Zielona energia dla firm – to się opłaca

4 min

panele i wiatraki

Spójrzmy prawdzie w oczy: żyjemy w czasach wysokiego zużycia energii. Każdego dnia gotujemy, używamy ciepłej wody, ogrzewamy i schładzamy nasze domy, ładujemy sprzęty elektroniczne. Twoja firma zużywa prąd na oświetlenie biur, zasilanie komputerów, wentylatory, ogrzewanie, silniki maszyn... długo by wymieniać. W tym artykule pokażemy Ci, że bycie eko się opłaca – zwłaszcza jeśli wspomożesz się zieloną energią.

OZE, zielona energia – co to takiego?

Prąd – w obecnych czasach to kwestia tak oczywista, że wielu mógł umknąć fakt, w jaki sposób on w ogóle powstaje. Jak podają Polskie Sieci Elektroenergetyczne1, 90% energii elektrycznej produkują elektrownie i elektrociepłownie. Z czego korzystają, by wytworzyć energię i przetworzyć ją w prąd, który płynie w gniazdkach? Z paliw kopalnych – głównie z węgla kamiennego i brunatnego, których bynajmniej nie przybywa. 

Ponadto ich zużycie przyczynia się do wzrostu śladu węglowego (kopalnie są głównym źródłem emisji dwutlenku węgla w skali całej UE i świata). To dlatego naukowcy i innowatorzy nieustannie poszukują sposobów na powstrzymanie zmian klimatycznych, skupiając się na alternatywnych, zielonych źródłach energii (określanych skrótowcem OZE).

Zielona energia jest czysta – nie zanieczyszcza środowiska, ponieważ pochodzi w 100% ze źródeł odnawialnych. Co to oznacza? Jak sama nazwa wskazuje, same się odnawiają, a zatem nie da się ich wyeksploatować.

Należą do nich: słońce, wiatr, biomasa (czyli wszystko, co ulega biodegradacji) oraz energia wodna i geotermalna (czyli ciepło skumulowane pod ziemią). Co istotne, nie należy zielonej energii stawiać na równi z odnawialną. Wszystkie odnawialne źródła energii są zielone, ale nie każda zielona energia jest odnawialna. Przykład? Energia jądrowa: mimo że nie przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, to uran (paliwo, które wykorzystuje) ma ograniczone zasoby, które trzeba wcześniej wydobyć.

Bycie eko popłaca – zobacz, co możesz zyskać

Przejście na zieloną energię może dać Ci szereg korzyści:

  • Obecna sytuacja na rynku paliw kopalnych jest zmienna i niepewna (wyznacza ją głównie aktualna sytuacja geopolityczna). Tymczasem odnawialne źródła energii występują naturalnie i nie wyczerpią się, a zatem dzięki inwestycji w OZE Twoja firma zyskuje większą niezależność i bezpieczeństwo.
  • Ceny paliw kopalnych ulegają dużym wahaniom, również w związku z ich importem z zagranicy. Nie można tego powiedzieć o OZE, a zatem zyskujesz gwarancję stabilnych kosztów energii i sporych oszczędności (m.in. dzięki ograniczeniu kosztów produkcji).
  • Unikanie korzystania z zasobów wysokoemisyjnych oraz jednoczesne wytwarzanie i wykorzystywanie energii odnawialnej może pomóc w zmniejszeniu wkładu Twojej firmy w zmiany klimatyczne. Każda, nawet niewielka cegiełka dołożona w tak poważnej sprawie, jak dobro naszej planety, ma potężną moc!
  • Klienci, inwestorzy i inni interesariusze coraz bardziej cenią przedsiębiorców, którzy czują się odpowiedzialni za środowisko. Inwestycja w OZE poprawi Twoje referencje i wzmocni świadomość marki. Możesz też budować nowe relacje (i umacniać obecne) z tymi przedsiębiorcami, którzy wyznają podobne wartości. Podejmuj więc wspólne projekty z lokalnymi organizacjami zgodnie z zasadą „myśl globalnie – działaj lokalnie”, a na pewno zaskarbisz sobie serca klientów.
  • Inwestycje w OZE to również zabezpieczenie na przyszłość – możesz je traktować jak lokatę na wysokim oprocentowaniu. Zapytasz pewnie: jak to? Przy aktualnym wysokim koszcie energii elektrycznej zainwestowane pieniądze np. w instalację fotowoltaiczną zwrócą się nawet po 3 latach, a dzięki długiej żywotności paneli możesz zarabiać przez ponad 20 kolejnych lat. Nie płacisz przez ten czas zakładowi energetycznemu za prąd, a zatem zyskujesz.

Wybierz najlepsze ekologiczne rozwiązanie dla swojej firmy

W kwestii najodpowiedniejszych rozwiązań warto poradzić się doradcy energetycznego, który po wnikliwej rozmowie lub audycie dobierze odpowiedni typ i rozmiar instalacji. Obecnie największe korzyści możesz czerpać z instalacji fotowoltaicznej: na rynku znajdziesz sporo firm zajmujących się montażem paneli, a samą inwestycję możesz zamknąć w naprawdę krótkim czasie. Co więcej, instalację możesz leasingować lub dzierżawić na preferencyjnych warunkach z możliwością późniejszego wykupu, albo też skorzystać z dofinansowania do zielonej energii dla biznesu w ramach programu Energia Plus.

Inną możliwą opcją jest biogazownia lub kogeneracja (czyli jednoczesna produkcja energii elektrycznej i ciepła) – dotyczy to jednak wyłącznie tych przedsiębiorstw, które generują biomasę w postaci niezagospodarowanego odpadu produkcyjnego. Natomiast w przypadku firm zlokalizowanych w wietrznych rejonach (zwłaszcza w miejscowościach nadmorskich) inwestor może zdecydować się na instalację turbiny wiatrowej.

Pamiętaj jednak, że najtańsza energia to ta, której... nie zużywasz. Zacznij zatem od rzeczy najprostszych: wymień oświetlenie starego typu na ledowe, korzystaj ze ściemniaczy, wykorzystuj naturalne światło w postaci świetlików i stosuj czujniki ruchu, które uruchomią oświetlenie dopiero wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Ponadto dostosuj temperaturę pomieszczeń – nie schładzaj zanadto pomieszczenia ani go nie przegrzewaj.

Specjaliści z Instytutu Medycyny Pracy zalecają, by zimą temperatura otoczenia dla pracy lekkiej w pozycji siedzącej oscylowała w granicach 20-22,8 stopni Celsjusza. Możesz również pomyśleć o szkoleniach dla siebie i pracowników: rozważ np. naukę ecodrivingu, czyli ekonomicznej jazdy – zwłaszcza jeśli poruszacie się samochodem służbowym.

1 https://www.rynekelektryczny.pl/produkcja-energii-elektrycznej-w-polsce

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy