybór niewłaściwego narzędzia może wręcz wydłużyć Twoją pracę do tego stopnia, że stwierdzisz, że prościej, szybciej i lepiej byłoby np. samodzielnie napisać formułę lub zlecić stworzenie tekstu copywriterowi.

Gdy chcesz włączyć swój prompt, musisz tylko na niego kliknąć. ChatGPT automatycznie przewinie stronę do pola wprowadzania tekstu:

screen z narzędzia

Jak widzisz, wybrałem prompt generujący , który ma wygenerować formułę dla Excela, która znacznie ułatwi mi późniejsze obliczenie liczby roboczogodzin, które poszczególni pracownicy poświęcili na konkretne zadania.

Taki prompt musi być przede wszystkim dobrze opisany. Z mojego poprzedniego artykułu wiesz już, że polecenia dla ChatGPT muszą być pisane językiem ostrym, precyzyjnym – takim, który nie daje sztucznej inteligencji pola do nadinterpretacji. 

Takie polecenie (oraz odpowiedź ChatGPT-4 z promptem Excel Expert) w praktyce może wyglądać następująco:

Stworzyłem arkusz w Excelu. Arkusz składa się z następujących kolumn (pionowych):
A: Imię i nazwisko pracownika
B: Nazwa projektu
C: Liczba roboczogodzin na zadanie
D: Stawka godzinowa (podstawa wynosi 75 złotych za godzinę)

Dane pracowników (imię i nazwisko) znajdują się w kolumnach: A2:A15
Nazwy projektów znajdują się w kolumnach B2:B5
Liczba roboczogodzin na zadanie znajduje się w kolumnach C2:C15
D: Stawka godzinowa obliczana według podstawy 75 złotych za godzinę 

Chcę, żebyś stworzył formułę, która w kolumnie E dla każdego pracownika wyświetli wynagrodzenie będące iloczynem liczby roboczogodzin i stawki godzinowej. 

Poniżej stwórz też drugą formułę, która obliczy łączne wydatki dla wszystkich projektów z kolumn B2:B5

Rozwiązanie, jakie zaproponował ChatGPT:

propozycja chata gpt

To pierwsza formuła, która odpowiada za obliczenie wynagrodzenia dla pracowników. To dość ogólnikowe rozwiązanie, jednak faktem jest, że w tej sytuacji wynikiem będą interesujące nas dane. 

przykład formuły

To jedna z najprostszych formuł, która pozwoli pogrupować wydatki według projektów i w tym konkretnym zadaniu również będzie w pełni wystarczająca. Jeśli rozwiązanie nie spełnia Twoich oczekiwań, to… zawsze możesz poprosić ChatGPT, by rozbudował formuły lub zmienił schemat ich działania! 

Jak widzisz, zautomatyzowany prompt upraszcza całą pracę z ChatGPT na co najmniej dwóch różnych płaszczyznach:

 • precyzyjne polecenie pozwoli Ci o wiele szybciej stworzyć formułę, dzięki której zaoszczędzisz sporo czasu w pracy,
 • narzędzie jest wyspecjalizowane tylko w jednym, wąskim segmencie rynku, dzięki czemu znacznie rosną szanse na to, że prompt wykona swoje zadanie dokładnie tak, jak powinien.

Czy przyszłość ChatGPT to zautomatyzowane prompty?

Coraz więcej wskazuje na to, że tak. Faktem jest, że przyszłość należy do AI, jednak wbrew temu, co mogło się wydawać jeszcze wiosną tego roku, raczej nie będzie nią jeden, uniwersalny model, który można było sobie wyobrażać jako potężny superkomputer rozwiązujący za nas wszystkie problemy tego świata. 

Wszystko wskazuje na to, że zarówno fundacja OpenAI, jak i inne firmy, które tworzą swoje modele, na czele z Google czy AI21, która wciąż rozwija Jurassic-1, będą raczej tworzyć szereg mniejszych, wyspecjalizowanych usług. A tutaj kluczową rolę odegrają właśnie zautomatyzowane prompty

Można się spodziewać, że za pewien czas każdy z nas będzie mógł korzystać z jednego, „ogólnego” modelu oraz kilku takich, które zaoferują wąską, segmentową specjalizację. Być może na bazie obecnych promptów powstaną np. narzędzia, które będą przeznaczone dla:

 • lekarzy,
 • programistów,
 • analityków,
 • traderów,
 • pracowników marketingu. 

Warto już dziś korzystać z tych wbudowanych w ChatGPT poleceń, by zrozumieć zasady ich działania. Jest dość prawdopodobne, że już niebawem będą one towarzyszyć nam w codziennym życiu na o wiele większą skalę niż dotychczas. Jednak główna maksyma, jaka powinna przyświecać wobec sztucznej inteligencji, wciąż pozostaje niezmienna: korzystając ze sztucznej inteligencji, nie zapomnij o swojej własnej. 

Kamil Kolbusz
Kamil Kolbusz
Head of Content/Partner takaoto.pro
Obserwuj mnie na LinkedIn
Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy