Programy wsparcia przedsiębiorców – leasing jako forma finansowania działalności
Oferowane przez różne instytucje programy dla przedsiębiorców potrafią przyspieszyć rozwój biznesu i ułatwić rozkręcenie firmy. Na potrzeby przedsiębiorców odpowiada m.in. leasing, dzięki któremu możesz elastyczniej finansować ważne inwestycje. W niektórych przypadkach możliwe jest połączenie narzędzi, co oznacza jeszcze większe korzyści. Sprawdź, jakie programy wsparcia dla firm dają taką możliwość.
Jakie programy wsparcia przedsiębiorców uznają leasing jako formę finansowania?
Instytucje unijne, rządowe czy samorządowe oferują dotacje dla firm, dzięki którym możesz na przykład uzyskać dodatkowe pieniądze na rozwój działalności na preferencyjnych warunkach lub zwrot całości bądź części poniesionych kosztów. Wiele z nich zakłada konieczność pokrycia z własnych środków wydatków związanych z inwestycją, ale wsparcie przedsiębiorców może również bazować na bardziej elastycznym modelu działania.
Wiele instytucji i programów wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw dostrzega potencjał leasingu jako formy finansowania.
- Program „Mój elektryk” – jest skierowany do przedsiębiorców, którzy chcieliby zakupić samochód elektryczny. Dofinansowanie może wynieść nawet 70 000 zł, a jedną z dostępnych form finansowania jest leasing.
- Gwarancja de minimis spłaty leasingu/pożyczki leasingowej BGK – to program wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz mikrofirm. Gwarancja de minimis może być zabezpieczeniem spłaty leasingu (do 80% kwoty leasingu i do kwoty 800 000 euro). Dzięki temu uzyskanie finansowania jest zdecydowanie łatwiejsze.
- Dofinansowanie do zakupu zeroemisyjnych samochodów ciężarowych – to realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program, który ma wspierać rozwijanie niskoemisyjnej gospodarki. Wysokość dopłat zależy od rozmiaru firmy. Maksymalna dopłata w projekcie może wynieść nawet 750 000 zł w przypadku pojazdów kategorii N3. Leasing jest jedną z dostępnych form finansowania.
- Projekty unijne – w wielu programach realizowanych z budżetu UE możliwe jest uwzględnienie np. leasingu maszyn i urządzeń pozwalających zrealizować projekt. Przede wszystkim ich celem jest doskonalenie w obszarze innowacyjności, zielonych technologii i ESG.
Korzyści z leasingu w ramach programu wsparcia
Leasing ma bez wątpienia wiele zalet. A dzięki programom wsparcia przedsiębiorców może być jeszcze bardziej korzystny. Co konkretnie oznacza dla Twojej firmy?
- Elastyczność finansową – leasing pozwala na rozłożenie kosztów inwestycji w czasie, co ułatwia zarządzanie płynnością finansową.
- Korzyści finansowe – raty leasingowe w przypadku leasingu operacyjnego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. W leasingu finansowym korzyścią jest amortyzacja przedmiotu.
- Możliwość skalowania – dzięki leasingowi możesz pozwolić sobie na realizację większych projektów i podniesienie wartości inwestycji bez konieczności jednorazowego poświęcania własnego kapitału.
- Uproszczone procedury – w porównaniu do kredytu leasing zwykle wiąże się z mniej skomplikowanymi formalnościami i przyspieszonym przetwarzaniem wniosków.
- Dodatkowe korzyści – wsparcie przedsiębiorców w formie dostępnych programów może jeszcze bardziej zwiększyć atrakcyjność całej procedury leasingowej.
Rodzaje leasingu w ramach różnych programów wsparcia
Zwróć uwagę, że programy wsparcia dla przedsiębiorców mogą uwzględniać różne formy leasingu:
- leasing operacyjny – to popularny wariant ze względu na korzyści finansowe. Gwarantuje dużą elastyczność np. w zakresie swobody wykupu;
- leasing finansowy – jest często wykorzystywany przy długoterminowych inwestycjach o dużej wartości, kiedy ostatecznym celem jest nabycie przedmiotu leasingu;
- leasing zwrotny – może być atrakcyjny dla firm poszukujących sposobów na uwolnienie zamrożonego kapitału.
Jak leasing wpływa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw?
Leasing, zwłaszcza jeśli dodatkowo skorzystasz z dotacji i dofinansowań, może być dla Twojej firmy istotnym impulsem rozwojowym. Przede wszystkim podniesiesz konkurencyjność poprzez dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych. Dzięki temu zyskujesz szansę na wzmocnienie rynkowej pozycji i ekspansję, np. inwestując w budowę i wyposażenie nowoczesnych hal produkcyjnych bazujących na ekologicznych źródłach energii.
Małe i średnie przedsiębiorstwa dzięki leasingowi mogą inwestować w opracowanie nowych innowacyjnych produktów i usług. Rozłożenie kosztów w czasie pozwala na efektywniejsze zarządzanie finansami firmy. Jednocześnie przedsiębiorcy mogą szybciej reagować na zmiany rynkowe, dostosowując zasoby do aktualnych potrzeb.
Polecamy
- Leasing samochodu elektrycznegoczas czytania7minuty09.12.2022Zakup samochodu elektrycznego to nie tylko decyzja zgodna z interesem planety, ale również świetny sposób na oszczędności. Dowiedz się więcej!
- Jak wykupić samochód z leasingu?czas czytania8minuty05.09.2023Jeśli zastanawiasz się, jak obecnie wygląda wykup i co trzeba zrobić, aby z niego skorzystać, koniecznie przeczytaj tej artykuł.
- Wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat leasinguczas czytania9minuty20.12.2022Twoja firma potrzebuje nowego samochodu? Chcesz usprawnić produkcję nową maszyną? Dowiedz się więcej o leasingu.
- Leasing operacyjny a finansowy – porównanieczas czytania7minuty05.02.2024Przedsiębiorcy mogą korzystać z dwóch form leasingu, które mają kilka punktów wspólnych, ale też się różnią. Dowiedz się więcej!
- Jak sfinansować zakup auta firmowego?czas czytania7minuty20.12.2022Planujesz kupić firmowe auto i zastanawiasz się, jak sfinansować ten zakup? Możesz wziąć samochód w leasing na firmę.
- Najważniejsze formy finansowania przedsiębiorstwczas czytania6minuty12.12.2022Poznaj dostępne źródła zewnętrznego finansowania i dowiedz się, jak możesz pozyskać kapitał